Windows 10

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Windows 10
Windows 10 Logo.svg
Скріншот Windows 10
Розробник Microsoft Corporation
Родина ОС Microsoft Windows
Початковий випуск 29 липня 2015; 5 років тому (2015-07-29)
Доступні мови Багатомовна (в тому числі й українська)
Доступні мови програмування С++, C#, JavaScript
Спосіб оновлення Windows Update та Windows Store
Платформи, що підтримуються x86, x86-64, ARM
Тип ядра Гібридне ядро
Під впливом Windows 8.1, Windows 7
Ліцензія Shareware, Комерційна
Вебсайт www.microsoft.com/uk-ua/windows/features
Статус підтримки
Windows 10, випущена в липні 2015 р.:
Базова підтримка закінчується 13 жовтня 2020
Розширена підтримка закінчується 14 жовтня 2025[1]

CMNS: Windows 10 у Вікісховищі

Windows 10 — операційна система від компанії Microsoft для персональних комп'ютерів, ноутбуків, планшетів, лептопів-трансформерів і смартфонів. У компанії цю версію операційної системи називають останньою, позаяк надалі вона надаватиметься за моделлю «програмне забезпечення як послуга» і періодично оновлюватиметься[2].

Microsoft представила попередню версію Windows 10 у Сан-Франциско 30 вересня 2014 року. Реліз Windows 10 відбувся влітку 2015 року, а саме 29 липня[3][4] в 190 країнах і 111-ма мовами. Протягом першого року після виходу системи користувачі мали змогу безкоштовно оновитися до Windows 10 на будь-якому пристрої під керуванням офіційних версій Windows 7, Windows 8.1 і Windows Phone 8.1, що відповідають певним вимогам[5].

Нововведення[ред. | ред. код]

Схема інтерфейсу робочого столу, панелі завдань та меню «Пуск» у Windows10

Користувацький інтерфейс[ред. | ред. код]

Оформлення Windows 10 засновано на принципах дизайну під назвою Metro, для якого притаманні прямокутні одноколірні форми, крупні шрифти, схематичні іконки та плавні ефекти переходів.

У Windows 10 повернуто меню «Пуск», за структурою подібне до меню «Пуск» з версій до Windows 8, але з представленням застосунків та інформації в плитках. Сповіщення від системи і застосунків (поради, помилки, події календаря тощо) збираються в Центрі сповіщень, що являє собою панель з правого боку екрана, яка розгортається значком на панелі завдань. Додатково в Центрі сповіщень представлені елементи управління режимами роботи комп'ютера, підключеннями до бездротових пристроїв та іншими параметрами системи.

Windows 10 має вдосконалену функцію мультивіконності Snap Assist, яка допомагає розподіляти простір екрана між вікнами. Вона дозволяє розташувати на робочому столі до чотирьох вікон одночасно. При цьому Windows 10 підказує, які ще додатки запущені в системі і як їх можна розмістити. В цій ОС додано функцію створення кількох робочих столів (подібну функцію можна побачити в Apple OS X та Ubuntu).

Служба для входу до системи за допомогою біометричних даних Windows Hello дозволяє входити в систему за допомогою свого обличчя або в тих застосунках і сайтах, котрі її підтримують. Паралельно із Windows Hello. Microsoft запускає систему, котра називається Microsoft Passport, що призначається для заміни пароля за допомогою особистих пристроїв, таких як смартфони, щоб можна було пройти аутентифікацію в корпоративних системах і онлайн-контенті[6][7].

Додатки і функції[ред. | ред. код]

Cortana — особистий помічник. Secure Boot — можливість використовувати апаратну віртуалізацію для запобігання виконання шкідливих програм в момент старту операційної системи. Virtual Smart Cards — можливість використання двофакторної авторизації. Miracast — дозволяє транслювати зображення екрана через проектор або телевізор. Зокрема, з використання технології WiDi. Hyper-V — система віртуалізації на основі гіпервізора (запуск кількох ОС на одному пристрої). Enterprise Data Protection — технологія для захисту корпоративних даних, де дозволено використовувати особисті пристрої співробітника. Device Guard — технологія для запуску тільки дозволених застосунків. Microsoft Passport — використання альтернативних типів автентифікації в операційній системі, зокрема біометрії. Microsoft Edge — браузер для Інтернету. Azure Active Directory — хмарна активна директорія. Microsoft Store — магазин застосунків, де можна розміщувати власні розробки. MDM — управління мобільними пристроями для доступу до віртуальної приватної мережі[6][7].

