Arctic Sunrise

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук
Арктичний світанок
Arctic Sunrise
Фото
Основна інформація
Тип Криголам
Держава Норвегія Норвегія (1975–1995)Нідерланди Нідерланди (з 1995 — до тепер)
Порт приписки Амстердам
Позивний PCTK
Оператор Stichting Greenpeace Council
Власник Stichting Phoenix
Будівник Vaagen Verft, Kyrksæterøra, Норвегія
Спущено на воду 18 січня 1975
Сучасний статус Діючий
Параметри
Тоннаж 13,555 тонн
Довжина 49,62 м
Ширина 11,50 м
Середня осадка 5,30 м
Технічні дані
Потужність 1619 МВт
Швидкість 13 вузлів
Екіпаж 16
Пасажиромісткість 28

Arctic Sunrise (укр. Арктичний світанок) — криголам, збудований у 1975 році у Норвегії, початкова назва була Polarbjørn (укр. Білий ведмідь). Спочатку використовуваний для полювання на тюленів, куплений і переобладнаний в кінці 1996 році екологічною організацією Грінпіс.

Порт приписки — Амстердам.

Акції з участю судна[ред.ред. код]

У грудні 2005 Arctic Sunrise взяв участь у боротьбі "Грінпіс" проти японських китобоїв. Криголам "Грінпіс" переслідував японські китобійні судна, перешкоджаючи їм вести промисел [1]. В результаті тарана японським плавучим рибозаводом "Нісхін Мару" Arctic Sunrise отримав серйозні пошкодження носа [2].

Arctic Sunrise.jpg

У червні 2006 Arctic Sunrise заборонили бути присутніми на 57-й Міжнародній комісії з промислу китів (МКК) у Сент-Кітс. Уряд Сент-Кітс і Невіс послалося при цьому на вимоги національної безпеки. Під час роботи комісії були обговорені акції "Грінпісу" проти японського китобійного промислу в Південному океані в грудні 2005 року і в січні 2006 року, в ході яких відбулися зіткнення між японськими китобійними судами і кораблями "Грінпіс", що й спричинило скликання МКК.

У липні—серпні 2012 року "Грінпіс" за участю судна організувала акцію "Врятуємо Арктику", спрямовану на заборону розробки ресурсів арктичного шельфу в районі розташування нафтової платформи "Прирозломна". 24 серпня 6 активістів з судна піднялися по канатах на один з бортів "Прирозломної" і встановили плакати "Врятуйте Арктику!" та "Свободу Баренцеву морю!" [3].

2013 - адміністрація Північного морського шляху тричі відмовилася видати перепустку криголаму Arctic Sunrise для проходу в зону геологорозвідувальних робіт компанії "Роснєфть", яка займається пошуком нафти в Арктиці. Двічі відмову мотивували неясністю льодового класу судна, востаннє — "інформація з льодового підкріплення судна недостатня" [4]. За даними "Грінпіс", Arctic Sunrise має клас (1А1), вищий, ніж у будь-якого розвідувального судна "Роснєфті", яке працює в Карському морі [5]. Попре це, в кінці серпня 2013 криголам "Грінпіс" увійшов в Карське море, але під загрозою застосування сили і стрілянини з боку російської берегової оборони, яка заявила про те, що Arctic Sunrise незаконно увійшов в Карське море, незабаром покинув його. Міністр закордонних справ Нідерландів зазначив, що "право "Грінпіс" на мирну демонстрацію протесту беззаперечне" [6].

У вересні 2013 року Arctic Sunrise взяв участь в акції протесту "Грінпіс" біля нафтової платформи Газпрому " Прирозломна", в ході якої з корабля були спущені 5 човнів з активістами. У цей час сам криголам стояв поруч і вів переговори з береговою охороною РФ, яка затримала один із спущених човнів [7]. При затриманні човна та активістів на ньому, берегова охорона зробила попереджувальні постріли з АК-74. Берегова оборона наполягла, щоби судно покинуло територію поруч з буровою платформою і відкрила попереджувальний артилерійський вогонь у напрямку Arctic Sunrise, погрожуючи відкрити вогонь на поразку в разі невиконання вимог [8].

19 вересня на судно висадилися російські командос, захопили корабель і силою скерували його в порт Мурманська. 24 вересня судно прибуло до Мурманська, де весь екіпаж був поміщений у СІЗО. 26 вересня членів екіпажу Arctic Sunrise заарештували [9]

Див. також[ред.ред. код]

Rainbow Warrior

Примітки[ред.ред. код]

Посилання[ред.ред. код]