Проституція

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук
Проституція
The White Slave statue.jpg
«Біла рабиня»[en], Сен-Леже Еберл Абастенія[en], 1913
(символ дитячого рабства та проституції)
Опис роду заняття
Чоловік-замовник: клієнт, фраєр тощо
Жінка-замовник: гаманець, давалка, клієнтка, матуся, німфоманка тощо
Чоловік-виконавець: альфонс, бабій, бабник, блядун, ескорт-чоловік, ескорт для дам, жиголо, кагема, кобель, ловелас, потаскун, хлопчик (за викликом, напрокат), хаслер, хастлер, ходок тощо
Жінка-виконавець: бахурка, безпутниця, блудниця, блядь, гріховодниця, дівчина за викликом, жінка легкої поведінки, кокотка(заст.), курва, куртизанка, лоретка, лярва, мандрьоха, наложниця, пизда, паплюга, повія, потаскуха, потіпака, потіпаха, проститутка, прошмандовка, розпусниця, розпутниця, ростіпаха, рострибуха, роструха, стерва, сука, фіндюрка, хвойда, хльорка, шалава, шерепа, шльондра, шлюха, шмара тощо
Винагорода за коїтус: різниться в залежності від соціально-економічного статусу та системи цінностей повії
Запит «Повія» перенаправляє сюди; див. також інші значення.

Проститу́ція (від лат. prostitere — «виставляти»; також «ганьбити», «оскверняти») — це рід занять, що полягає у вступі людей у безладні статеві стосунки в обмін на доходи чи блага[1].

У різних країнах і культурах ставлення до самої проституції неоднакове, в одних вона вважається звичним явищем, в деяких — законним видом комерційної діяльності, а в інших — правопорушенням або злочином. Проституція як секс-індустрія легалізована в 20 державах, здебільшого в країнах Латинської Америки та Океанії, а починаючи 2000-х років також і Європи. Дитяча проституція, сексуальне насильство і рабство заборонені у всіх країнах.

В Україні для позначення безпринципної особи, готової поступитися високими цінностями заради власної практичної вигоди найчастіше використовуються терміни хвойда, курва, шльондра, повія або лярва; а зневажливе ставлення та осуд відкрито проявляється як в адресу виконавця, так і замовника, крім того це кидає тінь на все життя на їхні сім'ї та найближче оточення.

Чоловіча проституція[ред.ред. код]

Проституція традиційно вважається виключно жіночим явищем, як і рід, до якого належать слова-визначення «повія», «шльондра», «проститутка» тощо. Незважаючи на первинність жіночості цього явища, ще з давньої старовини існували чоловіки, які фактично виконували ті ж ролі.[2]

  • Гомосексуальна чоловіча проституція — завжди була достатньо поширеною практикою надання пасивними гомосексуальними чоловіками платних сексуальних послуг активним гомосексуалам. По формі це мало відрізняється від жіночого варіанту проституції — це ті ж вуличні, вокзальні «хлопчики», публічні будинки, масажні салони та ін.
  • Гетеросексуальна чоловіча проституція — чоловік отримує гроші за підтримку стосунків з жінкою (такого чоловіка називають жиголо (джиґоло) або альфонс). Така форма проституції з'явилася в романських країнах. Ззовні вона відрізняється від традиційної «жіночої» проституції, коли клієнт просто платить за певні визначені послуги деяку суму грошей.

Проституція у світі[ред.ред. код]

Безпосередня проституція (інтим в обмін на доходи чи блага) Секс-індустрія
    
    
Проституція заборонена законодавством, при цьому до відповідальності притягується клієнт, а не повія. Організована проституція (будинки розпусти, сутенерство, сексуальне рабство тощо[Прим. 1]) заборонена законодавством, при цьому до відповідальності притягуються як секс-працівники (за винятком секс-рабинь), так і їх клієнти.
     Проституція заборонена законодавством, при цьому до відповідальності притягується повія, а не її клієнт. Організована проституція заборонена законодавством, при цьому до відповідальності притягуються секс-працівники (за винятком секс-рабинь), а не їх клієнти.
     Безпосередня проституція (за винятком вікових обмежень) не заборонена законодавством, однак і не регулюється державою.
     Безпосередня проституція (за винятком вікових обмежень) не заборонена законодавством та регулюється державою (реєстрація, стерилізація, санітарно-гігієнічний нагляд, зонування, ліцензування, оподаткування тощо)
     Організована проституція (за винятком сексуального рабства) не заборонена законодавством та регулюється державою.
     Відсутня інформація

Дитяча проституція[ред.ред. код]

Дитяча проституція є явищем доволі поширеним. Але навіть у країнах де проституція дозволена, отримувати послуги від осіб до 18 років вважається розбещенням неповнолітніх. А тих, хто змушує надавати такі послуги, як і тих, хто намагається ними скористуватися, суворо переслідує закон.