Вимоги до системи[ред. | ред. код]

Інтерфейс «Провідника» у Windows 10

Основні вимоги для установки Windows 10 такі ж, як і для Windows 8.1. Пристрої, що працюють на Windows 8.1 RTM не підтримуються. Windows 10 працює на всіх типах сучасних гаджетів (смартфон, планшет, комп'ютер, ноутбук, телевізор та приставка). Windows Phone не супроводжує цю ОС, замість неї введено Windows 10 зі спрощеним для мобільних пристроїв інтерфейсом (Windows Mobile). Якщо користувач підключає до мобільного пристрою клавіатуру і монітор, ОС пропонує перейти на повноцінну модель використання ОС (функція Continium). Якщо пристрій під'єднаний до Інтернету і користувач під'єднав до комп'ютера пристрій, незнайомий для комп'ютера або ОС, Windows сама шукає відповідний драйвер.

Апаратні вимоги для Windows 10. Windows 10 Specifications & Systems Requirements. Windows Help. Microsoft. Архів оригіналу за 1 травня 2018. [8]
Компонент Мінімальні Рекомендовані
Процесор Тактова частота 1 ГГц
Архітектура IA-32 або x64
з підтримкою PAE, NX та SSE2[9][10]

Процесори x64 також мають підтримувати CMPXCHG16B, PrefetchW та LAHF/SAHF інструкції.

Оперативна пам'ять (RAM) IA-32: 1 ГБ
x64: 2 ГБ
ГБ
Відеокарта Графічний пристрій з підтримкою DirectX 9
WDDM 1.0 або новіший
Графічний пристрій з підтримкою DirectX 10
WDDM 1.3 або новіший
Екран пристрою 800×600 пікселів Н/Д
Пристрій введення Клавіатура та миша Мультитач дисплей
Пам'ять на жорсткому диску До 1903: IA-32: 16 ГБ; x64: 20 ГБ
Після 1903: обидва 32 ГБ[11]
Н/Д
Інше Н/Д UEFI v2.3.1 Errata B з Microsoft Windows Certification Authority
Trusted Platform Module (TPM) 2.0
Інтернет з'єднання

Версії Windows 10[ред. | ред. код]

Персональні[ред. | ред. код]

 • Home — базова версія, розрахована на широкий загал користувачів. Не підтримує захист даних у Windows і Bitlocker, групову політику, Enterprise State Roaming в Azure Active Directory, функції Windows для бізнесу, об'єднання в домен, віддалений робочий стіл, клієнт Hyper-V, корпоративний режим для Internet Explorer.
 • Pro — містить додаткові функції для ведення бізнесу і всі, не підтримувані в Home[12]

Для організацій[ред. | ред. код]

 • Enterprise — має функціональність Pro з додатковими можливостями для IT-організацій.
 • Education і Pro Education — мають спеціальні стандартні настройки, призначені для ІТ-середовищ, що розвиваються, у закладах початкової та середньої освіти[13].
 • Enterprise LTSB — версія для крупних підприємств і організацій середнього бізнесу. Не містить низки стандартних для інших версій застосунків, але отримує подовжену підтримку[14].
 • Mobile Enterprise — має функціональність Enterprise, але оптимізована для використання на мобільних пристроях[14].

Системні оновлення[ред. | ред. код]

