Шелті

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Шелті
Походження Шотландія Шотландія
Характеристики
Зріст Самці: 33–41 сантиметрів
Самиці:33–41 сантиметрів
Вага Самці: 5–10,9 кілограмів
Самиці:5–10,9 кілограмів
Класифікація МКФ:
FCI 88.
Стандарти породи
FCI [1. стандарт]
Пес свійський (Canis lupus familiaris)

Шелті, Шетландська вівчарка (англ. Shetland sheepdog, Sheltie) — порода собак.

Історія

[ред. | ред. код]

Батьківщиною шелті є Шетландські острови.

Вважається, що порода так само стара, як і самі острови, але документальне підтвердження цьому знайти важко. Перша назва породи — туні дог (/tuathanas/ «ферма» в перекладі з гельської).

Свого часу використання шелті — невеликого собаки — було можливим, оскільки від них не було потрібно охороняти стада, а лише керувати ними. В умовах, коли стада були нечисленні, а вівці невеликі, шелті добре впорувалися зі своїм обов'язком. Однак, в кінці XIX століття відбулося укрупнення вівчарських господарств, відповідно збільшилися стада, і маленькі вівчарки вже не могли впоратися з обсягом роботи. Пастухи почали використовувати більш великих вівчарок, що не забарилося позначитися на шелті — порода опинилася на межі зникнення.

Ситуацію змінили любителі, які сприймали шелті виключно як домашніх вихованців. В 1909 році в Шотландії був створений клуб «Scotland», і порода стала поступово набувати міжнародного визнання. В 1914 році був створений Англійський шелті-клуб, в першому стандарті вказувалося, що шелті повинна мати зовнішність мініатюрної колі. Тоді ж за породою закріпилося офіційна назва.

В 1948 році Kennel Club (UK) вніс останні істотні виправлення в стандарт, який потім був прийнятий всіма англійськими заводчиками. В даний час діє стандарт від 1987 року.

За однією версією, незважаючи на сильні зовнішні подібності з вівчаркою колі довгошерстий, шелті спочатку були виведені не від них, а від бордер-колі (шляхом схрещування з іншими пастушими собаками). Є інша версія — шелті в IX — XIV століттях — аборигенна порода,[1] споріднена і схожа зовні на скандинавських шпіців[2]. Рання форма шелті з'явилася в результаті схрещування порід місцевих шпіців з новоприбулими шотландськими пастушими породами. Лише на початку XX століття породу почали змішувати з довгошерстими колі.

Примітки

[ред. | ред. код]
  1. Шелті - Історія, характер, інтелект та психологія. Glorypets. Архів оригіналу за 20 грудня 2016. Процитовано 4 грудня 2016. {{cite web}}: Cite має пустий невідомий параметр: |description= (довідка)
  2. Історія розвитку породи шелті. «Рос Марлінс». Процитовано 2016-12 -04. {{cite web}}: Cite має пустий невідомий параметр: |description= (довідка)