Федіверс

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Версія від 14:26, 21 січня 2022, створена Роман Рябенко (обговорення | внесок) (шаблон: бажано знайти статистику в незалежному джерелі)
Перейти до навігації Перейти до пошуку

Федіверс (англ. Fediverse) — неформальна назва, що об'єднує цілий ряд соціальних мереж, що є сумісними між собою. Термін є контамінацією англійських слів federation і universe. Кожен із серверів Федіверсу є незалежним від інших, але разом вони утворюють мережу, у якій сервери обмінюються повідомленнями і вмістом з допомогою стандартизованих протоколів (OStatus, ActivityPub)[1]. Таким чином користувачі будь-якої з мереж, що належить до Федіверсу, можуть вільно спілкуватися одне з одними незалежно від того, чи знаходяться на одному й тому ж сервері, чи на різних.[2] Станом на січень 2022 року до Федіверсу належать понад 7700 серверів.[3][первинне джерело]

Мережі Федіверсу

Федіверс об'єднує різні види мереж, що працюють на основі вільного програмного забезпечення і мають різну специфіку застосування. Приклади таких мереж:

Оскільки усі згадані мережі є частиною Федіверсу, користувачі можуть спілкуватися з користувачами будь-якої з мереж — наприклад, бачити у Mastodon публікації від користувача з Pixelfed чи PeerTube.

Особливості

Повідомлення користувачів в цій мережі можуть бути перехоплені, оскільки наскрізне шифрування в цій мережі не передбачено. Також всі ваші повідомлення доступні адміністратору інстансу, на якому ви зареєстровані.[4]

Українські сервери в мережі Федіверс

Станом на лютий 2021 року в мережі Федіверс існують щонайменше два сервери:

Посилання

Примітки

  1. Tilley, Sean (23 вересня 2017). A quick guide to The Free Network. We Distribute. Процитовано 28 травня 2018.
  2. Brief History of the GNU Social Fediverse and Federated Microblogging - P2P Foundation. wiki.p2pfoundation.net (англ.). Процитовано 28 травня 2018.
  3. About Fediverse. fediverse.party (англійською) . Процитовано 20 січня 2022.
  4. Privacy and Tracking on the Fediverse. blog.soykaf.com (амер.). 25 березня 2018. Процитовано 8 лютого 2021.