Версія Кодова назва Маркетингова назва Дата випуску Головні зміни
1507 Threshold 1 Initial Version 29 липня 2015 Меню «Пуск» з плитками замість екрану. Віконний режим відображення Metro-застосунків. Віртуальні робочі столи. Прикріплення вікон до чотирьох кутів екрана. «Центр сповіщень». Копіювання і вставлення тексту в командному рядку. «Файли OneDrive за запитом» із завантаженням використовуваних замість всіх[15].
1511 Threshold 2 November Update 10 листопада 2015 Кольорові заголовки вікон. Додатковий рядок плиток в меню «Пуск». Автоматична зміна розміру вікон при їх прикріпленні на екрані. Розпізнавання рукописного тексту помічником Cortana, повідомлення ним про обрані майбутні подї. Синхронізація Edge між пристроями[15].
1607 Redstone 1 Anniversary Update 2 серпня 2016 Перегруповано елементи меню «Пуск». Активні індикатори застосунків на пенелі завдань. Вдосконалення функціональності панелі сповіщень і екрану блокування. Розширені функціх помічника Cortana. Підтримка доповнень в Edge, фіксування його вкладок. «Скидання» системи до початково стану. Світла і темна теми оформлення застосунків[16].
1703 Redstone 2 Creators Update 5 квітня 2017 Графічний редактор Paint 3D. Підтримка доповненої реальності. «Ігровий режим» використання ресурсів системи та стримінг ігор. Можливість відкладення оновлень системи. «Нічник» дисплею, що адаптує гаму до освітлення. Перегруповано пункти налаштування системи. Об'єднання функцій безпеки в «Захиснику Windows». Автоматичне блокування за відсутності поряд користувача. Групування плиток у папки в меню «Пуск». Збереження поточного сеансу в Edge[17].
1709 Redstone 3 Fall Creators Update 17 жовтня 2017 Введення оформлення «Fluent Design». Використання в додатку «Фотографії» тривимірних об'єктів, кліпів, переходів, аудіо. Додаток Mixed Reality Viewer для перегляду доповненої реальності. Повернено функцію «Файли OneDrive за запитом». Новий інтерфейс додатку «Люди», можливість почати з нього чат. Анотування і виділення кольором тексту в Edge, редагування URL «Обраного», повноекраний режим браузера. Розділ про навантаженість GPU в диспетчері завдань. Активація ігрового режиму з ігрової панелі. Пошук останнього місця перебування цифрового пера. Конвертер валют в додатку «Калькулятор». Захист від програм-вимагачів та експлойтів. Нова сенсорна клавіатура і смайлики[18][19].
1803 Redstone 4 April Creators Update 30 квітня 2018 Функція «Хронологія» для перегляду дій за останній місяць. Широке впровадження «Fluent Design». Організація контактів у додатку «Люди». Обмін даними між розташованими поблизу пристроями. Перегляд діагностичних даних, які відправляються Microsoft. Встановлення шрифтів і мовних пакетів з «Магазину Microsoft». Масштабування застосунків. Підтримка HDR відео (на відповідних пристроях)[20].
1809 Redstone 5 October 2018 Update 2 жовтня 2018 Розширена синхронізація комп'ютера зі смартфоном. «Хмарний» буфер обміну, що дозволяє користуватися ним на різних пов'язаних між собою пристроях. Віртуальна клавіатура SwiftKey. Ширша підтримка темної теми оформлення. Глибше впровадження «Fluent Design». Додаткові елементи «Fluent Design» в Edge і налаштування автовідтворення медіаконтенту. Можливість закріплення папок і ярликів у меню «Пуск». Розширена підтримка HDR і трасування променів. Пропозиції результатів при пошуку. Огляд споживання енергії додатками. Інформативніша ігрова панель. Вдосконалена обробка знімків екрана[21].
1903 19H1 May 2019 Update 21 травня 2019 Відмова від автоматичної установки великих оновлень і відкладення установки дрібних у Windows 10 Home. Виділення зарезервованих 7 Гб для установки оновлень. Світла тема оформлення. «Пісочниця» для безпечного запуску застосунків (в Pro, Enterprise та Education) та дозвіл видаляти більше попередньо встановлених застосунків. Розділення панелі пошуку та помічника Cortana. Врахування файлів на комп'ютері при пошуку в меню «Пуск». Можливість запуску Win32-застосунків у віртуальній реальності.[Що?] Доступ до файлів Linux. Автоматичне виправлення проблем. Розширена гнучкіша ігрова панель. «Дружні дати» замість числових[22].
1909 19H2 November 2019 Update 12 листопада 2019 Полегшений процес оновлення, котрий не відволікає користувача. Оптимізація використання ресурсів, вибір системою «вподобаного» процесорного ядра, покращення рукописного введення. Підтримка альтернативних голосових помічників. Внесення подій до календаря з бічної панелі. Гнучке налаштування сповіщень від застосунків. Виведення в результатах пошуку фалів назв як з локального ПК, так і хмарного сховища OneDrive. Можливість здійснювати дзвінки з додатка «Мій телефон»[23].
2004 20H1 May 2020 Update 27 травня 2020 Спрощене з'єднання з пристроями по Bluetooth. Додаткові емоджі. Можливість перейменовувати віртуальні робочі столи. Розширені функції DirectX 12. Розміщення калькулятора поверх усіх вікон. Розширені функції Блокнота. Поглиблений зв'язок ПК зі смартфоном. Інтерфейс Cortana за зразком чатів. Додаткові функції для людей з обмеженими можливостями[24].
19042 20H2 October 2020 Update 20 грудня 2020 Копіювання в буфер обміну інформації про систему з вікна «Настройки». Вбудований вебоглядач Microsoft Edge; перемикання між його вкладками за Alt+Tab; закріплення посилань на вебсайти на панелі завдань. Макети розташування значків на панелі завдань. Доступ до Android-застосунків на смартфонах Samsung з додатка «Мій телефон». Фон плиток в меню «Пуск» відповідає загальній світлій чи темній темі оформлення. Інформативніші, менш нав'язливі сповіщення. Можливість роботи в режимі планшета за промовчуванням (для планшетів з приєднуваною клавіатурою). Вибір частоти оновлення екрана[25].

