Рауль Ріверо

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Версія від 06:22, 14 лютого 2022, створена TohaomgBot (обговорення | внесок) (Перекладено дати в примітках з англійської на українську)
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Рауль Ріверо
ісп. Raúl Rivero
Ім'я при народженні ісп. Raúl Ramón Rivero Castañeda
Народився 23 листопада 1945(1945-11-23)[1][2]
Морон[d], Сьєго-де-Авіла, Куба
Помер 6 листопада 2021(2021-11-06)[3] (75 років)
Маямі, Флорида, США[3]
·злоякісна пухлина[3]
Країна  Куба
Діяльність журналіст, поет, письменник
Сфера роботи поезія[4] і журналістика[4]
Нагороди

CMNS: Рауль Ріверо у Вікісховищі

Рауль Ріверо Кастаньєда (нар. 23 листопада 1945, Морон, Сьєго-де-Авіла, Куба6 листопада 2021, Маямі, Флорида, США) — кубинський поет, журналіст, дисидент, лауреат Міжнародної журналістської премії Колумбійського університету імені Марії Мурс (1999) та Всесвітньої премії за свободу преси ЮНЕСКО/Гильермо Кано[5][6].

Життєпис

Рауль Ріверо народився в 1945 році в Мороні, Сьєго-де-Авіла, у центральній Кубі.

У молодості він був послідовником Фіделя Кастро та підтримував Кубинську революцію. Був серед першого покоління журналістів, які закінчили навчання у післяреволюційни період.

З 1973—1976 рр. — головний кореспондент офіційної кубинської преси в Москві[7]. Він також обіймав посаду голови прорежимної Національної спілки письменників і художників (ЮНЕАК). Тоді він був відомий як «Поет революції» і асоціювався з ключовими діячами культури комуністичної Куби.

Громадська діяльність

1989 року вийшов із Національної спілки письменників та художників. 2 червня 1991 році він підписав так званий «лист 10 інтелектуалів», петицію із закликом до звільнення політичних в'язнів та проведення демократичних виборів. З того часу Ріверо перестали сприйняти у кубинському суспільстві. У 1995 році він заснував Cuba Press і активізувався в кубинському незалежному журналістському русі, публікуючи свої твори в газетах у США та інших країнах[6].

Рауль Ріверо 1999 року був удостоєний Міжнародної журналістської премії Колумбійського університету імені Марії Мурс. Наступного року він був названий одним із 50 Героїв свободи світової преси Міжнародним інститутом преси[8].

Під час втручання кубинського уряду у «Чорну весну» 2003 року проти дисидентів, Рауль Ріверо звинувачувався у тому, що:

діяв проти кубинської незалежності та намагався розділити кубинську територіальну єдність», а також писав «проти уряду», організовуючи «підривні збори» у себе вдома, та співпрацював з американським дипломатом Джеймсом Кейсоном.[9]

Рауль Ріверо був засуджений до двадцяти років позбавлення волі. Він провів свої перші 11 місяців у карцері для чоловіків без вікон і жодного контакту із зовнішнім світом. Пізніше арешт та ув'язнення Ріверо аргументував та підтримував кубинський письменник і міністр культури Абель Пріето, який стверджував, що він:

не був заарештований за свої погляди, а за отримання фінансування США за співпрацю з країною, яка осадила наш острів.[9]

Під час допитів у в'язницях, а також публічно, Рауль Ріверо стверджував, що всі отримані кошти складалися з гонорарів за його статті, сплачені видавництвами ЗМІ, а не урядами чи політичними організаціями. Його розповідь про життя та ставлення з боку кубинського уряду наведено в його книзі «Доказ контакту»[10].

У листопаді 2004 року він був звільнений після міжнародного тиску на кубинський уряд і згодом переїхав до Іспанії, а також був нагороджений Всесвітньою премією за свободу преси ЮНЕСКО/ Гільєрмо Кано[11].

Нагороди

Примітки

  1. Babelio — 2007.
  2. Munzinger Personen
  3. а б в Muere en Miami a los 75 años el periodista y disidente cubano Raúl Rivero
  4. а б Czech National Authority Database
  5. Радіо Свобода. Міжнародної премії ЮНЕСКО «За свободу преси» удостоєний кубинський поет і журналіст Рауль Ріверо
  6. а б Words without Borders. Contributor. Raúl Rivero
  7. Новости ООН. Кубинский политзаключенный, известный журналист Рауль Риверо удостоен Международной премии ЮНЕСКО «За свободу слова»
  8. World Press Freedom Heroes: Symbols of courage in global journalism. International Press Institute. 2012. Процитовано 26 січня 2012.
  9. а б The Christian Science Monitor. As Castro fades, a crop of new Cuban leaders
  10. Proof of Contact: An Account of life in Cuba by Raul Rivero (2004) ISBN 0974247316
  11. ЮНЕСКО. Коммуникация и информация. Темы. Свобода печати. Всемирная премия за вклад в дело свободы печати. Лауреаты прошлых лет

Джерела