Благодійна Україна

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Національний конкурс «Благодійна Україна»
Дата заснування2012

Національний конкурс «Благодійна Україна» — щорічний всеукраїнський конкурс з відзначення найкращих благодійників і найбільш ефективних благодійних ініціатив в Україні. Заснований 2012 року Асоціацією благодійників України.

Мета і завдання

Метою конкурсу є розвиток соціально-орієнтованого благодійництва в Україні, поліпшення якості комунікацій між благодійниками та отримувачами допомоги, розширення можливостей для їхнього діалогу.

Завдання конкурсу:

  • популяризація благодійництва у його різноманітних формах, як прикладу роботи з громадою і шляху вирішення суспільних проблем;
  • відзначення найкращих благодійників і благодійних проектів та акцій реалізованих в Україні протягом поточного року;
  • інформування суспільства про найкращі практики благодійної діяльності, популяризація та заохочення до благодійності.

Історія

Рішення про заснування конкурсу було одноголосно прийнято під час другої Загальної конференції Асоціації благодійників України, яка пройшла 18 вересня 2012 року.[1] Учасники конференції, занепокоєні тим, що у 2012 так і не був оголошений Національний конкурс «Благодійник року», розуміючи важливість і виключне значення такого конкурсу для благодійної спільноти України, вирішили ініціювати та реалізовувати власний проект.[2]

Керівні органи

  • Організаційний комітет – постійно діючий робочий орган конкурсу для виконання організаційної, виконавчої, координаційної, комунікаційної та звітної функцій.
  • Наглядова рада – здійснює нагляд за проведенням конкурсу, погоджує стратегічні рішення щодо його проведення та розвитку, виконує презентаційні функції, сприяє залученню ресурсів для виконання завдань конкурсу. Голова Наглядової ради - Анжеліка Рудницька.
  • Конкурсна комісія – щорічно формується для організації визначення найкращих благодійних проектів, поданих на оцінювання.
  • Медіа-рада – сприяє популяризації теми благодійності в Україні в засобах масової інформації. Голова Медіа-ради – Лариса Мудрак, медіа-експерт і волонтер.
  • Ділова рада – популяризує конкурс та благодійність у діловому середовищі. Голова Ділової ради - Володимир Демчак, президент «Української торгово-промислова конфедерації».

Участь у конкурсі

У конкурсі можуть брати участь:

  • благодійники, які надавали благодійну допомогу для вирішення актуальних суспільних проблем у період з 1 січня по 31 грудня поточного року;
  • благодійні проекти (ініціативи), реалізація яких (повністю або окремого етапу) була здійснена у зазначений період;
  • суспільні інституції, які у цей період провадили діяльність, спрямовану на розвиток і підтримку благодійності в Україні;
  • благоотримувачі;
  • представники медіа.

У конкурсі не можуть брати участь благодійні проекти (ініціативи), подані представниками органів державної влади, місцевого самоврядування та політичними партіями.

