Шмуель Еліезер Бен Єгуда Едельс

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук
Самуель Едельс

Шмуель Еліезер Бен Єгуда Едельс (акронім מַהֲרְשַׁ"א — Маршує) (*1555 — † 1632) — єврейський освітній і культурний діяч, коментатор Талмуду.

Біографія[ред.ред. код]

Самуїл Едельс народився в Познані у 1555 (або в Кракові у 1565)[1], де закінчив гімназію та Ягеллонський університет. Володів широкими знаннями з філософії та астрології. З раннього дитинства вивчав Талмуд та коментарі до нього, брав участь у створенні єшиви (єврейського навчального закладу) в Кракові та викладав філософію.

В 1592 р. переїхав у Холм рабином, а 1594 р. призначається головним рабином Любліна і ректором місцевої школи рабинів. У 1599 р. переїхав до Острога, де отримав посаду головного рабина та був обраний ректором школи рабинів при Острозькій головній синагозі. Вона стала провідною в Європі, а її ректор — лідером талмудистів. За ініціативою Едельса в Острозі була заснована друкарня, яка успішно працювала понад 200 років та була закрита в 1832 у зв'язку з тим, що там друкувались матеріали польських повстанців. За свої кошти Едельс в 1611–1612 роках відремонтував синагогу та прибудував до неї жіноче відділення (бабинець), що перетворило синагогу на найбільшу на Волині. Протягом багатьох століть найбільша синагога Острога носить ім'я Едельса.

Помер він в Острозі в 1632-у та був похований на місцевому єврейському кладовищі в спеціально побудованому пантеоні.

Посилання[ред.ред. код]

Примітки[ред.ред. код]