Цугцванг

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку

Цуґцванґ (нім. Zugzwang — «примус до здійснення ходу») — термін, який використовують у шахах, шашках, та деяких інших іграх, а також у комбінаторній теорії ігор. Це положення, коли будь-який хід гравця веде до погіршення його позиції. У теорії ігор цуґцванґ означає те, що безпосередньо змінює результат партії з перемоги на поразку.

У шахах при цуґцванґу одна зі сторін або обидві одразу (взаємний цуґцванґ) не мають корисних або нейтральних ходів, і пересування будь-якої фігури призведе до погіршення власної позиції (до погіршення результату).

Нерідко зустрічається уявний цуґцванґ, тобто позиція, результат якої не змінюється при уявному переході ходу до супротивника, але суб'єктивно відчувається відсутність корисних ходів. Іншим поширеним уявним цуґцванґом є будь-яка програна позиція, при якій вражена сторона має пасивно очікувати на поразку, що наближається.

Приклади[ред. | ред. код]

abcdefgh
8
Chessboard480.svg
e5 чорний пішак
g5 білий король
c4 чорний король
e4 білий пішак
8
77
66
55
44
33
22
11
abcdefgh
Діаграма №1.

Хід білих. У випадку 1.Kpf5? Kpd4 білі потрапляють у цуґцванґ і програють. Тому 1.Kpf6! Kpd4 2.Kpf5, досягаючи позиції взаємного цуґцванґу. Тепер програють уже чорні.

abcdefgh
8
Chessboard480.svg
d6 чорний король
d5 білий пішак
e5 чорний пішак
e4 білий король
8
77
66
55
44
33
22
11
abcdefgh
Діаграма №2.

Приклад уявного цуґцванґу: будь-який можливий хід дасть можливість супротивнику взяти пішака, але позиція залишиться нічийною.

Вживання у переносному значенні[ред. | ред. код]

У сучасній мові термін вживається також у більярді, керлінґу, в азартних і настільних іграх (нарди, карти), а також у багатьох інших сферах, і навіть у побуті. Наприклад, у значенні, коли будь-яка дія або бездіяльність все одно призведе до погіршення ситуації, тобто «робити не можна і не робити не можна». Іноді термін використовує в переносному значенні сучасна преса [1] [2]


Примітки[ред. | ред. код]

Джерела[ред. | ред. код]

  • Шахматы: Энциклопедический словарь / Гл. ред. А. Е. Карпов. — М. : Сов. энциклопедия, 1990. — С. 447. — ISBN 5-85 270-005-3. (рос.)

Література[ред. | ред. код]

  • Зелепукин Н. П. Словарь шахматной композиции. — К. : Здоров'я, 1985. — С. 167. (рос.)