Номінації

Конкурсні номінації

  1. Благодійник: компанія — великий бізнес — заявки суб'єктів підприємництва, що мають ознаки великого бізнесу згідно з чинним законодавством України.
  2. Благодійник: компанія — середній бізнес — заявки суб'єктів підприємництва, що мають ознаки середнього бізнесу згідно з чинним законодавством України.
  3. Благодійник: малий бізнес (в тому числі фізична особа — підприємець) — заявки фізичних осіб — підприємців та суб'єктів підприємництва, що мають ознаки малого бізнесу згідно з чинним законодавством України (а також зареєстровані у визначеному порядку фізичні особи — підприємці).
  4. Благодійник: фізична особа — заявки фізичних осіб — громадян України, осіб без громадянства, громадян інших країн, які надавали фінансові та нефінансові пожертви за власний рахунок на території України.
  5. Благодійник: загальноукраїнський (в тому числі міжнародний) благодійний фонд (організація) — заявки загальноукраїнських або міжнародних благодійних фондів (організацій), що працюють на загальнонаціональному рівні.
  6. Благодійник: регіональний благодійний фонд (організація) — заявки зареєстрованих благодійних фондів (організацій) регіонального рівня.
  7. Благодійник — неурядова організація — заявки громадських організацій (крім дитячих та молодіжних), галузевих об'єднань підприємств, інших об'єднань громадян, зареєстрованих згідно з чинним законодавством, та неформалізованих спільнот громадян.
  8. Благодійник: дитяча або молодіжна організація (спільнота) — заявки та/або суспільно важливих ініціатив формалізованих або неформальних дитячих та молодіжних організацій (спільнот).
  9. Народний благодійник — переможець визначається згідно з відповідним Положенням про номінацію «Народний благодійник», яке затверджується Оргкомітетом конкурсу.
  10. Благодійна акція (проект, програма) року — заявки щодо проведених протягом року акцій, спрямованих на розвиток, популяризацію, підтримку благодійності в Україні.
  1. Волонтер: фізична особа: у номінації розглядаються заявки щодо діяльності фізичних осіб – громадян України, осіб без громадянства, громадян інших країн, які особисто здійснювали волонтерську роботу (не пов’язану з наданням фінансової допомоги) на території України.
  2. Волонтер: організація: у номінації розглядаються заявки щодо діяльності об’єднань громадян, організацій, спільнот, які здійснювали волонтерську роботу (не пов’язану з наданням фінансової допомоги) на території України.
  3. Корпоративне волонтерство: у номінації розглядаються заявки щодо корпоративного волонтерства – залучення співробітників бізнес-компаній до реалізації соціальних програм (благодійних і волонтерських), що розглядається як частина корпоративної культури, заснованої на гуманістичних цінностях, усвідомленні важливості ініціативи, солідарності та відповідальності.

Спеціальні номінації

  • Ефективне використання благодійної допомоги — переможець визначається згідно з відповідним Положенням про Спеціальну номінацію «Ефективне використання благодійної допомоги», яке затверджується Оргкомітетом конкурсу.
  • Благодійність у медіа — переможець визначається Медіа-радою згідно з відповідним Положенням про спеціальну номінацію «Благодійність у медіа», яке затверджується Оргкомітетом Конкурсу.
  • Інновації в благодійності — у номінації розглядаються заявки щодо відзначення благодійних фондів (організацій), які при пошуку та використанні ресурсів використовують оригінальні інноваційні інструменти та механізми.
  • Благодійник: допомога з-за кордону — у номінації розглядаються заявки щодо відзначення фізичних та юридичних осіб, громадських об’єднань, бізнес-структур – нерезидентів України, які надавали фінансову, матеріальну, організаційну, інтелектуальну та іншу допомогу громадським і благодійним організаціям, волонтерським об’єднанням, зареєстрованим в Україні, а також фізичним особам, які є громадянами України.

Спеціальні відзнаки Оргкомітету Національного конкурсу «Благодійна Україна» «Кращий благодійник» у визначених сферах: медицина, культура, освіта, соціальна робота, допомога захисникам України.

Визначення переможців

Переможців визначає Конкурсна комісія (за виключенням номінації «Народний благодійник» і спеціальної номінації «Благодійність у медіа», переможців у якій визначають члени Медіа-ради). Після завершення роботи Конкурсної комісії Оргкомітет оголошує лауреатів конкурсу – по три благодійники в усіх нмоінаціях, окрім «Народний благодійник». Переможці конкурсу стають відомі під час урочистої церемонії нагородження переможців, яка щорічно проходить в Києві у березні. Переможці нагороджуються бурштиновими «Янголами добра», спеціальними відзнаками та іншими призами.

Регіональні конкурси

Проведення регіонального конкурсу «Благодійна Україна» може відбуватися за однією із двох організаційних схем:

  1. Асоціація благодійників України самостійно організовує і проводить регіональний конкурс, формуючи, відповідно, Регіональний оргкомітет конкурсу, Регіональну конкурсну комісію, наглядову та медіа-ради конкурсу.
  2. Асоціація укладає угоду про проведення конкурсу із регіональним партнером, делегуючи йому відповідні повноваження.

«Благодійна Україна» за роками

«Благодійна Україна – 2012»

Початок конкурсу «Благодійна Україна — 2012» було оголошено 15 жовтня 2012.[2] Офіційна його презентація відбулася 22 жовтня 2012 року.[3][4] Церемонія нагородження переможців відбулася 14 березня 2013.

