Проституція

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Проституція
The White Slave statue.jpg
«Біла рабиня», Сен-Леже Еберл Абастенія[en], 1913
(символ дитячого рабства та проституції)
Винагорода за примусовий секс з метою отримання статевого задоволення різниться залежно від соціально-економічного статусу проституйованої

Проститу́ція (від лат. prostitere — «виставляти»; також «ганьбити», «оскверняти») — дія чи практика участі в сексуальній активності в обмін на плату.[1] Проституція в Україні незаконна і тягне за собою кримінальну відповідальність (3—15 років позбавлення волі) для посередників та адміністративну (штраф) для проституйованої особи.

У різних країнах і культурах ставлення до проституції неоднакове від законного виду комерційної діяльності до правопорушення чи злочину. Проституція як секс-індустрія легалізована в 20 державах, здебільшого в країнах Латинської Америки та Океанії, а починаючи 2000-х років — також і Європи. У 2014 році в ЄС була видана резолюція [Архівовано 9 вересня 2020 у Wayback Machine.] про вплив проституції на рівність жінок і чоловіків, яка визнала негативний вплив узаконення проституції на безпеку жінок і дівчат. Високу ефективність у боротьбі з проституцією продемонструвала «шведська модель» (англ. Nordic model, Equality model): законодавчий підхід, що накладає статус злочину та відповідальність перед законом не на безпосередню виконавицю (виконавця) сексуальних послуг (проституйованих осіб), а на клієнта, тобто того, хто купує секс. Цей підхід уможливлює боротьбу з попитом, котрий породжує пропозицію. На сьогодні модель реалізовується рядом країн Європи (більше див. Шведська модель протидії проституції).

У 2020 році виконавча директорка ООН Жінки Пумзіле Мламбо-Нгука заявила [Архівовано 26 жовтня 2020 у Wayback Machine.]: «Ключовим переконанням ООН є те, що всі жінки, залучені у проституцію, є постраждалими. Незалежно від того, називають вони себе „секс-працівницями“ чи ні, незалежно від того, чи вважають вони це роботою, ми вважаємо їх постраждалими. А тих, хто купує такі „послуги“, вважаємо тими, хто здійснює насильство проти жінок. Тому що ми не вважаємо, що проституція — це те, що жінки обирають через „любов до професії“, це — найбільш безнадійне, найбільш нездорове та принизливе, що може трапитись з будь-якою жінкою. Це наша позиція»[2].

Дитяча проституція, сексуальне насильство і сексуальне рабство заборонені в усіх країнах.

Етимологія

Проституйована жінка (як і проституйований чоловік) в Україні називається повією. Щодо терміну «секс-робота», висунутого прихильниками легалізації проституції, виступає феміністична критика (див. Антипроституційний фемінізм).

Клієнт клієнт, фраєр, папік, гаманець

Клієнтка гаманець, давалка, клієнтка, матуся, німфоманка

Проституйована жінка бахурка, безпутниця, блудниця, блядь, гріховодниця, дівчина за викликом, жінка легкої поведінки, кокотка (заст.), курва, куртизанка, лоретка, лярва, мандрьоха, наложниця, пизда, паплюга, повія, потаскуха, потіпака, потіпаха, проститутка, прошмандовка, розпусниця, розпутниця, ростіпаха, рострибуха, роструха, стерва, сука, фіндюрка, хвойда, хльорка, шалава, шерепа, шльондра, шлюха, шмара.

Проституйований чоловік альфонс, бабій, бабник, блядун, ескорт-чоловік, ескорт для дам, жиголо, кагема, кобель, ловелас, потаскун, хлопчик (за викликом, напрокат), хаслер, хастлер, ходок.

Класифікація

Жіноча проституція

Жінки складають абсолютну більшість проституйованих осіб і абсолютну меншість клієнтури, що купує людей для сексу.

Дитяча проституція

Навіть у країнах, де проституція дозволена, користуватись дітьми до 18 років є розбещенням неповнолітніх. А тих, хто змушує неповнолітніх надавати послуги, як і тих, хто намагається ними скористатися, суворо переслідує закон. Попри це, середній вік людини, втягнутої у проституцію, складає 13 років.

