Керлінг

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Jump to navigation Jump to search
Льодовий майданчик для гри в керлінг
12-01-20-yog-674.jpg

Ке́рлінг (англ. curling, від to curl — «завертатися», «закручуватися») — олімпійський вид спорту, гра на льоду між двома командами, мета якої розташувати важку гранітну шайбу (камінь) ближче до цілі, ніж шайба команди-супротивника. За своїм принципом гра схожа на боулінг на траві.

Керлінг: канадська монета 25 центів 2007 р.

У керлінг грають дві команди по чотири гравці, які почергово кидають гладенькі відполіровані гранітні шайби крижаною доріжкою у напрямку до цілі, відзначеної на доріжці концентричними колами. Два гравці допомагають спрямувати шайбу в потрібну точку за допомогою спеціальних щіток, якими вони натирають лід у напрямку руху шайби. Гра ділиться на енди, в кожному з яких командам нараховуються очки, залежно від того, скільки своїх шайб виявилося ближче до цілі, ніж найближча шайба команди-супротивника. Гра складна, як технічно, так і стратегічно.

Керлінг входить до програми Олімпійських ігор, починаючи з Олімпіади 1998 в Нагано. У 2006 Міжнародний Олімпійський комітет прийняв рішення ретроспективно визнати офіційними змагання з керлінгу, що проводилися в рамках Міжнародного спортивного тижня в 1924. Під час Олімпіади 1932 теж проводився показовий матч із керлінгу між командами США та Канади.

Історія[ред.ред. код]

Гра в керлінг ув Еглінтоні, Шотландія, 2 лютого 1860. Картина Роджера Гріффіта

Керлінг зародився у Шотландії в добу пізнього середньовіччя. Перша письмова згадка про гру датується 1541 роком. Пітеру Брейгелю Старшому належать дві картини від 1565, на яких зображені гравці в керлінг. Шотландці розповсюдили гру у світі, особливо в Канаді, США та в континентальній Європі. Сьогодні в неї грають також в Японії, Кореї, Китаї, Австралії та Новій Зеландії.

Організації та змагання[ред.ред. код]

Організацією змагань із керлінгу опікується Міжнародна федерація керлінгу, членом якої є також Федерація керлінгу України.

Найголовнішим змаганням світового рівня є Олімпійський турнір із керлінгу, що проводиться раз на чотири роки в рамках Зимових Олімпіад. Чемпіонат світу з керлінгу проходить щороку, окремо для чоловіків, жінок та змішаних команд.

Посилання[ред.ред. код]