Яхненко Кіндрат Михайлович

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку

Кіндрат Михайлович Яхненко (вересень 1790 — †15 лютого 1868) — підприємець, цукрозаводчик.

Життєпис[ред. | ред. код]

Кіндрат Михайлович Яхненко народився 1783 року в містечку Смілі у сім'ї селянина-кріпака поміщика Самойлова.[1] Згодом батько Михайло Яхненко викупив його і братів (Степана та Терентія) з кріпацтва.

У 1820-1830-их рр. разом з Ф. Симиренком орендував млини в Смілі та Умані, вів гуртову торгівлю хлібом і худобою.

На початку 1840-их рр. разом заснували фірму «Брати Яхненки і Симиренко», яка 1848 року поблизу села Млієва побудувала цукроварню (Ґородищенський пісково-рафінадний завод) і звели власний машинобудівний завод – перший в Україні. Виготовляли обладнання для себе та інших цукрозаводів. Як повідомляв головний рахівник машинобудівного заводу Потап Васильович Лось, завод одразу почав давати прибутки — 25 тисяч, а інколи і 50 тисяч на рік. Тут побудували перші на Дніпрі повністю металеві пароплави «Українець» та «Святослав». Від діяльності фірми мали достаток дуже багато людей. Тільки безпосередньо при заводі працювало до 4 тис осіб.

Згодом Яхненкам належали цукроварня у с. Руська Поляна та с. Ташлику, млини, пароплавами та будинками у Києві, Харкові, Одесі.

Ці підприємства у червні-липні 1859 року відвідав Тарас Шевченко.

Брати Яхненки ніколи не розривали зв'язки з народом, із якого вони вийшли, надавали допомогу бідним, робили пожертви на добродійні справи. Посушливого 1830 року за рахунок фірми впродовж кількох місяців брати Яхненки і Симиренко годували понад 10 тис. людей із Сміли, Городища та довколишніх сіл.[2]

В ніч на 15 лютого 1868 року Кіндрат Михайлович Яхненко пішов з життя.[3]

Джерела[ред. | ред. код]

Шевченківський словник : у 2 т. / Інститут літератури ім. Т. Г. Шевченка Академії Наук УРСР. — Київ : Головна редакція УРЕ, 1978.

Примітки[ред. | ред. код]

  1. Нікіфоров, В. Феномен братів Яхненків //Смілян. обрії. — 2007. — 20 квіт. — С. 6.
  2. Лазанська, Т. Яхненки /Малий словник історії України. — К., 1997. — С. 463.
  3. Спогади про фірму братів Яхненко і Симиренко

Література[ред. | ред. код]