Адресний план

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Версія від 17:25, 22 лютого 2020, створена BunykBot (обговорення | внесок) (Категоризація)
Перейти до навігації Перейти до пошуку

Адресний план (жарг. Адресник) — різновид загального плану в кінематографі і на телебаченні, призначений для позначення місця і часу дії[1][2]. На відміну від телебачення, де адресний план несе суто інформаційне навантаження, у кінематографі він грає художню роль, показуючи взаємини персонажів фільму з навколишнім простором. Найчастіше епізод фільму або телесюжет починаються саме з адресного плану.

Поняття, які позначають

Місце дії — адресний план позначає місто чи місцевість, в яких відбувається дія сюжету, або куди прибувають герої після подорожі. Для цього знімаються відомі будівлі або споруди, наприклад кадр з Кремлем або висотки МДУ говорить про те, що сюжет розгортається в Москві, а Петропавлівська фортеця вказує на Санкт-Петербург. У цій якості адресні плани активно використовуються, наприклад, у фільмі «Ялинки».

Час — іноді необхідно зорієнтувати глядачів, щоб позначити часовий розрив оповідання. Наприклад, якщо після денного епізоду відразу ж слід вечірній, перебивка з видом нічного міста дає зрозуміти, який відрізок часу пропущений на екрані. Це особливо важливо, коли основна дія відзнято в інтер'єрі, де зміна часу доби непомітна. Таким же чином може бути позначена епоха, коли в кадрі проїжджає старовинний паровоз або кінний візок. Наприклад, у фільмі «Назад у майбутнє» роль адресного плану після повернення Марті 1985 рік грає кадр з міським годинником, над якими пролітає вертоліт.

Взаємовідносини — у цьому випадку адресний план необхідний для збереження орієнтації глядача на сюжеті з безліччю дійових осіб Адресні загальні плани, змонтовані з великими дозволяють зрозуміти взаємне розташування персонажів і направлення їх діалогів. Прикладом може служити фільм «Гараж», в якому великі плани окремих акторів чергуються з адресними загальними і середніми, пояснюючи напрями поглядів і реплік.

Сюжет — адресний план може позначати не тільки місце дії, але сама дія. Наприклад, загальний план вулиці, на якій йде дощ, говорить про початок зливи, яка продовжує сюжет.

Див. також

Примітки

  1. Андрей Климентов (3 листопада 2012). СЛОВАРЬ ТЕЛЕВИЗИОННОГО СЛЕНГА. LiveJournal. Процитовано 6 жовтня 2015.
  2. Словарь терминов. «8 с половиной». Архів оригіналу за 6 жовтня 2015. Процитовано 6 жовтня 2015.