Більярд

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук
Більярдний стіл для гри в пул, на ньому кулі у трикутнику, кий і білий биток.
Користування рестом у грі в снукер.

Білья́́рд — гра кулями на спеціально обладнаному столі.

Усі сучасні варіанти гри проходять на спеціально обладнаному столі за допомогою довгої тонкої палиці (кия) та набору куль. Суть гри в більярд — вдарити києм по кулі, яка розташована на столі, і потрапити цією кулею в іншу. Здебільшого, метою гравця є потрапити однією з куль, що зіткнулися, до спеціальної дірки в краю столу (лузи); проте чого саме прагнеться від зіткнення двох куль залежить від різновиду самої гри у більярд.

Термінологія[ред.ред. код]

Для різних видів гри у більярд існує власна термінологія. Нижче наведено деякі загальні терміни.

Биток — куля, по якій наноситься удар.

Борт — край більярдного столу, покритий гумою і тканиною.

Кий — довга пряма палиця для гри в більярд, один кінець якої тонший, а другий — грубіший.

Кікс — невдалий удар у грі в більярд, коли кий лише ковзнув по кулі.

Луза — один із шести отворів із сітчастими мішечками, що знаходяться по краях більярдного столу.

Міст — позиція руки яка підтримує кий. Існують різні види моста: відкритий, закритий (вказівний палець знаходиться над києм), високий (долоня руки не торкається до сукна).

Рест (підставка, машинка) — предмет більярдного інвентарю, довга тонка палиця із наконечником який під час удару підтримує кий. В народному сленгу називають хто як хоче: машинка, підставка, теща, проте в залежності від типу наконечника назви різні: палиця із наконечником у формі літери Х називається — Рест; палиця в якої наконечник у формі пів-дуги, з трьома виямками для кия — Спайдер.

Трикутник — трикутна рамка, за допомогою якої більярдні кулі встановлюються у формі піраміди перед початком гри.

Фукс — куля, яка потрапила до лузи неочікувано, непередбачено.

Вінт — удар не по центру кулі, з метою надати додаткового обертання. Рекомендується робити відступ не більше 2/3 радіусу кулі, в іншому випадку існує ймовірність кіксу, оскільки при протяжному ударі кий володіє більшою швидкістю ніж биток отримує імпульс.

Накат (Верхній вінт) — удар вище центру кулі, а також ефективніший з протяжним ударом. За рахунок такого удару, після першого доторку з іншими шарами, биток залишає частину імпульсу котитись у сторону лінії кию.

Відтяжка (Нижній вінт) — удар нище центру кулі. Можлива лише при різкому ударі, інакше отримаємо що кий штовхає вперед биток, і результат отримаємо накат. За рахунок такого удару, після першого доторку з іншими шарами, биток котиться в зворотню сторону до набутого імпульсу.

Історія[ред.ред. код]

Докладніше: Історія більярду
Старовинна гравюра зображує один із різновидів більярда.

Гра у більярд зародилася ймовірно у Франції в XV сторіччі. Уперше більярд письмово згадується у зв'язку із французьким королем Людовіком XI, який у 1470 році замовив собі більярдний стіл. Саме слово «більярд» походить від французького слова «bille», що й означає «куля».

Спочатку гра проходила на відкритому повітрі, але згодом, щоб грати у будь-яку погоду, гру перенесено в приміщення, — і грати почали на столі. З тих пір залишилося традиційне зелене сукно більярдного столу, як нагадування про зелену траву, на якій колись гра відбувалась.

У 1600 роках більярд став настільки відомим, щоб заслужити на згадку в творі Вільяма Шекспіра «Антоній і Клеопатра». Обладнання для більярда розвивалося дуже швидко в Англії у 1800 роках: близько 1850 року більярдний стіл отримав здебільшого сучасний вигляд.

Більярд у науці[ред.ред. код]

Уперше про математичний базис більярдної гри заговорив відомий фізик Гаспар Густав Коріоліс в своїй книзі «Математична теорія явищ більярдної гри» 1835-го року. Він використовував в своїй роботі елементи теорії ймовірностей, теорії меж і загального аналізу. Проте особливого інтересу у сучасників (на думку Лемана) книга не викликала, ні в математиків, ні в більярдистів.

Минуло більш як півтораста років і математичний більярд розвинувся в свою теорію, породивши декілька побічних. «Теорія більярдів» є сьогодні невід'ємною частиною ергодичної теорії і теорії динамічних систем, має важливе застосування у фізиці. Математиком Гальперіним створений спосіб визначення числа \;\pi за допомогою більярду; набагато ближчі освіченому читачеві результати досліджень математиків Штейнгауза, Альгазена і Гарднера.

Користь[ред.ред. код]

Більярдна гру вважають за одну із доступніших: вона сприяє підтримці у спортсмена правильної постави й хорошої фізичної форми. Сама гра не вимагає відмінного серця й легенів, які, навпаки, підтримуються в гравця у хорошому стані — більярд є перш за все видом фізичного гарту організму. Відтак більярд розвиває окомір, виробляє чіткість і координацію рухів, швидкість реакції, винахідливість. Сам гравець, набуваючи її навички, привчається до терпіння й холоднокровності.

Більярд — і відпочинок, і розвага: гра, вже з перших ударів кийком, знімає нервову напругу, що накопичилася, в перші її хвилини. Гравець майже повністю відволікається від повсякденних дрібниць і віддається захоплюючому змаганню. В додатку більярд врівноважує емоції й виробляє ряд якостей, необхідних людині в житті: вчить вигравати, напружуючи всю силу волі, — і долати опір суперника; одночасно вчить і програвати, не впадаючи в паніку або відчай та не втрачаючи віри в себе.

Ігри[ред.ред. код]

Існують різні види більярду:

Більярд в Україні[ред.ред. код]

Див. також[ред.ред. код]

Винокур Ярослав Юрійович — відомий український більярдист

Джерела[ред.ред. код]

  • «Великий тлумачний словник сучасної української мови», В. Т. Бусел — Київ, «Перун», 2004.
  • Периодические движения бильярдного шара. Г.Гальперин, А.Стёпин. В журнале «Квант» за 1989 год, № 3. (рос.)

Посилання[ред.ред. код]

Спорт Це незавершена стаття про спорт.
Ви можете допомогти проекту, виправивши або дописавши її.