Проституція в СРСР[ред.ред. код]

Основною базою проституції в ранньому СРСР був Торгсин.

Як писав італійський комуніст: «Офіційним будинком повій є Торгсин. До цьому приміщення повії ходять як до себе додому, тут чекають клієнтів. Моряк не платить готівкою, а продуктами. За один кілограм цукру, що стоїть кілька копійок золотом, моряк проводить тут ніч з жінкою» .

Проституція в Україні[ред.ред. код]

Заклики щодо впровадження шведської моделі в Україні стають все частішими.

Проституція в Україні — є незаконною.[3] В 90-х — на початку 2000-х за умов жорсткої економічної кризи, падіння життєвого рівня та відсутності дієвого механізму забезпечення соціального захисту населення та протидії проституції, Україна на деякий час стала місцем вуличної проституції та секс-туризму для іноземців[4].

12 січня 2005 року Верховною Радою України запроваджено механізм боротьби з проституцією, що частково відповідає шведській моделі, згідно якого введено в дію сувора кримінальна відповідальність за торгівлю людьми чи втягнення їх в заняття проституцією, на заміну системи штрафів введено покарання у вигляді позбавлення волі з (без) конфіскацією майна[4][5]. Суттєва відмінність від шведської моделі - відсутність покарання для клієнтів проституції та наявність адміністративної відповідальності за проституцію.

Відповідальність за проституцію в Україні[ред.ред. код]

Суб'єкт адміністративної відповідальності або злочину Адміністративна відповідальність Кримінальна відповідальність
Заняття проституцією
Повія Попередження або штрафу від 85 грн. до 170 грн., а за повторне порушення, вчинене протягом року з дня накладення адміністративного стягнення — штраф від 136 грн. до 255 грн.[6][7][Прим. 2][8]. Затримання провадиться ОВС (Нацполіцією)[9]. Не застосовується
Втягнення особи в заняття проституцією або примушування її до зайняття проституцією з використанням обману, шантажу чи уразливого її стану, або із застосуванням чи погрозою застосування насильства (секс-рабство) карається позбавлення волі на строк:[10]
Клієнт Не застосовується З повнолітніми (від 18 років): від 3 до 5 років, а за повторне порушення чи порушення вчинене з кількома особами — від 4 до 7 років;
З неповнолітніми (14—18 років): від 5 до 10 років з (без) конфіскацією майна;
З малолітніми (до 14 років): від 8 до 15 років з (без) конфіскацією майна.
Група клієнтів, за попередньою змовою Не застосовується З повнолітніми: від 4 до 7 років;
З неповнолітніми: від 5 до 10 років з (без) конфіскацією майна;
З малолітніми: від 8 до 15 років з (без) конфіскацією майна.
Службова особа, що використовує службове становище
Особа, від якої потерпіла у матеріальній чи іншій залежності
Забезпечення повії заняттям проституцією з іншою особою (посередництво) або примушування її до зайняття проституцією з використанням обману, шантажу чи уразливого її стану, або із застосуванням чи погрозою застосування насильства (секс-рабство)
Секс-заклад, сутенер (посередники) Не застосовується З повнолітніми: від 3 до 5 років, а за повторне порушення чи порушення вчинене з кількома особами — від 4 до 7 років;
З неповнолітніми: від 5 до 10 років з (без) конфіскацією майна;
З малолітніми: від 8 до 15 років з (без) конфіскацією майна.

Проституція в мистецтві[ред.ред. код]

Див. також[ред.ред. код]

Примітки[ред.ред. код]

  1. Евфемізмами зазвичай слугують масажні салони[en], стриптиз-клуби, ескорт[en] або модельні агентства та ін.
  2. До 7 лютого 1997 року штрафні санкції також застосовувалися до повії у вигляді попередження або штрафу до 100 крб., а за повторне порушення, вчинене протягом року з дня накладення адміністративного стягнення — штраф до 200 крб.

Джерела та література[ред.ред. код]