Ян Карстензоон

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку

Ян Карстензо́он (також Ян Карстенс) був нідерландським мореплавцем у 17-му сторіччі.

У 1623 Карстензоон керував за дорученням Голландської Ост-Індійської компанії експедицією до південного узбережжя Нової Гвінеї. Карстензоон керував «Перою», капітаном іншого корабля, «Арнемома», був Вілем Джустен Ван Колстер. Поїздка повинна була підтвердити повідомлення про ці землі від Віллема Янсзона, який у 1606 році вперше прийшов до цього регіону, а також щоб покращити знання про територію на півдні острову, яка досі не була досліджена для Європи.

Вирушивши в плавання від Амбома в голландській Ост-Індії з двома суднами, «Пера» та «Арнемом». Судна попливли вздовж південного узбережжя Нової Гвінеї, потім взяв курс на південь до Кейп-Йоркського півострова і безодні Керпантарії. Пришвартовуючись до островів у пошуку прісної води, Карстензоон стикався з племенами місцевих тубільних Австралійських мешканців. Карстензоон описав їх як «бідних і жалюгідно виглядаючи мешканців», у яких не було «ніякого знання про дорогоцінні метали та спеції».

8 травня 1623 року Карстензоон і його команда боролася в сутичці з 200-ми аборигенами в гирлі невеликої річки біля мису Дуйфкен (названого на честь судна Янсзона, яке раніше відвідало регіон). Карстензоон назвав невелику річку річкою Карпентрі, і затоку Карпентарію на честь Пітера де Карпентира, тоді Генерал-губернатора голландської Ост-Індії. Карстензоон досяг річки Статен перш ніж відправився знову на північ. «Пера» і Карстензоон повернулись в Амбон, в той час, як «Арнем» перетнув Керпантарію, побачивши східне узбережжя Арнемленда.

Пунчак-Джая (Піраміда Карстенса), найвища вершина Океанії (4884 м) названа на його честь. В 1623 році на вершині гори він побачив льодовик. В Європі він був осміяний, коли сказав, що бачив сніг поблизу екватора.

Карстензоон також назвав декілька інших об'єктів вздовж північного узбережжя Австралії.