Бабине літо

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук
Типовий день періоду «Бабиного літа»

Бабине літо — період теплої та сухої погоди восени пов'язаний зі стійким антициклоном. Явище Бабиного літа відоме у багатьох країнах з помірним кліматом.

В Україні Бабине літо настає 28 серпня, т. зв. молоде Бабине літо, і триває до 11 вересня. За народною прикметою, якщо погода в цей період буде гарною, т. зв. старе Бабине літо, що триває з 11 до 21 вересня, буде негожим[1].

У кліматичному відношенні Бабине літо настає після похолодання. Причиною потепління є приплив теплих повітряних мас з південних місцевостей, в тому числі з Чорного моря. Характерною ознакою Бабиного літа є літаюча в повітрі павутина, що її виділяють павуки різних родин. За однією із версій саме від літаючої павутини («лето», «літо») та міфологічної Баби походить і назва «Бабине літо».

На додачу Бабське літо або Бабине є однією з давніх українських назв місяця вересня. За спостереженнями фольклориста Якова Головацького: "Зовут також сей місяць <вересень> «бабське літо» для того, що баби свої роботи порают, коноплі отіпают, полотна добілюют, дещо в городах порают і пр."

В інших мовах[ред.ред. код]

В інших європейських мовах також існує аналогічне поняття, Так в німецькій мові «бабино літо» зветься «старо-бабине літо» (нім. Altweibersommer), його етимологія має декілька пояснень:

  • дослідники, що виводять походження поняття з давньоверхньонімецької, вважають його похідним від зовнішнього природного феномену летіння у вересні павутиння, що нагадує сиве жиноче волосся.
  • інші ввважають секундарне значення знаходиться у значенні «другої молодості» жінки, яка приходить невчасно і триває дуже короткий час. На це пояснення вказують фахівці, які вбачають аналогію у подібних назвах інших діалектів німецької, як наприклад «вдове літо» (нім. Witwesömmerli) в швейцарській німецькій або «Дідусево літо» (нім. Ähnlsummer, Großvatersommer) в баварському діалекті. В північно-німецьких діалектах, навпаки, «бабино літо» часом зветься «дівчачим літом» (нім. Mettjensommer, Mettkensommer).

Примітки[ред.ред. код]

Література[ред.ред. код]