Енеаґрама

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Версія від 10:33, 2 березня 2022, створена InternetArchiveBot (обговорення | внесок) (Bluelink 10 books for Перевірність (20220301)) #IABot (v2.0.8.6) (GreenC bot)
Перейти до навігації Перейти до пошуку

Еннеаграма (з грец. знак дев'яти) або еннеаграма особистості — в психології, концепція типів особистості і взаємин між ними. Вона описує дев'ять «глибинних підсвідомих драйвів» і їх вплив на світогляд, розумові, емоційні й поведінкові стратегії дев'яти типів людей (так званих еннеатипів). Модель була розроблена в 1970-х роках і в основному базується на працях Оскара Ічазо[en] і Клаудіо Наранхо[en].

Еннеаграма широко застосовується в багатьох областях, включаючи бізнес, психотерапію, коучінг, мистецтво, охорона здоров'я, виховання, освіта і духовне зростання. Це один з інструментів самопізнання і саморозвитку, який може використовуватися для досягнення вищих станів буття, сутності й просвітління.

Історія

Термін «еннеаграма» походить від двох грецьких слів, грец. ἐννέα ennea (дев'ять) і грец. γράμμα grammos (щось написане чи намальоване).

Зображення еннеаграми виявлені у вавилонян і давньогрецьких математиків, в ранньохристиянської й перських традиціях.

Західний світ познайомився з еннеаграмою в ХХ ст. завдяки філософу Георгію Гурджиєву.

Сучасне розуміння еннеаграми бере початок в XX столітті. Оскар Ічацо, студент Г. Гурджиєва, вперше описав систему типології особистості. Ічацо навчив своєї системи багатьох учнів у Аріке (Чилі), один з них був Клаудіо Наранхо (доктор медицини, психіатр, гештальт-терапевт).

У нинішньому своєму вигляді еннеаграма містить розробки багатьох психологічних шкіл і підходів, співвідноситься з класичною психоаналітичною діагностикою. Сьогодні еннеаграми широко використовується в США і Європі в школах підготовки спортсменів, керівників, бізнесменів та представників влади: у політтехнології при вибудовуванні іміджу політика, в бізнесі, в роботі правоохоронних органів, державних і громадських організацій, в професійному та особистісному зростанні. У побудові та просуванні бізнесу цю модель успішно застосовують: Avon Products, Авіакомпанія Boeing Corporation, The DuPont Company, General Motors, Alitalia Airlines, KLM Airlines, Kodak, Hewlett Packard, Toyota, Procter & Gamble, Reebok, Motorola, Sony, American Press Institute, Coca Cola (Mexico) і багато інших світових компаній.

Типологія особистості

Еннеаграма — сучасна типологія особистості, згідно з якою кожному типу особистості (еннеатипу) властивий свій відмітний образ мислення і спосіб вираження емоцій. Відповідно назві існує дев'ять еннеатипів:

  • Ідеаліст
  • Помічник
  • Організатор
  • Митець
  • Спостерігач
  • Співпрацівник
  • Оптиміст
  • Керівник
  • Миротворець або ж Посередник.

Література

Посилання