«Благодійна Україна – 2013»

Конкурс «Благодійна Україна — 2013» стартував 16 квітня 2013 року.[5] Збір заявок тривав 20 лютого 2014 року. Загалом на адресу Оргкомітету надійшло 227 заявок у 10 конкурсних та 3 спеціальних номінаціях.[6] Церемонія нагородження переможців конкурсу відбулася 21 березня 2014 в Національному культурно-мистецькому та музейному комплексі «Мистецький Арсенал».[7]

«Благодійна Україна – 2014»

Конкурс «Благодійна Україна — 2014» розпочався 22 липня 2014 року.[8] Збір заявок тривав до 21 лютого 2015 року. Цього року Оргкомітет запровадив спеціальні відзнаки для благодійників, які найбільш ефективно працюють у визначених сферах: культура, освіта, медицина, соціальний захист. За рішенням Оргкомітету, у почесній номінації «Народний благодійник» не може бути іншого переможця, аніж народ України, тому традиційна процедура висування та обрання – шляхом активності користувачів у соціальних мережах – за результатами 2014 року не проводилося. За кілька днів до закінчення терміну подачі заявок була введена додаткова спеціальна номінація – «Благодійник: допомога з-за кордону» для відзначення зарубіжних доброчинців.[9] Загалом на конкурс надійшло 312 заявок.[10] Церемонія нагородження переможців вже традиційно пройшла у приміщенні Національного культурно-мистецького і музейного комплексу «Мистецький Арсенал» 12 березня 2015 року.[11]

«Благодійна Україна – 2015»

Початок IV національного конкурсу «Благодійна Україна» було гололшено 14 вересня 2015 року.[12] Конкурс проводився у 10 основних та 4 спеціальних номінаціях, а також 3 «волонтерських» номінаціях. У конкурс було введено спеціальну номінацію для відзначення зарубіжних доброчинців — «Благодійник: допомога з-за кордону». Три номінації для відзначення волонтерської роботи — «Волонтер: фізична особа», «Волонтер: організація» та «Корпоративне волонтерство» — запровадило у рамках конкурсу Міністерство соціальної політики України, яке стало його співрганізатором. Спеціальних відзнак Оргкомітету для благодійників, які найбільш ефективно працюють у визначених напрямах, стало на одну більше: до сфер культури, освіти, медицини і соціального захисту додалася допомога захисникам України. Збір конкурсних заявок тривав до 15 лютого 2016 року. Задля максимальної прозорості у публічності процесу висування номінантів, реєстрація заявок паралельно проходила у соціальній мережі Facebook.[13] Загалом на конкурс надійшло 712 заявок від благодійників з усіх куточків України.[14] Голосування у номінації «Народний благодійник» було скасовано[15] після того, як користувачі виявили технічну помилку, яку виявилося неможливим швидко усунути у рамках існуючої форми для голосування. Церемонія нагородження переможців пройшла 24 березня 2016 року в Києві у НКММК «Мистецький Арсенал».[16]

«Благодійна Україна – 2016»

Початок V національного конкурсу «Благодійна Україна» було оголошено у жовтні 2015 року. 29 березня 2017 року у колонній залі Київської міської державної адміністрації відбулась урочиста церемонія нагородження переможців Національного конкурсу «Благодійна Україна – 2016». Вп`яте найкращі з найкращих благодійників були удостоєні нагороди «Ангел добра».

«Благодійна Україна-2016» - знаковий конкурс. По-перше, ювілейний:  конкурс було проведено вдесяте та вп'яте у форматі «Благодійна Україна». По-друге, на конкурс надійшла рекордна кількість заявок – 744, що свідчить про все більше і більше визнання Конкурсу благодійниками України. По-третє, цього разу було оголошено найбільшу кількість номінацій порівняно з попередніми роками, які охопили майже усі сфери життя нашої країни. Церемонія нагородження розпочалася із привітального слова представників релігійних конфесій України. Зокрема гості почули привітання від Пресвітера В’ячелава Когута – заступника голови відділу соціального служіння Всеукраїнського союзу церков Християн Віри Євангельської п’ятидесятників, Муфтія Духовного управління мусульман України «Умма» Шейха Ісмагілова Саїда,  Шенгайта  Анатолія Петровича – виконавчого директора Київської міської єврейської общини,  Протоієрея Романа Небожука – виконавчого директора патріаршої курії української греко-католицької церкви,  Священника Сергія Дмитрієва – заступника голови сенадального відділу соціального служіння та благодійності Української православної церкви Київського Патріархату. Так, на одній сцені були поєднані п’ять конфесій України, представники яких, по завершенню привітання взялися за руки у знак вітання благодійності та підтримку добрих справ.

