Incertae sedis

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку

Incertae sedis (in-ˈsər-tē-ˈsē-dəs, «невизначеного положення») — латинський вислів, який означає, що положення таксона в систематиці біологічних об'єктів точно не з'ясовано[1].

Таксон може розглядатися як група неясного систематичного положення з кількох причин[джерело?].

По-перше, через нестачу інформації про його представників або через труднощі з її інтерпретацією. Таке нерідко трапляється з таксонами тварин або рослин, описаними за викопними залишками, хоча іноді можливо і стосовно добре вивчених сучасних груп. Їх систематичне положення вдається встановити лише приблизно. У цій ситуації зазвичай зазначається біноміальна назва, після чого положення виду в системі вказується з можливою точністю. Так, наприклад, твердження «Aus bus, Coleoptera incertae sedis» вказує, що вид Aus bus поза сумнівом належить до ряду Coleoptera (жорсткокрилі або жуки), але встановити його належність до якої-небудь із підгруп цього ряду неможливо. При застосуванні сучасних методів аналізу даних такі таксони часто свідомо виключають з аналізу, оскільки додавання їх в матрицю може привести до систематичної похибки в розрахунках.

По-друге, через відсутність консенсусу між фахівцями. За наявності кількох конкуруючих класифікацій деякі автори воліють тимчасово розглядати таксон із несталим систематичним положенням як таксон incertae sedis.

По-третє, останнім часом[коли?] серед філогенетиків спостерігається тенденція відносити так звану стовбурову групу[en] (англ. stem group), до якої належить гіпотетичний спільний предок якогось таксона, як підгрупу incertae sedis всередині таксона. Це роблять для того, аби уникнути твердження, що предок найближче споріднений із такою-то підгрупою, оскільки він є предком для таксона в цілому[джерело?].

Див. також[ред. | ред. код]

Джерела[ред. | ред. код]

  1. incertae sedis. Merriam-Webster (Medical Dictionary). Архів оригіналу за 22 січня 2022. Процитовано 21 січня 2022. 

Література[ред. | ред. код]

  • Джеффри, Чарлз. Биологическая номенклатура: Пер. с англ. — М.: Мир, 1980. — С. 112.