Вертоліт

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук
Bell 206
гелікоптер КТ-112

Гелікоптер або вертоліт (фр. hélicoptère, від грец. ἕλιξ «гелікс» (Р. «гелікос») — гвинтова лінія та грец. πτερόν «птерон» — крило) — літальний апарат, важчий за повітря. Підйом і переміщення в повітрі забезпечується гвинтом, що обертається в горизонтальній площині. Переміщення забезпечується нахилом у відповідному напрямку несного гвинта.

Оскільки гвинт, що обертається, створює значний обертальний момент, цей момент необхідно компенсувати.

Переважно використовується дві схеми компенсування обертального моменту — два горизонтальні співвісні гвинти однакового розміру, які обертаються у протилежних напрямках, та схема, де обертальний момент великого горизонтального несного гвинта компенсується меншим вертикально розміщеним повітряним гвинтом або струменевою системою керування типу NOTAR.

Історія[ред.ред. код]

Ключові моменти історії гелікоптерів:

 • 1907, 13 листопада французький винахідник Поль Корню здійснив перший політ гелікоптером. Несні лопаті рухалися за допомогою двигуна «Antoinette» потужністю 24 к. с; машина підняла свого винахідника над землею майже на 30 см і протримала в повітрі 20 секунд
 • 19081912 — Сікорський Ігор Іванович побудував у Києві 6 моделей літаків та гелікоптер.
 • 1936 — Німецький Focke-Wulf Fw 61 став першим придатним для польотів гелікоптером
 • 1941 — Flettner Fl 282 початок польотів першого гелікоптера, що взяв участь у бойових діях
 • 1941 — Focke-Achgelis Fa 223 початок першого у світі серійного виробництва гелікоптера
 • 1942 — Sikorsky R-4 став першим гелікоптером серійного виробництва США
 • 1952 — Мі-1 — перший у СРСР серійний гелікоптер
 • 1961 — Bell UH-1 Huey
 • 1962 — Boeing CH-47 Chinook — військово-транспортний гелікоптер із дубльованими гвинтами (Боїнг)

Використання[ред.ред. код]

гелікоптери використовують як:

 • повітряні підйомні крани
 • засоби для гасіння пожеж
 • санітарні гелікоптери
 • військовий
 • поліційні гелікоптери

Двигуни[ред.ред. код]

Першими двигунами гелікоптерів були прості механічні пристрої, такі як гумові стрічки або шпинделі, які застосовуються в іграшкових і малих моделях. За півтора століття до першого польоту літака, парові машини використовувалися для спроб здійнятися вертикально у повітря, але обмеженість парового двигуна не дозволяла це зробити, проте, такі експерименти сприяли вивченню аеродинаміки гелікоптерів. Винахід двигуна внутрішнього згорання наприкінці 19-го століття дав можливість створити гелікоптер, оскільки такі двигуни можуть бути достатньо потужними та здатними здійняти у повітря людей.

У ранніх конструкціях гелікоптера використовувались двигуни, призначені для літаків, але вони незабаром були замінені більш потужними автомобільними двигунами і радіальними двигунами. Найбільш обмежувальним фактором розвитку гелікоптерів у першій половині XX століття було те, що кількість енергії яка виробляється двигуном, не була достатньою для підтримки вертикального польоту враховуючи велику масу тільки самого двигуна. Ця обмеженість була подолана внаслідок появи доступних малих двигунів, після чого розпочалось виготовлення успішних моделей гелікоптерів. Коли було розроблено компактний плаский двигун, промисловість легко адаптувалась для його використання у невеликих гелікоптерах, хоча радіальні двигуни продовжували використовуватися для великих гелікоптерів.

Турбінні двигуни здійснили революцію в авіаційній промисловості. Поява потужніших газотурбінних двигунів вела до зменшення співвідношення між вагою двигуна і вертольота. Газотурбінні двигуни також надійніші, ніж поршневі, особливо для підтримки достатньо високих рівнів потужності, необхідних для вертольотів. Газотурбінні двигуни змогли зменшити так, що всі крім найменших вертольотів можуть працювати на цих двигунах.

Деякі гелікоптери є радіокерованими і використовують електродвигуни. Радіокеровані гелікоптери можуть також мати поршневі двигуни внутрішнього згорання, які використовують інші, ніж бензин палива, наприклад нітрометан. Деякі турбінні двигуни, які широко використовуються в гелікоптерах можуть також використовувати біодизель замість палива для реактивних двигунів.

Українські гелікоптери[ред.ред. код]

Див. також[ред.ред. код]

Посилання[ред.ред. код]