Шимко Ганна

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку

Шимко́ Га́нна(10 січня 1913 —) селянка. Праведник народів світу (6. 03. 1996).

Життєпис[ред. | ред. код]

Шимко Ганна народилася 10 січня 1913 р. у с. Кищенці Маньківський район Черкаська область (тоді Київська область). З селянської родини. Була заміжня, мала двох дітей. З початку Друга світова війна залишилася у Кищенці. Чоловік пішов на фронт.

Історія громадянського подвига[ред. | ред. код]

С. Кищенці було окуповане у серпні 1941 р. Протягом місяця всі місцеві євреї були депортовані. У селі залишилася тільки 26-річна Валентина Голуба, яка сховалася неподалік села. Щоночі вона поверталася в село, щоб попросити трохи їжі і стукала у будинки сусідів. Одного разу вона постукала у вікно до Ганни Шимко і попросилася переночувати, так як на вулиці було вже досить холодно. Ганна впустила дівчину і та проживала у неї аж до звільнення території у 1944 р.

Разом жінки вирили яму за піччю куди ховалася Валентина Голуба, коли в хаті були гості. Щодня господиня дому ходила на роботу, зачиняючи дівчину всередині хати та ж дивилася за дітьми і робила домашню роботу. Інколи Валентина виходила з дому і йшла до своїх друзів у селі, але ніколи не розповідала де переховується. Друзі давали трохи їжі і це давало можливість їм обом і дітям вижити.

У 1942 р. один з сусідів побачив Валентину і, як не прохала Ганна Шимко не говорити про це, зовсім скоро по селу поповзла новина, що в неї переховується єврейка. Дівчина покинула дім. а коли все стихло — повернулася.

Після звільнення села Валентина ще рік жила у Ганни, потім переїхала в Умань і там вийшла заміж.

Валентина і Ганна підтримували постійно зв'язок. У 1990 р. Валентина Голуба емігрувала у Ізраїль.

6 березня 1996 р. Яд Вашем присвоїв Ганні Шимко почесне звання «Праведник народів світу».

Увіковічнена на Стіна Пошани.

Примітки[ред. | ред. код]