Тереза Баварська

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Тереза Баварська
нім. Therese Charlotte Marianne Auguste von Bayern
Народилася 12 листопада 1850(1850-11-12)[1][2][3] або 1850
Мюнхен, Баварія[1]
Померла 19 вересня 1925(1925-09-19)[1][2][…]
Ліндау[1]
Поховання Театінеркірхеd
Країна  Німеччина
Діяльність ботанік, зоолог
Галузь ботаніка
Членство Баварська академія наук
Zoologisch-Botanische Gesellschaftd[4]
Рід Віттельсбахи
Батько Луітпольд Баварський
Мати Августа Фердинанда Австрійська
Брати, сестри Леопольд Баварський
Людвіг III
Арнульф Баварський
Нагороди
Хрест «За заслуги» для жінок та дівчат
Хрест «За заслуги» для жінок та дівчат

CMNS: Тереза Баварська у Вікісховищі
Систематик живої природи

Принцеса Тереза Шарлотта Маріанна Августа Марія Баварська (нім. Therese Charlotte Marianne Auguste von Bayern Therese Charlotte Marianne Auguste von Bayern; 12 листопада 1850, Мюнхен — 19 грудня 1925, Ліндау) — німецька мандрівниця, ботанік, зоолог і етнограф, принцеса Баварського королівського дому.

Біографія

Принцеса Тереза — єдина дочка принца-регента Баварії Луїтпольда і його дружини Августи Фердинанди Австрійської і сестра майбутнього короля Баварії Людвіга III. По матері Тереза походила з родини імператриці Марії Терезії. Ще в дитинстві принцеса цікавилася життям рослин і тварин, а також мовами.

У 1864 році померла мати Терези, і в тому ж році на престол Баварії сходить її двоюрідний брат Людвіг II. Тереза закохується в його брата Отто, проте той психічно захворює (як і король Людвіг II) і оголошується нездатним правити країною (як згодом і його правлячий брат). У зв'язку з цією трагедією, Тереза не виходить заміж і присвячує себе науковим інтересам. Вона вивчає зоологію, ботаніку, етнографію, природні та соціальні науки самостійно, так як у другій половині XIX століття жінки в Баварії в гімназії і університети ще не приймалися. Тереза вільно володіла 12 мовами.

У 1871 році принцеса починає свої тривалі подорожі по Європі (в тому числі і по Росії) і по Північній Африці, завжди інкогніто, в супроводі лише трьох осіб прислуги. У 1898 році вона здійснює свою знамениту, що тривала півроку, поїздку через всю Південну Америку, протягом якої вона зібрала багатющу колекцію зоологічних, ботанічних і етнографічних експонатів. Маршрут цієї експедиції пройшов від островів Карибського моря через всю Колумбію, перетнув Анди і далі, вздовж тихоокеанського узбережжя через Еквадор, Перу до чилійському порту Вальпараїсо. Звідти на возі, запряженому кіньми, принцеса вдруге перетнула Анди і попрямувала до Буенос-Айресу, звідки 21 жовтня 1898 року морем вирушила до Європи. Тільки зібрана експедицією Терези колекція риб склала 228 примірників, що належали до 91 виду, з яких 8 видів були доти невідомі науці. У 1893 році Тереза зробила аналогічну подорож по Північній Америці, особливо цікавлячись життям індіанців південно-західній частині США і Мексики. Великі етнографічні колекції, зібрані нею, нині зберігаються в Мюнхенському етнографічному музеї.

Після смерті свого батька Тереза більше не подорожує, але займається питаннями соціального захисту населення і поліпшення ситуації в жіночій освіті.

У 1892 році Тереза Баварська стає почесним членом Баварського географічного товариства, членом Баварської академії наук. З 1897 року вона — почесний доктор філософії Мюнхенського університету .

Твори (вибране)

  • Reiseeindrücke und Skizzen aus Russland. Stuttgart 1885.
  • Über mexikanische Seen. Wien 1895.
  • Meine Reise in die Brasilianischen Tropen. Dietrich Remmer, Berlin тисячі вісімсот дев'яносто сім.
  • Einiges über die Pueblo-Indianer. In: Völkerschau 2 1902, 4-6, 38-42.
  • Reisestudien aus dem westlichen Südamerika. 2 Bände. Berlin 1908.

Примітки

Література

  • I. Hildebrandt: Bin halt ein zähes Luder. 15 Münchner Frauenporträts. München 1995. 43-54, 154—155.
  • MA Panzer, E. Plößl (Hrsg.): Bavarias Töchter. Frauenporträts aus fünf Jahrhunderten. Regensburg 1997. 136—138.
  • H. Bußmann, E. Neukum-Fichtner (Hrsg.): «Ich bleibe ein Wesen eigener Art» — Prinzessin Therese von Bayern. Wissenschaftlerin — Forschungsreisende — Mäzenin (1850—1925). München 1997.

Фільми

  • Wolfgang Voelker: Prinzessin Therese von Bayern — Forscherin, Sammlerin, Weltreisende. Dokumentarfilm, 1997, gesendet auf Phoenix am Sa, 15. Februar 2003 21.00 Uhr (Google-Cache der Phoenix-Seite[недоступне посилання з червня 2019])