Оновлення попередніх версій до Windows 10[ред. | ред. код]

До 29 липня 2016 року користувачі могли вирішити: оновити наявну версію Windows до Windows 10 або виконати чисте встановлення[26]. Оновлення дозволяло зберегти налаштування і додатки операційної системи за винятком деяких застарілих застосунків від Microsoft.

 • Windows 7 Starter, Windows 7 Home Basic, Windows 7 Home Premium і Windows 8.1 Home Basic можливо було оновити до Windows 10 Home.
 • Windows 7 Professional, Windows 7 Ultimate, Windows 8.1 Professional і Windows 8.1 Professional for Education (Students/Pro) можливо було оновити до Windows 10 Pro[27].

Примітки[ред. | ред. код]

 1. Інформація про життєвий цикл Windows. Microsoft. 
 2. Warren, Tom. Why Microsoft is calling Windows 10 'the last version of Windows' (англ.). Verge. Процитовано 10 травня 2015. 
 3. Hello World: Windows 10 Available on July 29. 
 4. У Microsoft назвали дату запуску Windows 10. zaxid.net. Процитовано 8 червня 2015. 
 5. http://windows.microsoft.com/ru-ru/windows-10/about. windows.microsoft.com. Процитовано 2018-04-20. 
 6. а б Windows 10: a closer look at the future of Microsoft's vision for PCs. The Verge (en-US). Процитовано 2018-04-19. 
 7. а б Windows 10 review: It's familiar, it's powerful, but the Edge browser falls short. PCWorld (en). Процитовано 2018-04-19. 
 8. Minimum hardware requirements. Hardware Dev Center. Microsoft. 2 травня 2017. Процитовано 6 February 2019. 
 9. PAE/NX/SSE2 Support Requirement Guide for Windows 8. Процитовано June 4, 2012. 
 10. What is PAE, NX, and SSE2 and why does my PC need to support them to run Windows 8?. Windows Help. Microsoft Corporation. Процитовано December 15, 2012. 
 11. Bright, Peter (2019-04-26). Systems with small disks won’t be able to install Windows 10 May 2019 update. Ars Technica (en-us). Процитовано 2019-04-28. 
 12. Порівняння випусків і версій Windows 10 | Home і Pro. www.microsoft.com (uk-ua). Процитовано 2018-04-19. 
 13. https://support.microsoft.com/uk-ua/help/3181976/windows-10-editions-for-education-customers. support.microsoft.com. Процитовано 2018-04-19. 
 14. а б Introducing Windows 10 Editions - Windows Experience BlogWindows Experience Blog. blogs.windows.com (en-US). Процитовано 2018-04-19. 
 15. а б TrudyHa. What's new in Windows 10, versions 1507 and 1511 (Windows 10). docs.microsoft.com (en-us). Процитовано 2018-04-19. 
 16. TrudyHa. What's new in Windows 10, version 1607 (Windows 10). docs.microsoft.com (en-us). Процитовано 2018-04-19. 
 17. What’s new in the Windows 10 Creators Update - Windows Experience BlogWindows Experience Blog. blogs.windows.com (en-US). Процитовано 2018-04-19. 
 18. What’s new in the Windows 10 Fall Creators Update - Windows Experience BlogWindows Experience Blog. blogs.windows.com (en-US). Процитовано 2018-04-19. 
 19. Windows 10 Fall Creators Update: The complete changelog. Windows Central (en). Процитовано 2018-04-19. 
 20. Windows 10 Spring Creators Update: The ultimate changelog. Windows Central (en). Процитовано 2018-04-19. 
 21. Windows 10 October 2018 Update: The complete changelog. Windows Central (en). Процитовано 2018-10-04. 
 22. Our in-depth review details all the changes in the May 2019 Update. Windows Central (en). 2019-05-21. Процитовано 2019-05-22. 
 23. Windows 10 November 2019 Update: What is it, and what's included?. Windows Central (en). 2019-10-29. Процитовано 2019-11-21. 
 24. What’s new in the Windows 10 May 2020 Update. Windows Blogs. 27.05.2020. Процитовано 28.05.2020. 
 25. Blog, Windows Experience (2020-10-20). What’s new in the Windows 10 October 2020 Update. Windows Experience Blog (en-US). Процитовано 2021-01-09. 
 26. https://support.microsoft.com/en-us/help/12435/windows-10-upgrade-faq. support.microsoft.com. Процитовано 2018-04-19. 
 27. Технічні характеристики та вимоги до системи Windows 10 | Майкрософт Grid. www.microsoft.com (uk-ua). Процитовано 2018-04-19. 

Посилання[ред. | ред. код]