Шотландська низовина

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Шотландська низовина
Основні географічні поділи Шотландії

Шотла́ндська низовина́ (англ. Central Lowlands) — це рифтова долина переважно палеозойського утворення, що простягнулась з південного заходу від затоки Ферт-оф-Клайд на північний схід до затоки Ферт-оф-Форт.

Загальний опис[ред. | ред. код]

Поверхня рівнини доволі рівнинна, але й тут присутні пагорби й кряжі Ochils та Campsie Fells. Низовина чітко відокремлена уступами грабену на півночі від Грампіанських гір, а на півдні від Південно-шотландської височини. Окремі ділянки вкриті мореною, слідами зледеніння, та річковими наносами. Ця територія має наслідки активного вулканізму, як-от Місце Артура англ. Arthur's Seat в Единбурзі — це колишній вулкан, що був активним ще в Карбоні 300 млн років тому.

Багаті поклади вугілля і заліза, що були знайдені тут мали важливе економічне значення для шотландського промислового перевороту. На низовині, багатій на родючі ґрунти, пасовиська й колись густі ліси, збудовані найбільші міста Шотландії Глазго й Единбург.

Див. також[ред. | ред. код]

Література[ред. | ред. код]

  1. Gillen, Con. «Geology and landscapes of Scotland». Harpenden. Terra Publishing, 2003.
  2. Keay, J. & Keay, J. «Collins Encyclopaedia of Scotland». London. HarperCollins, 1994.
  3. McKirdy, Alan Gordon, John & Crofts, Roger. «Land of Mountain and Flood: The Geology and Landforms of Scotland». Edinburgh. Birlinn, 2007.