PAST

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Довоєнний вигляд Головного корпусу Польської акціонерної телефонної компанії (фон) та Меншої будівлі цієї ж компанії (перший план).
Спалення споруди Польської акціонерної телефонної компанії під час Варшавського повстання.

ПАСТ (Польща) ПАСТ (Polska Akcyjna Spółka Telefoniczna, Польська акціонерна телефонна компанія)була польським телефоністом в період між І-ою та ІІ-ою Світовими Війнами. Вона відома своєю головною штаб-квартирою у Варшаві, яка на момент будівництва була першим та найвищим хмарочосом в Російській Імперії та найвищою спорудою Варшави. Боротьба за будівлю під час Варшавського повстання 1944-го року також доповнила легенду про це місце.

Історія[ред. | ред. код]

Шведська Телефонна акціонерна компанія, більш відома, як Cedergren, виграла тендер у 1900-му році для розширення Варшавської телефонної мережі. З цією метою, в центрі Варшави на Цільна Стріт було побудовано дві будівлі, що містили телефонну станцію та штаб-квартиру компанії. Споруда була побудована між 1904-им та 1910-им роками й складалась з двох частин. Нижча частина була спроектована Л. Уальманом, І.Г. Классоном та Б. Брочовіч-Рогойским. Її будівництво закінчилось в 1904-1905 роках. Верхня частина була додана в 1907-1910 роках. Будівля була однією із перших масштабних залізобетонних конструкцій в Європі.

Термін дії ліцензії Cedergren закінчився в 1922 році, і внаслідок цього будівля перейшла у власність компанії PAST. Під час німецької окупації Польщі, компанія була регіональним телефонним центром Генеральної губернії. Під час Варшавського повстання 20 серпня 1944-го року будівля була захоплена польськими повстанцями батальйону АК "Кілінські" після 20-ти днів кривавих боїв. Будівля була дуже пошкодженою. Споруда була реконструйована з більш простою архітектурою вже після Другої Світової Війни. Сама телефонна компанія не була поновлена, а її активи перейшли у власність національної Польської комуністичної партії.

Історична Прожна Стріт розташована відразу на розі будівлі.

Зовнішні посилання[ред. | ред. код]

Вікісховище має мультимедійні дані за темою: PAST