Thing (підслуховувальний пристрій)

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Копія Великої Печатки, в якому міститься радянський підслуховувальний пристрій, Національний музей криптографії

Ендовібратор, англ. The Thing (також відомий як «жучок» Великої печатки) — один з перших приладів прихованого прослуховування (або «жучків»), який використовував пасивний метод, щоб передати звуковий сигнал. Активізувався електромагнітною енергією від зовнішнього джерела. Вважається попередником технології RFID.

Принцип роботи[ред. | ред. код]

Основою ендовібратора є циліндричний об'ємний резонатор, налаштований на зовнішнє випромінювання певної частоти (найчастіше в діапазоні 300 МГц). При цьому власний чвертьхвильовий вібратор всередині резонатора створює своє поле перевипромінювання. При веденні розмов у приміщенні змінюється і власна резонансна частота ендовібратора, що впливає, у свою чергу, на поле перевипромінювання, яке стає модульованим акустичними коливаннями. Працювати ендовібратор може тільки тоді, коли він опромінюється потужним джерелом на частоті резонатора, тому його неможливо виявити такими засобами пошуку радіозакладок, як нелінійний локатор, індикатор поля та ін. Виняток становить радіомоніторинг.

Історія[ред. | ред. код]

Ендовібратор винайшов у 1946 році Лев Сергійович Термен, в той час в'язень сталінської шарашки, науковими керівниками якої були академіки Аксель Берг і Абрам Йоффе. Завдання вони отримали від Лаврентія Берія, якому про «троянського коня» нагадав Сталін.

4 серпня 1945 делегація радянських піонерів, під приводом святкування ювілею піонерського табору Артек, піднесла запрошеному на святкування послу США Гарріману подарунок «на знак дружби союзнику в боротьбі з фашизмом» — дерев'яне зображення Великої печатки США. Посол повісив подарунок на стіні в своєму кабінеті, не підозрюючи, що всередині був вбудований ендовібратор.


Див. також[ред. | ред. код]

Джерела[ред. | ред. код]