Ґаетан Дуґас

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук
Ґаетан Дуґас
Народився 20 лютого 1953(1953-02-20)
Канада Квебек
Помер 30 березня 1984(1984-03-30) (31 рік)
Канада Квебек
Ниркова недостатність
Громадянство Канада
Діяльність Стюард
Відомий «Пацієнт зеро» (ВІЛ/СНІД)

Ґаетан Дуґас (фр. Gaëtan Dugas) (*20 лютого 1953, Квебек — †30 березня 1984, Квебек) — франко-канадський стюард авіакомпанії «Air Canada», гомосексуал; відомий як «пацієнт зеро» (англ. «Patient Zero») та «піонер» у розповсюдженні ВІЛ по території Північної Америки.

Біографія[ред.ред. код]

Ґаетан Дуґас народився 20 лютого 1953. У 1972 став сексуально активним (за його власними словами, він мав більш ніж 2500 сексуальних контактів протягом всього свого життя), у 1977 одружився в Лос-Анджелесі, при цьому нелегально отримавши громадянство США. В цей час Дуґас почав працювати у якості обслуговуючого персоналу в авіакомпанії «Air Canada», це дало йому можливість подорожувати по всьому світу та, як наслідок, здійснювати статеві контакти з різними сумнівними чоловіками. Крім цього разом з іншими представниками американської гей-спільноти він відвідував спеціальні лазні для гомосексуалів. В середині 1980-х отримав статус «пацієнта зеро» по ВІЛ/СНІДу. Співпрацював з Центром по контролю захворювань (Centers for Disease Control) в Атланті, детально розповідаючи про своє статеве життя та початок захворювання.

Захворювання та смерть[ред.ред. код]

На початку 1980-х невідома хвороба почала вражати гомосексуалів, особливо іноземців та відвідувачів гей-лазень. Незадовго до смерті у хворих спостерігалися пневмонія та респіраторні захворювання, а також значна втрата ваги та жахливі враження шкіри на обличчі, шиї, грудній клітці та інших частинах тіла. У гей-спільноті це захворювання отримало назву «гей-рак», пізніше її було замінено на «імунодефіцит, спричинений гомосексуалізмом» (англ. «gay-related immune deficiency»). Ґаетан Дуґас, можливо, заразився ВІЛ саме під час свого першого відвідування лазні для гомосексуалів у Нью-Йорку в Хеллоуїн (липень 1980). Є також версії, згідно з якими Дуґас заразився ВІЛ або на території Африки, або під час контактів з африканськими гомосексуалами, що мешкали в Європі. Чоловік підозрював, що є хворим, однак при цьому продовжував нерозбірливо здійснювати статеві контакти з іншими чоловіками. «Перевагою» Дуґаса в даному випадку була можливість швидко пересуватися на великі відстані: він все ще продовжував працювати стюардом у канадській авіакомпанії. Один з партнерів Дуґаса виявив на його грудній клітці враження — саркому Капоші: вона вже в ті часи вважалася однією з ознак «гей-раку». Після того, як було виокремлено ВІЛ та вперше описано СНІД, Дуґас отримав статус «пацієнта зеро» (як варіант - «пацієнт Ω («омега»)» або «пацієнт О») по ВІЛ/СНІДу. Крім саркоми Капоші, у Дуґаса розвинулася також ниркова недостатність, яка й стала причиною його смерті. Ґаетан Дуґас помер у Квебеку 30 березня 1984.

У 1987 вийшла книга «And the Band Played On» журналіста Ренді Шайлтса (Randy Shilts), у якій автор стверджує, що начебто ідентифікував «пацієнта зеро» — носія ВІЛ Ґаетана Дуґаса, який де-факто приніс хворобу до Північної Америки.

Насправді ж твердження, що Дуґас є початковим носієм ВІЛ, виявилося неправильним. Подальші дослідження показали, що він не був єдиним, хто винен у проникненні вірусу імунодефіциту до гей-лазень Сан-Франциско та Лос-Анджелесу, звідки він і поширився по Північній Америці.

Відповідальність[ред.ред. код]

На початку та в середині 1980-х ще не існувало законів, які передбачали б кримінальну відповідальність за умисне розповсюдження важких інфекційних захворювань. Ґаетан Дуґас не розкаювався в своїх вчинках. Спочатку чоловік навіть заперечував той факт, що він розповсюджував ВІЛ шляхом здійснення незахищених статевих контактів. Він відчував неприродню байдужість до своїх сексуальних партнерів та стверджував, що самозахист має бути їхнім обов'язком.

З середини 1980-х, після цих випадків почали здійснюватися зміни у карному законодавстві, які передбачали кримінальну відповідальність за навмисне поширення ВІЛ/СНІДу серед населення.

Популярна культура[ред.ред. код]

Образ Ґаетана Дуґаса як центральний з'являється у музичному фільмі Джона Ґрейсона «Zero Patience», який вийшов у 1993.

Див. також[ред.ред. код]

Посилання[ред.ред. код]