Чоловіча проституція

Проституція традиційно заторкує переважно жінок. Однак проституйовані чоловіки існують з давнини, хоча й у значно меншій кількості.[3]

 • Ґей-проституція — завжди була достатньо поширеною практикою надання пасивними гомосексуалами платних сексуальних послуг активним. За формою це подібне до жіночої проституції: вулична, вокзальна, публічні будинки, масажні салони тощо.
 • Гетеросексуальна чоловіча проституція — формат, коли жиголо (альфонс) отримує гроші за секс та (опціонально) супровід, залицяння, з'явилася в романських країнах і може мімікрувати під стосунки.[уточнити]

Історія

Поширеність у світі

Законодавчі підходи до регулювання

Країни, що впровадили шведську модель (станом на 2019 рік)

Криміналізація

Проституція заборонена законодавством, при цьому до відповідальності притягується виконавиця(-вець), а не її клієнт.

Легалізація

Проституція легалізована у Німеччині, частинах Південної Америки, деяких територіях Австралії (див. зображення).

Шведська модель (Модель рівності, протидії попиту)

Проституція заборонена законодавством, при цьому до відповідальності притягується клієнт, а не виконавиця(-вець). Модель запровадили Швеція, Франція, Норвегія, Ісландія, Республіка Ірландія та Північна Ірландія, ряд країн розглядають можливість запровадження моделі. У 2019 заяву[4] про необхідність прийняття моделі протидії попиту зробила парламентська більшість Німеччини. Поза Європою таку модель нещодавно прийняли Канада та Ізраїль.

Безпосередня проституція (секс в обмін на доходи чи блага) Секс-індустрія
    
    
Проституція заборонена законодавством, при цьому до відповідальності притягується клієнт, а не виконавиця(-вець). Організована проституція (будинки розпусти, сутенерство, сексуальне рабство тощо[Прим. 1]) заборонена законодавством, при цьому до відповідальності притягуються як виконав(и)ці (за винятком секс-рабинь), так і їх клієнти.
     Проституція заборонена законодавством, при цьому до відповідальності притягується виконавиця(-вець), а не її клієнт. Організована проституція заборонена законодавством, при цьому до відповідальності притягуються виконав(и)ці (за винятком секс-рабинь), а не їх клієнти.
     Безпосередня проституція (за винятком вікових обмежень) не заборонена законодавством, однак і не регулюється державою.
     Безпосередня проституція (за винятком вікових обмежень) не заборонена законодавством та регулюється державою (реєстрація, стерилізація, санітарно-гігієнічний нагляд, зонування, ліцензування, оподаткування тощо)
     Організована проституція (за винятком сексуального рабства) не заборонена законодавством та регулюється державою.
     Відсутня інформація

Дитяча проституція

Проституція в Україні

Акція за Шведську модель в Україні, серпень 2017

Проституція в Україні є незаконною.[5] В 90-х — на початку 2000-х за умов жорсткої економічної кризи, падіння життєвого рівня та відсутності дієвого механізму забезпечення соціального захисту населення та протидії проституції, Україна стала місцем вуличної проституції та секс-туризму для іноземців[6].

12 січня 2005 року Верховною Радою України запроваджено механізм боротьби з проституцією, що частково відповідає шведській моделі: введена в дію сувора кримінальна відповідальність за торгівлю людьми чи втягнення їх у заняття проституцією; на заміну системі штрафів введено покарання у вигляді позбавлення волі з (без) конфіскацією майна[6][7]. Суттєва відмінність української моделі від шведської — відсутність покарання для клієнтів проституції (криміналізація клієнта є ядром шведської моделі) та наявність адміністративної відповідальності за проституцію для проституйованих.

З 2017 року в Україні проводяться вуличні акції та офіційні заходи [Архівовано 1 листопада 2020 у Wayback Machine.] на підтримку запровадження Шведської моделі боротьби з попитом.

