Anki
Тип | Розподілені повторення |
---|---|
Автор | Деміен Елмсd |
Розробники | Демієн Елмс та інші |
Операційна система | підтримуванні Python (частково, ankiqt підтримує: Microsoft Windows, Mac OS X, Linux, FreeBSD); є спеціальні версії для мобільних пристроїв. |
GNU фреймворк | Qt |
Мова програмування | Python з PyQt |
Ліцензія |
|
Онлайн-документація | docs.ankiweb.net/#/(англ.) |
Репозиторій | github.com/ankitects/anki |
Вебсайт | apps.ankiweb.net |
Anki (яп. 暗記 — запам'ятовування) — безкоштовна програма з відкритим кодом для полегшення запам'ятовування слів, виразів і будь-якої іншої інформації за допомогою розподілених повторень. Алгоритм SM2, створений для SuperMemo наприкінці 1980-х років, є основою розподілених методів повторення і покладений в основу роботи програми. Пізніше алгоритм було модифіковано, що дозволило визначати пріоритети в картах та показувати картки в порядку їх терміновості. У версії 23.10 було додано новий алгоритм FSRS, який користувачі можуть ввімкнути у налаштуваннях.[2] Картки представляються за допомогою HTML та можуть включати текст, зображення, звуки, відео, та математичні вирази в LaTeX. Картки разом із статистикою користувача зберігаються у відкритому форматі SQLite.
Основу бази даних Anki (колекції), що зберігаються в форматі SQLite, складає список записів (notes; до версії 2.0 — «фактів»). Кожний запис є набором полів зі словами, визначеннями, вимовами і т. д., з яких за замовчуванням в базі шаблонам автоматично створюються карточки. Поля можуть складатися з HTML зі стилями, зображеннями, звуками (з версії 0.9.9.6 підтримується запис), відео (з версії 0.9.9.8.2) і LaTeX.
Anki може працювати так, щоб різні карточки, згенеровані з одного запису (наприклад, «картинка → слово» і «слово → картинка»), не з'являлися підряд (у версії 1.x час налаштовується; з версії 2.0.21 вони за замовчуванням відкладаються на завтра, відкладання можна повернути на раніше). Доступне для користувача налаштування і багато інших змінних[3].
Якщо при оцінці відповіді допущена помилка, оцінку можна скасувати[3].
Доступна деяка кількість статистики у вигляді цифр і графіків[3].
Були спеціальні функції для вивчення японської мови — наприклад, при введенні в полі «питання» кандзі в полі «відповідь» може автоматично вводитися відповідна фуріґана. З версії 0.9.9.8.2 функції для японської і китайської мов винесені в плагіни.
Anki підтримує синхронізацію із сервером, реєстрація на якому безкоштовна. Розміщуючи «колоду» карток на сервері, її можна синхронізувати з декількома пристроями або заучувати, використовуючи сайт (AnkiWeb).[4] З версії 2.1.57 можна синхронізувати картки на власному сервері.[5]
Перші версії Anki використовували алгоритм SM5. Однак, зі слів авторів, виявилося, що алгоритми SM3 і новіші, в яких, на відміну від SM2, відповідь на одну картку впливає на час появи інших, схожих на неї, насправді мають значні недоліки в порівнянні з SM2, в якому при відповіді встановлюється проміжок тільки для даної картки. Це особливо помітно при нерегулярному зверненні до програми[3]. Тепер Anki використовує алгоритм, що ґрунтується на SM2[6].
У версії 23.10 було додано новий алгоритм FSRS, який користувачі можуть ввімкнути у налаштуваннях.[2] Станом на січень 2024 року він перебуває у фазі активного тестування через що користувачі повинні вмикати його самостійно у налаштуваннях. У майбутньому планується змінити стандартний алгоритм Anki на FSRS.
Офіційні версії, що підтримуються автором:
- Anki (на основі PyQt; також називається «AnkiDesktop») — основна версія, для настільного комп'ютера (Windows, Mac OS X, Linux, FreeBSD; можна запустити на Maemo)
- AnkiMobile — мобільні додатки тільки для iOS із закритим вихідним кодом. Додаток платний (фінансує розробку Anki)
- AnkiWeb — вебдодаток для повторень і хостинг колод і додатків (плагінів)
сумісні:
- AnkiDroid — безкоштовне мобільний додаток з відкритим вихідними кодом для Android-пристроїв, від інших авторів.[8] Дозволяє редагувати картки, а також використовувати інший сервер синхронізації.
- AnkiUniversal — універсальний додаток Windows (Універсальна платформа Windows|UWP) для пристроїв на базі Windows 10[9]. Його можна встановити на ПК, приставки Xbox, смартфони на Windows 10 Mobile, окуляри.
5 жовтня 2011 року автор програми оголосив днем п'ятиріччя Anki, так як найстаріше зі знайдених їм згадок про неї відносилося до 5 жовтня 2006 року[10] (це також дата першого запису у файлі ChangeLog програми для інтервальних повторень на основі Emacs, Flashcard).
6 жовтня 2012 року вийшла версія 2.0.0.
- Замість окремих колод (файл + каталог з медіа) тепер використовується одна колекція (файл БД + каталог з медіа) з деревоподібною структурою колод, між котрими легко переміщувати картки.
- Питання і відповіді генеруються програмою за шаблоном.
- ↑ LICENSE з 2 RC2
- ↑ а б Deck Options - Anki Manual. docs.ankiweb.net. Процитовано 12 січня 2024.
- ↑ а б в г Review of Mnemosyne vs. Anki vs. SuperMemo. Nihongo Pera Pera (Fluent Japanese) (англ.). Архів оригіналу за 10 березня 2012. Процитовано 25 жовтня 2015.
- ↑ Syncing with AnkiWeb - Anki Manual. docs.ankiweb.net. Процитовано 12 січня 2024.
- ↑ Sync Server - Anki Manual. docs.ankiweb.net. Процитовано 12 січня 2024.
- ↑ Damien Elmes. What spaced repetition algorithm does Anki use?. Anki 2.0 User Manual (англ.). Архів оригіналу за 2 лютого 2013. Процитовано 25 жовтня 2015.
- ↑ Damien Elmes. Mobiles and other devices. Anki - powerful, intelligent flashcards (англ.). Архів оригіналу за 26 квітня 2011. Процитовано 25 жовтня 2015.
- ↑ AnkiDroid на Google Play. Архів оригіналу за 22 жовтня 2018. Процитовано 25 жовтня 2015.
- ↑ Anki Universal (20.10.16). Anki Universal в Магазині Майкрософт. Anki Universal.
- ↑ Damien Elmes. Happy birthday, Anki!. Група Anki Help на Google Groups (англ.). Архів оригіналу за 20 жовтня 2011. Процитовано 28 жовтня 2018.
{{cite web}}
: Недійсний|deadurl=yes посилання не працює: немає групи з назвою "ankisrs"
(довідка)
- Офіційний вебсайт [Архівовано 1 листопада 2018 у Wayback Machine.]
- SM2 Algorithm [Архівовано 10 березня 2012 у WebCite]
- Anki Algorithm
- Nielsen, Michael (2018). Augmenting Long-term Memory. Архів оригіналу за 2 травня 2019. Процитовано 7 травня 2019.
- FSRS