Махарша

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Махарша
Samuel Eidels. Vienna 1814.jpg
Народився 1555[1][2][…]
Краків, Королівство Польське
Помер 1631[1][2][…]
Острог, Волинське воєводство, Малопольська провінція, Корона Королівства Польського, Річ Посполита
Діяльність рабин
Конфесія юдаїзм

Шмуель Еліезер Бен Єгуда Едельс (акронім מַהֲרְשַׁ"א — Махарша; 1555 — 1632, Острог) — єврейський освітній і культурний діяч, коментатор Талмуду.

Біографія[ред. | ред. код]

Самуїл Едельс народився в Познані у 1555 (або в Кракові у 1565)[4], де закінчив гімназію та Ягеллонський університет. Володів широкими знаннями з філософії та астрології. З раннього дитинства вивчав Талмуд та коментарі до нього, брав участь у створенні єшиви (єврейського навчального закладу) в Кракові та викладав філософію.

Могила Самуіла Едельса

В 1592 р. переїхав у Холм рабином, а 1594 р. призначається головним рабином Любліна і ректором місцевої школи рабинів. У 1599 р. переїхав до Острога, де отримав посаду головного рабина та був обраний ректором школи рабинів при Острозькій головній синагозі. Вона стала провідною в Європі, а її ректор — лідером талмудистів. За ініціативою Едельса в Острозі була заснована друкарня, яка успішно працювала понад 200 років та була закрита в 1832 у зв'язку з тим, що там друкувались матеріали польських повстанців. За свої кошти Едельс в 1611—1612 роках відремонтував синагогу та прибудував до неї жіноче відділення (бабинець), що перетворило синагогу на найбільшу на Волині. Протягом багатьох століть найбільша синагога Острога носить ім'я Едельса.

Помер в Острозі 1632 року та був похований на місцевому єврейському кладовищі у спеціально побудованому пантеоні.

Примітки[ред. | ред. код]

Посилання[ред. | ред. код]