Відповідальність за проституцію в Україні

Суб'єкт адміністративної відповідальності або злочину Адміністративна відповідальність Кримінальна відповідальність
Заняття проституцією
Проституйована особа Попередження або штрафу від 85 грн. до 170 грн., а за повторне порушення, вчинене протягом року з дня накладення адміністративного стягнення — штраф від 136 грн. до 255 грн.[8][9][Прим. 2][10]. Затримання провадиться ОВС (Нацполіцією)[11]. Не застосовується
Втягнення особи в заняття проституцією або примушування її до зайняття проституцією з використанням обману, шантажу чи уразливого її стану, або із застосуванням чи погрозою застосування насильства (секс-рабство) карається позбавлення волі на строк:[12]
Клієнт Не застосовується З повнолітніми (від 18 років): від 3 до 5 років, а за повторне порушення чи порушення вчинене з кількома особами — від 4 до 7 років;
З неповнолітніми (14—18 років): від 5 до 10 років з (без) конфіскацією майна;
З малолітніми (до 14 років): від 8 до 15 років з (без) конфіскацією майна.
Група клієнтів, за попередньою змовою Не застосовується З повнолітніми: від 4 до 7 років;
З неповнолітніми: від 5 до 10 років з (без) конфіскацією майна;
З малолітніми: від 8 до 15 років з (без) конфіскацією майна.
Службова особа, що використовує службове становище
Особа, від якої потерпіла у матеріальній чи іншій залежності
Забезпечення проституйованої заняттям проституцією з іншою особою (посередництво) або примушування її до зайняття проституцією з використанням обману, шантажу чи уразливого її стану, або із застосуванням чи погрозою застосування насильства (секс-рабство)
Секс-заклад, сутенер (посередники) Не застосовується З повнолітніми: від 3 до 5 років, а за повторне порушення чи порушення вчинене з кількома особами — від 4 до 7 років;
З неповнолітніми: від 5 до 10 років з (без) конфіскацією майна;
З малолітніми: від 8 до 15 років з (без) конфіскацією майна.

Проституція в культурі

Сексуальна об'єктивація

Сексуальна об'єктивація у проституції є одним з головних факторів об'єктивації, сексуалізації та порніфікації жінок, що посилюють гендерну нерівність, дискримінацію за статтю та втягування жінок у проституцію.

У мистецтві

Романтизація у поєднанні з остракізмом стосовно проституції у мистецтві сприяє суспільному толеруванню явища через його ігнорування.

Фільми про проституцію

Див. також

Примітки

 1. "https://www.merriam-webster.com/dictionary/prostitution» [Архівовано 12 червня 2018 у Wayback Machine.]. Merriam-Webster. Перевірено 07 червня 2018.
 2. Decriminalisation of “Sex Work” Fatal Flaw in Proposed National Strategic Plan on Gender Based Violence. Uncensored Opinion (амер.). 28 липня 2020. Архів оригіналу за 5 жовтня 2020. Процитовано 3 грудня 2020. 
 3. Weitzer, 2000, с. 8.
 4. Menschenhandel effektiv bekämpfen. CDU/CSU-Fraktion. Архів оригіналу за 21 червня 2020. Процитовано 3 грудня 2020. 
 5. Country reports on human rights... - Google Boeken. Books.google.nl. Архів оригіналу за 15 жовтня 2012. Процитовано 6 травня 2010. [відсутнє в джерелі]
 6. а б US Department of State: Ukraine. Архів оригіналу за 1 травня 2012. Процитовано 4 квітня 2010. 
 7. Sex In The City - Ukraine. Journeyman Pictures. Архів оригіналу за 21 листопада 2010. Процитовано 4 квітня 2010. 
 8. П. 5 підрозд. 1 розд. XX Податкового кодексу України — розмір неоподатковуваного мінімуму доходів громадян. Архів оригіналу за 20 червня 2017. Процитовано 4 червня 2017. 
 9. Ст. 1811 Кодексу України про адміністративні правопорушення. Архів оригіналу за 18 травня 2017. Процитовано 4 червня 2017. 
 10. Указ Президії Верховної Ради УРСР від 12.06.1987 № 4134-XI «Про внесення змін і доповнень до законодавства Української РСР про відповідальність за адміністративні правопорушення». Архів оригіналу за 4 липня 2017. Процитовано 4 червня 2017. 
 11. П. 1 ст. 262 Кодексу України про адміністративні правопорушення. Архів оригіналу за 18 травня 2017. Процитовано 4 червня 2017. 
 12. Ст. 303 Кримінального кодексу України. Архів оригіналу за 9 червня 2017. Процитовано 4 червня 2017. 
 1. Евфемізмами зазвичай слугують масажні салони[en], стриптиз-клуби, ескорт або модельні агентства та ін.
 2. До 7 лютого 1997 року штрафні санкції також застосовувалися до проституйованих у вигляді попередження або штрафу до 100 крб., а за повторне порушення, вчинене протягом року з дня накладення адміністративного стягнення — штраф до 200 крб.

Джерела та література

Посилання