Aqua vitae
Aqua vitae (лат. «вода життя») або aqua vita — архаїчна назва концентрованого водного розчину етанолу. Ці терміни можна також застосувати до слабкого етанолу без ректифікації. Використання терміна було широко поширене в середні віки та епоху Відродження, хоча його походження, ймовірно, є набагато давнішим. Цей латинський термін з'являється в широкому спектрі діалектних форм у всіх землях і народах, завойованих Стародавнім Римом. Термін є загальною назвою для всіх типів дистилятів і згодом став позначати конкретно дистиляти алкогольних напоїв (у першу чергу міцні).[1]
Термін був використаний алхіміком XIV століття Жаном де Роктеядом, який вважав, що нещодавно відкрита на той час субстанція етанол є нетлінною та життєдайною «п'ятою сутністю» або квінтесенцією, і який ретельно вивчав її лікувальні властивості.[2]
У XIV—XV столітті в Італії aqua vitae з'являється у продажу та використовується для приготування горілок та лікерів[3]. На початку 16 століття в Шотландії монополію на виробництво віскі отримала Гільдія хірургів і цирульників Единбурга[4], а потім парламент у 1579 заборонив виробництво aqua vitae селянам і особам незнатного походження, що призвело до періоду незаконного самогоноваріння і зростання популярності віскі, що з'явився на основі aqua vitae[5].
Aqua vitae часто був етимологічним джерелом термінів, що застосовувалися до важливих місцевих дистильованих спиртних напоїв.[6] Приклади включають віскі (від гельського uisce beatha), eau de vie у Франції, acquavite в Італії та akvavit у Скандинавії, okowita в Польщі, оковита в Україні, акавіта (akavita) в Білорусі та якавіта в південноросійських діалектах.
- ↑ Scully, Terence (1995) The Art of Cookery in the Middle Ages, pg. 159, ISBN 0-85115-611-8
- ↑ Principe, Lawrence M. (2013). The Secrets of Alchemy. Chicago: The University of Chicago Press. ISBN 978-0226103792. pp. 69-71.
- ↑ ЭСБЕ/Спирт виноградный — Викитека. ru.wikisource.org (рос.). Процитовано 20 грудня 2022.
- ↑ History of Scotch Whisky. www.clubwhisky.com. Процитовано 20 грудня 2022.
- ↑ Story of Scotch. Scotch Whisky Association (англ.). Процитовано 20 грудня 2022.
- ↑ Artemas Ward, «Aqua Vitae» The Grocer's Encyclopedia, p. 32.