Федіверс

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку

Федіверс (англ. Fediverse) — неформальна назва, що об'єднує цілий ряд соціальних мереж, що є сумісними між собою. Термін є контамінацією англійських слів federation і universe. Кожен із серверів Федіверсу є незалежним від інших, але разом вони утворюють мережу, у якій сервери обмінюються повідомленнями і вмістом з допомогою стандартизованих протоколів (OStatus, ActivityPub)[1]. Таким чином користувачі будь-якої з мереж, що належить до Федіверсу, можуть вільно спілкуватися одне з одними незалежно від того, чи знаходяться на одному й тому ж сервері, чи на різних.[2] Станом на лютий 2020 року до Федіверсу належать понад 4900 тис серверів.[3]

Мережі Федіверсу[ред. | ред. код]

Федіверс об'єднує різні види мереж, що працюють на основі вільного програмного забезпечення і мають різну специфіку застосування. Приклади таких мереж:

Оскільки усі згадані мережі є частиною Федіверсу, користувачі можуть спілкуватися з користувачами будь-якої з мереж — наприклад, бачити у Mastodon публікації від користувача з Pixelfed чи PeerTube.

Особливості[ред. | ред. код]

Повідомлення користувачів в цій мережі можуть бути перехоплені, оскільки наскрізне шифрування в цій мережі не передбачено. Також всі ваші повідомлення доступні адміністратору інстансу, на якому ви зареєстровані.[4]

Українські сервери в мережі Федіверс[ред. | ред. код]

Станом на лютий 2021 року в мережі Федіверс існують щонайменше два сервери:

Посилання[ред. | ред. код]

Примітки[ред. | ред. код]

  1. Tilley, Sean (2017-09-23). A quick guide to The Free Network. We Distribute. Процитовано 2018-05-28. 
  2. Brief History of the GNU Social Fediverse and Federated Microblogging - P2P Foundation. wiki.p2pfoundation.net (en). Процитовано 2018-05-28. 
  3. Instances — fediverse network. fediverse.network. Процитовано 2020-02-07. 
  4. Privacy and Tracking on the Fediverse. blog.soykaf.com (en-US). 2018-03-25. Процитовано 2021-02-08.