Чорний ринок

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
спекулянт чорного ринку - графіті у Харкові

«Чорний» ринок (англ. Black Market) — нелегальний ринок товарів та послуг; органічний складовий елемент тіньової економіки. Як економічне явище, чорний ринок є індікатором кризи національної економіки, або її торгівельного законодавства; неможливості задовольнення купівельного попиту легальним шляхом.

В залежності від соціально-економічного устрою кожної країни та її законодавства, на подібному ринку як правило продаються-купуються товари, якими неможливо торгувати відкрито, офіційно.

Чорний ринок у неліберальних країнах[ред. | ред. код]

Так, наприклад, в СРСР була державна монополія на торгівлю алкогольними напоями, на обмін валюти, торгівля будь якими промисловими товарами. Приватна торгівля дозволялася тільки на дрібну сільськогосподарську продукцію (на "колгоспних" ринках), та приватні послуги на кшалт ремонту взуття. Вся інша приватна підприємніцька діяльність та торгівля в цілому переслідувалася за радянським «соціалістичним» законодавством і легально існувати не могла. Так само, як і в інших авторитарних та тоталітарних країнах, де відсутня ліберальна економіка. В СРСР головним чинником тіньової економіки та чорного ринку був загальний хронічний дефіцит товарів первинного попиту та послуг. Особливо дифіцит на якісні («імпортні») товари, які не вироблялися в СРСР, але вироблялися в країнах Заходу.

Чорний ринок у ліберальних країнах[ред. | ред. код]

У 1930-х роках в США, під час дії «сухого закону», алкогольні напої можна було придбати тільки підпільно, на «чорному ринку». Чорний ринок на продукти повсякденної необхідності деякий повоєнний час, до відбудови економіки, розквів у всіх країнах Європі у наслідок розрухи Першої, так Другої світової війни.

У деяких сучасних розвинених країнах із-за законодавчої заборони на «чорному ринку» можуть продаватися: наркотики, зброя, органи людського тіла; надаватися такі послуги, як проституція, азартні ігри, спортивні тоталізатори, тощо. У інших розвинених країнах навпаки - торгівля зброєю (переважна більшість штатів США), наркотиками (легкі наркотики — Нідерланди) або проституція (Німеччина, Нідерланди) офіційно дозволені.

Див. також[ред. | ред. код]