«Благодійна Україна – 2017»

Конкурс «Благодійна Україна — 2017» розпочався у листопаді 2017 року. Збір заявок тривав до 19 лютого 2018 року. На адресу оргкомітету Національного конкурсу «Благодійна Україна-2017» надійшло 1054 заявки, що на 310 заявок більше ніж на попередній конкурс. У цьому році переможців нагороджуватимуть у 15-ти колективних, 3-ох індивідуальних та 3-ох спеціальних номінаціях. Загалом у колективні номінації було подано 856 заявок, в індивідуальні – 129 та у спеціальні – 69. Найбільша кількість заявок надійшла у колективну номінацію «Молодіжна та дитяча благодійність» – 149, наступні за кількістю: «Благодійність в соціальній сфері» – 136 та «Благодійна акція» – 123. В індивідуальні номінації найбільшу кількість заявок подали у номінацію « Громадянська благодійність» – 59. У спеціальних номінаціях лідирує «Народний благодійник» – 31 заявка.

У цьому році було оголошено 11-ть регіональних конкурсів: у Вінницькій, Житомирській, Хмельницькій, Одеській, Харківській, Херсонській, Київській, Львівський, Миколаївській, Чернівецькій областях. На початку лютого 2018 року також приєдналася Донецька область. Найбільша кількість заявок на регіональний конкурс надійшла з Вінницької області – 112, на другому місці Хмельницька область – з 81-ю заявкою.

Цього року Оргкомітет запровадив спеціальні відзнаки для благодійників, які найбільш ефективно працюють у визначених сферах: культура, соціальний захист.

Колективні номінації конкурсу за звання «Благодійник року»: Благодійність великого, середнього та малого бізнесу, корпоративна благодійність, Колективне волонтерство, Всеукраїнська благодійність, Регіональна благодійність, Благодійність в охороні здоров'я, Благодійність в освіті та науці, Благодійність в культурі та мистецтві, Благодійність в соціальній сфері, Благодійність в захисті України, Благодійність неурядового сектору, Молодіжна та дитяча благодійність, Благодійна акція.

Індивідуальні номінації: Громадянська благодійність, Меценат року, Волонтер року. Спеціальні номінації:Народний благодійник, Благодійність у медіа, Допомога з-за кордону.

«Благодійна Україна – 2018»

Початок VІІ Національного конкурсу «Благодійна Україна» було оголошено у жовтні 2018 року.

«Благодійна Україна – 2019»

Початок VIII національного конкурсу «Благодійна Україна» було оголошено у жовтні 2018 року. Цього року найкращих благодійників відзначили 13-й раз поспіль, а в форматі «Благодійна Україна» - 8 раз. Найкращі з найкращих доброчинців та волонтерів були удостоєні нагороди «Ангел добра». У жовтні 2019 року стартував новий етап Національного конкурсу «Благодійна Україна - 2019».

«Благодійна Україна – 2020»

Початок ХIV Національного конкурсу «Благодійна Україна» було оголошено у жовтні 2020 року. Серед 1163 заявок, які надійшли на конкурс, Національна експертна рада з експертними групами, визначили переможців у 24-ох номінаціях. У 25-й номінації – «Народний благодійник» - методом голосування громадськості було визначено переможця. Церемонія нагородження переможців відбулась 3 червня 2021 року в Музеї історії міста Києва.

Оцінювання заявок конкурсу (рейтингування)

Оцінюванням заявок займається Національна експертна рада. Експертні групи формує секретар Національної експертної ради, виходячи зі спорідненості номінацій, з числа членів Національної експертної ради та зовнішніх експертів, що володіють відповідною кваліфікацією та досвідом роботи у сфері благодійництва. Ділова рада є експертною групою з оцінювання наступних номінацій: Благодійність великого бізнесу; Благодійність середнього бізнесу; Благодійність малого бізнесу; Корпоративна благодійність; Меценат року. Медіа-рада є експертною групою з оцінювання номінації Благодійність у медіа.

