Широтно-імпульсна модуляція

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Методи модуляції
Аналогова модуляція
AM · ЧМ (FM) · ФМ (PM) · QAM · SSB
Цифрова модуляція
АМн · ФМн · ЧМн · GMSK
OFDM · COFDM · TCM
Імпульсна модуляція
АІМ[en] · ДМ · ІКМ · ΣΔ · ШІМ · ЧІМ · ФІМ
Розширення спектра
DSSS · FHSS
Див. також: Демодуляція

Широтно-імпульсна модуляція (ШІМ — англ. pulse-width modulation, PWM), або модуляція за тривалістю імпульсів (англ. pulse-duration modulation, PDM) — процес керування шириною (тривалістю) високочастотних імпульсів за законом, який задає низькочастотний сигнал. В електроніці це може бути керування середнім значенням вихідної напруги шляхом зміни тривалості замкнутого стану електронного (електромеханічного) ключа, наприклад, у схемі ключового стабілізатора напруги.

Принцип роботи ШІМ[ред. | ред. код]

Зелений — вхідний аналоговий сигнал, червоний — вихідний імпульсний
Моделювання в ШІМ вихідного синусоідального сигналу

Аналогова ШІМ[ред. | ред. код]

ШІМ-сигнал генерується аналоговим компаратором, на один вхід якого подається опорний сигнал значно більшої частоти, ніж модулюючий у вигляді «трикутника» або «пили», а на іншій — модулюючий безперервний аналоговий сигнал. Частота вихідних імпульсів ШІМ відповідає частоті «зубів» пилки. В ту частину періоду, коли сигнал на позитивному вході вище сигналу на негативному вході, на виході виходить одиниця, в іншу, коли сигнал на позитивному вході нижче сигналу на негативному вході — нуль[1].

Цифрова ШІМ[ред. | ред. код]

У двійковій цифровій техніці, виходи в якій можуть приймати тільки одне з двох значень, наближення бажаного середнього рівня вихідного сигналу за допомогою ШІМ є абсолютно природним. Схема настільки ж проста: пилкоподібний сигнал генерується N-бітовим лічильником.

Фільтрація вихідного сигналу[ред. | ред. код]

В тих випадках, де це потрібно, наближення форми вихідного сигналу ШІМ до відповідного йому вхідного сигналу забезпечується інтегруючими елементами, роль яких може відігравати інерційність стану керованого ШІМ елемента (наприклад, печі розжарювання) або для цього використовується інтегруюча ланка — фільтр низьких частот.

Переваги ШіМ[ред. | ред. код]

Перемикання відбувається з великою швидкістю, відповідно до типу навантаження, з таким розрахунком, щоб період модульованого сигналу був істотно меншим, ніж інерційність системи, до якої подається сигнал. Частота перемикання може становити декілька разів на хвилину для повільних процесів (наприклад електропечі); 100 Гц для електролампи; від декількох до десятків кГц для електродвигуна або від десятків до сотень кГц для аудіопідсилювача і комп'ютерного блоку живлення.

Для оцінки форми ШІМ сигналу застосовується параметр коефіцієнту заповнення (англ. duty cycle), під яким розуміється відношення тривалості ввімкненого стану (англ. 'on' time) до прийнятого періоду імпульсів; малий коефіцієнт заповнення відповідає режиму енергозберігання, позаяк джерело енергії відключено більшість часу. Коефіцієнт заповнення виражають в відсотках, 100% відповідає ввімкненому стану на весь період.

Головною відзнакою ШІМ є мала втрата енергії на електронному перемикачеві. Він здебільшого перебуває або у вимкненому стані, коли його опір максимальний,напруга максимальна або в режимі насичення — з мінімальним опором, тобто струм максимальний, а падіння напруги на ньому близьке до нуля. ШІМ також органічно вкладається в цифрові технології, велика кількість ШІМ-контролерів виробляється у вигляді мікросхем. Класичним прикладом є мікросхеми UC3842…UC3844.

Цифрова широтно-імпульсна модуляція є різновидом дворівневої ІКМ.

Див. також[ред. | ред. код]

Посилання[ред. | ред. код]

  1. Circuits. Op-Amps. Amplifiers. Class-D Amplifier. Архів оригіналу за 21 січня 2013. Процитовано 30 грудня 2012. 

Література[ред. | ред. код]

  • Омельченко В. О., Санніков В. Г. Теорія електричного зв'язку / Під ред. В. О. Омельченка. — К.: ІСДО, 1994. — Ч. 1.
  • Омельченко В. О., Санніков В. Г. Теорія електричного зв'язку / Під ред. В. О. Омельченка. — К.: ІСДО, 1995. — Ч. 2.
  • Омельченко В. О., Санніков В. Г. Теорія електричного зв'язку / Під ред. В. О. Омельченка. — К.: ІСДО, 1997. — Ч. 3.
  • Слепов Н. Н., Дроздов Б. В. Широтно-импульсная модуляция: Анализ и применение в магнитной записи / Н. Н. Слепов, Б. В. Дроздов; ред. А. А. Булгакова. — М.: Энергия, 1978. — 192 с. (рос.)