Triple DES

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Triple DES
Розробники IBM
Уперше оприлюднений 1978 р.
Раундів 3*16
Тип мережа Фейстеля

Triple DES — це блочний шифр зі симетричним ключем, який тричі застосовує алгоритм DES, до кожного блоку даних. DES із 56-бітним ключем у світлі сучасних криптографічних технік і потужних обчислювачів вже не вважається адекватним. При цьому 3DES використовує той самий шифр і надає більш убезпечене шифрування.

Математичний опис

[ред. | ред. код]

Зашифрування виконується так:

де Cшифротекст, k1, k2, k3 — 56-бітові ключі DES, E — операція зашифрування DES, D — операція розшифрування DES.

Розшифрування полягає у виконанні зворотних дій:

Корисно те, що потрійний DES сумісний зі звичайним DES, якщо

Розмір одного блока становить 64 біти.

Шифрування більш ніж одного блока відбувається за допомогою різноманітних режимів, які можна означити незалежно від конкретного блочного шрифту.

Безпека та криптоаналіз

[ред. | ред. код]

Хоча довжина ключа потрійного DES втричі більша за звичайний DES, існує теоретична атака на схему потрійного шифрування, що вимагає лише 22n операцій (де n — довжина ключа в бітах, для DES n = 56), тобто стійкість потрійного DES вдвічі більша за стійкість звичайного. Однак, така атака додатково вимагає 2n блоків пам'яті, що робить її надзвичайно важкою в практичній реалізації.

Стійкість 2112 біт робить потрійний DES досить надійним, до того ж сумісним з DES криптоалгоритмом. Однак, низька швидкість та наслідування усіх інших недоліків DES (наприклад, незручності для програмної реалізації) зумовлюють неконкурентоспроможність потрійного DES порівняно з AES.

Література

[ред. | ред. код]
  • Брюс Шнаер. Прикладная криптография. Протоколы, алгоритмы, исходные тексты на языке Си. М.: ТРИУМФ, 2003 р.- 816 с.