Бабине літо

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Типовий день періоду «бабиного літа»

Бабине літо — період теплої та сухої погоди восени пов'язаний зі стійким антициклоном. Явище бабиного літа відоме у багатьох країнах з помірним кліматом.

В Україні бабине літо настає 28 серпня, т. зв. «молоде бабине літо», і триває до 11 вересня. Після нього настає «старе бабине літо»: друга половина вересня — початок жовтня. Третє бабине літо припадає на кінець другої декади листопада, після нього зазвичай починаються зимові похолодання.[1]

У кліматичному відношенні бабине літо настає після похолодання. Причиною потепління є приплив теплих повітряних мас з південних місцевостей, в тому числі з Чорного моря. Характерною ознакою Бабиного літа є павутина, що літає в повітрі. Її виділяють павуки різних родин. За однією із версій саме від павутини, що літає, («лето», «літо») та міфологічної Баби походить і назва «Бабине літо».

«Бабське літо» або «бабине» є однією з давніх українських назв місяця вересня. За спостереженнями фольклориста Якова Головацького: «Зовут також сей місяць „вересень“, „бабське літо“ для того, що баби свої роботи порают, коноплі отіпают, полотна добілюют, дещо в городах порают і пр.»

В інших мовах

В інших європейських мовах також існує аналогічне поняття, Так в німецькій мові «бабино літо» зветься «старо-бабине літо» (нім. Altweibersommer), його етимологія має декілька пояснень:

  • дослідники, що виводять походження поняття з давньоверхньонімецької, вважають його похідним від зовнішнього природного феномену летіння у вересні павутиння, що нагадує сиве жіноче волосся.
  • інші вважають секундарне значення знаходиться у значенні «другої молодості» жінки, яка приходить невчасно і триває дуже короткий час. На це пояснення вказують фахівці, які вбачають аналогію у подібних назвах інших діалектів німецької, як наприклад «вдове літо» (нім. Witwesömmerli) в швейцарській німецькій або «дідусеве літо» (нім. Ähnlsummer, Großvatersommer) в баварському діалекті. В північно-німецьких діалектах, навпаки, «бабине літо» часом зветься «дівчачим літом» (нім. Mettjensommer, Mettkensommer).

Рекорди

У Києві 17 жовтня 2018 р. було зафіксовано рекорд максимальної температури повітря, коли після полудня стовпчик термометра піднявся до +24,0°С, що на 3,7°С вище попереднього максимуму для цього дня, який було зафіксовано у 1885 та 1990 роках[2]

Примітки

  1. Третє бабине літо припадає на михайлівські дні — кінець листопада
  2. "Бабине літо": у Києві побито ще два температурні рекорди. Інформаційне агентство Українські Національні Новини (УНН). Всі онлайн новини дня в Україні за сьогодні - найсвіжіші, останні, головні. (укр.). Процитовано 18 жовтня 2018.

Література

Посилання