Яків бен Ашер

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук

Яків син Ашера, інколи його називають Баал ха-Турим за скороченням від назви його головної праці (12691343) — німецько-іспанський рабин, автор монументальної праці з єврейського закону «Арбаа Турим», або скорочено — «Тур», що ліг в основу збірки законів «Шулхан арух».

Біографія[ред.ред. код]

Народився в Німеччині у родині Ашера сина Іехіеля. Був його третім сином. Разом з батьком втік з Німеччини і оселився в Іспанії у Толедо 1304 року. Після смерті батька почав видавати свою книгу, яка повинна була стати компіляцією коментарів Талмуду попередніх мудреців з питань галахи. Особливо підкреслюється в книзі думка батька р. Якова р. Ашера сина Іехіеля.

Праця «Арбаа Турим» розділений на 4 розділи:

  1. «Орах Хаїм» — закони повсякденного життя, свята
  2. «Хошен а-Мішпат» — майнові спори та їх вирішення,
  3. «Йоре Де'а» — заборонені види їжі і змішування їжі
  4. «Евен а-Езер» — закони сім'ї та шлюбу.

На відміну від монументальної роботи Маймоніда «Мішне Тора», «гарбаа Турим» не розглядає заповіді, пов'язані з існуванням Храму.

Раббі Яаковом були складені також коментарі до Тори, засновані в основному на цікавих зв'язках між словами та їх числових значеннях.

В кінці життя р. Яаков покинув Толедо, дехто вважає, що з метою виїхати в Ерец-Ісраель. За традицією вважається, що його могила знаходиться в Греції.

Посилання[ред.ред. код]