Зовнішні експерти працюють у складі експертних груп із наданим їм права вирішального голосу. Секретар Національної експертної ради може запрошувати зовнішніх експертів для участі у засіданні Національної експертної ради з затвердження результатів оцінювання конкурсних заявок. При цьому запрошені експерти участі у голосуванні із затвердженням результатів оцінювання не беруть. Члени експертної групи проводять індивідуальне оцінювання (рейтингування) конкурсних заявок в кожній окремій номінації відповідно до оцінювальної форми, затвердженої Оргкомітетом. Арифметична сума рейтингових місць, виставлених кожним експертом, який бере участь в оцінюванні конкурсних заявок у рамках окремої номінації, визначає місце номінанта у зведеному рейтингу (чим нижча рейтингова сума балів, тим вище зайняте підсумкове місце) у загальнодержавному та регіональному форматах конкурсу.

При оцінюванні конкурсної заявки члени експертної групи керуються наступними критеріями:

  • обсяг наданої допомоги, в тому числі: обсяг залучених ресурсів; кількість залучених організацій-партнерів, меценатів та волонтерів;
  • суспільне значення (соціальна вага) вирішення конкретної проблеми;
  • масштабність надання благодійної допомоги - кількість осіб та організацій, які отримали допомогу;
  • якісні (принципові, відчутні) зміни, які відбулися внаслідок надання допомоги;
  • довготривалість результатів, отриманих внаслідок надання благодійної допомоги;
  • іноваційність задіяних форм, методів та технологій, креативність організаційних рішень.

На основі отриманих від експертних груп рейтингів конкурсних заявок у кожній номінації члени Національної експертної ради шляхом голосування по кожній окремій номінації визначають переможця та лауреатів Національного конкурсу «Благодійна Україна».

Див. також

Примітки

  1. Архівована копія. Архів оригіналу за 24 березня 2014. Процитовано 11 грудня 2012.{{cite web}}: Обслуговування CS1: Сторінки з текстом «archived copy» як значення параметру title (посилання)
  2. а б http://vboabu.org.ua/news/845.html
  3. http://www.nrada.gov.ua/ua/news/radanews/17417.html[недоступне посилання з червня 2019]
  4. Коваленко, Наталка (22 листопада 2012). Найкращі благодійники в Україні отримають нагороди. Радіо Свобода. Архів оригіналу за 4 березня 2016. Процитовано 4 червня 2021.
  5. http://www.blagoukraine.org/ukr/news/42-druhyi-natsionalnyi-konkurs-blahodiina-ukraina-startuvav.html
  6. http://www.blagoukraine.org/ukr/news/169-270214.html
  7. http://www.ufb.org.ua/sektor-blagodijnosti/blagodijni-organizacii/novini-v-ukraini-blagodijnix-organizacij.htm?id=3541
  8. http://blagoukraine.org/news/186-220714.html
  9. http://blagoukraine.org/ukr/news/201-170215.html
  10. http://blagoukraine.org/ukr/news/204-2502151.html
  11. Архівована копія. Архів оригіналу за 5 липня 2015. Процитовано 9 липня 2015.{{cite web}}: Обслуговування CS1: Сторінки з текстом «archived copy» як значення параметру title (посилання)
  12. Стартує IV Національний конкурс «Благодійна Україна» | Громадський простір. www.prostir.ua. Процитовано 21 червня 2016.
  13. «Благодійна Україна - 2015». Реєстрація заявок. www.facebook.com. Процитовано 21 червня 2016.
  14. 712 заявок надійшло на IV Національний конкурс «Благодійна Україна» | Асоціація благодійників України. vboabu.org.ua. Процитовано 21 червня 2016.
  15. Zorkina. Голосування за Народного благодійника відміняється. blagoukraine.org. Процитовано 21 червня 2016.
  16. Нагороджено переможців конкурсу «Благодійна Україна – 2015» | Громадський простір. www.prostir.ua. Процитовано 21 червня 2016.

Посилання