Avemetatarsalia

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку

Avemetatarsalia (лат., буквально — птахолапі) — клада тварин, визначення якої вперше дано в 1999 році. Являє собою одну з двох основних гілок архозаврів, що включає в себе клади Dinosauromorpha і Pterosauria, які об'єднуються під загальною назвою Ornithodira, а також кладу Aphanosauria[1]. В цілому у число Avemetatarsalia включаються всі архозаври, по семи синапоморфними ознаками ближчі до динозаврів і сучасних птахів, ніж до крокодилів [2].

Класифікація і назва

[ред. | ред. код]

В 1999 році у « Філософських працях Королівського товариства» британський палеонтолог Майкл Бентон продемонстрував ряд відмінностей тріасового архозавра Scleromochlus taylori від інших представників клади Ornithodira, в яку він раніше включався. Разом з тим Бентон встановив, що схожість родини Schleromochlidae з кладою Ornithodira досить велика, щоб об'єднати їх в групу вищого рангу, яка відрізняється від іншої основної гілки архозаврів — Pseudosuchia. Оскільки однією з найважливіших відмінних характеристик нової клади, спільних для Schleromochlidae і Ornithodira, були подовжені «пташині» кістки плесна, загальна довжина яких становила понад половину від довжини великогомілкової кістки, Бентон дав їй ім'я Avemetatarsalia, тобто «птахолапі» [2].

Крім довгої стопи, представники клади Avemetatarsalia мають ще шість синапоморфних ознак [3]:

У свою чергу, представників групи Ornithodira (що включає птерозаврів і динозавроморфів, до яких, за сучасними кладистичними поглядам, відносяться і птахи) відрізняють від склеромохлів п'ять спільних характеристик [2]:

У 2001 році незалежно від висновків Бентона Жак Готьє і Кевін Кейрос дали назву Panaves («всі птахи») групі архозаврів, що включає птахів, динозаврів, птерозаврів, склеромохлусів і тріасових архозаврів з родів Pseudolagosuchus, Lagerpeton і Marasuchus[4]. Їх визначення утвореної клади (всі архозаври, ближчі до птахів, ніж до крокодилів) збігається з більш раннім визначенням Бентона; таким чином, назва Panaves є синонімом Avemetatarsalia [5][6].

Біорізноманіття

[ред. | ред. код]
Кладограмма Avemetatarsalia за С. Дж. Несбиттом 2011 року[7]
Avemetatarsalia 

Schleromochlidae

Ornithodira 

Pterosauria

 Dinosauromorpha 

Lagerpetonidae

 Dinosauriformes 

Marasuchus

Silesauridae

 Dinosauria 

Ornithischia

 Saurischia 

Theropoda

Sauropodomorpha

Хоча перші представники Avemetatarsalia з'явилися вже в середині тріасового періоду, а до кінця його вже були представлені різноманітними видами, до початку ери динозаврів в юрському періоді псевдозухії були набагато більш поширеними архозаврами. Базальною кладою Avemetatarsalia є птерозаври, рештки яких відомі по норійському ярусу тріасу на території сучасних Європи та Гренландії, але які, ймовірно, з'явилися як самостійна гілка еволюції вже в Ладинському ярусі. У птерозаврів вже спостерігаються спільні для Avemetatarsalia характеристики задніх кінцівок, але за рахунок ранньої появи на еволюційному дереві вони також багато в чому відрізняються від динозаврів [8].

Відома для пізнього тріасу родина Schleromochlidae розглядається частиною вчених як сестринський таксон для птерозаврів і динозаврів, а іншими — як примітивна форма птерозаврів. Хоча відомі практично повні скелети склеромохлів, всі вони зберігаються в виливках, що ускладнює аналіз решток, враховуючи, що деякі з кісток передлюсни лише трохи крупніші від зерен каменю, в якому знайдені кістяки [9].

Клада динозавроморфів включає, крім динозаврів, примітивні групи архозаврів, які раніше вважалися еволюційно розвиненими текодонтами — Lagerpeton і Marasuchus, а також їх більшого родича Pseudolagosuchus. Ці групи мають спільні риси з динозаврами і вважаються їх сестринськими таксонами. У даний час вважається ймовірним, що близькі до динозаврів форми існували не тільки в тріасі, але і пізніше, розвиваючись паралельно; до таких динозавроморфів імовірно належать Silesaurus і Sacisaurus. Проте, знахідки базальних видів динозаврів дозволяють сформулювати список ознак, які відрізняють власне динозаврів від цих динозавроморфів [10].

У 2017 році до клади Avemetatarsalia було включено недавно описана кладу Aphanosauria, давнішу у порівнянні з сестринським таксоном Ornithodira, яка включає переважно тріасових архозаврів (Dongusuchus, Spondylosoma, Teleocrater, Yarasuchus)[1][11].

Див. також

[ред. | ред. код]

Джерела

[ред. | ред. код]

Література

[ред. | ред. код]
 • Benton, Michael J. Scleromochlus taylori and the origin of dinosaurs and pterosaurs // Philosophical Transactions of the Royal Society of London. — 1999. — Vol. 354. — P. 1423—1446.
 • Nesbitt, Sterling J. The early evolution of archosaurs: relationships and the origin of major clades // Bulletin of the American Museum of Natural History. — 2011. — Vol. 352. — P. 1—292.
 • Origin and relationships of Dinosauria // The Dinosauria / David B. Weishampel, Peter Dodson, Halszka Osmólska (Eds.). — 2nd. — University of California Press, 2004. — С. 7—19.

Примітки

[ред. | ред. код]
 1. а б Nesbitt S. J., Butler R. J., Ezcurra M. D., Barrett P. M., Stocker M. R., Angielczyk K. D., Smith R. M. H., Sidor C. A., Niedźwiedzki G., Sennikov A. G., Charig A. J. The earliest bird-line archosaurs and the assembly of the dinosaur body plan : [англ.] // Nature. — 2017. — Vol. 544, № 27. — С. 484—487. — DOI:10.1038/nature22037.
 2. а б в Benton, 1999, с. 1440.
 3. Benton, 1999, с. 1444.
 4. Gauthier J., de Querioz K. Feathered dinosaurs, flying dinosaurs, crown dinosaurs, and the name "Aves" // New Perspectives on the Origin and Early Evolution of Birds / J. Gauthier and L. F. Gall (Eds.). — New Haven : Yale University, 2001. — P. 8—41.
 5. Weishampel, Dodson, Osmólska, 2004, с. 15.
 6. Feduccia, Alan. Alternatives and Modifications to the BMT Hypothesis // Riddle of the Feathered Dragons: Hidden Birds of China. — Yale University Press, 2012. — ISBN 978-0-300-16435-0.
 7. Nesbitt, 2011, с. 19.
 8. Nesbitt, 2011, с. 13—14.
 9. Nesbitt, 2011, с. 14.
 10. Nesbitt, 2011, с. 14—16.
 11. Ed Yong (12 квітня 2017). The Long-Ignored Reptile Rewriting the Prologue to the Dinosaur Story. The Atlantic. Архів оригіналу за 24 квітня 2017. Процитовано 24 квітня 2017.