Автошлях США 101

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
(Перенаправлено з US 101)
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Автошлях США 101
US 101.svg
Загальні дані
Країна Flag of the United States.svg США
Мережа Автомагістралі США
Номер US 101
Довжина 2478 кілометр
OpenStreetMap r443197  ·R
US 101 map.svg
CMNS: Автошлях США 101 на Вікісховищі

Автошлях США 101 (U.S. Route 101, U.S. Highway 101, US 101) — номерний автошлях США напрямком з півдня на північ, що проходить уздовж тихоокеанського узбережжя Каліфорнії, Орегону та Вашингтону. Автошлях також відомий, як Ель-Каміно-Ріал (El Camino Real; Королівська дорога), де його маршрут уздовж південного та центрального узбережжя Каліфорнії наближається до старого шляху, що пов'язував іспанські місії, пуебли та президії. У деяких місцях він зливається з Каліфорнійським штатним шляхом 1 (SR 1). Бере свій початок у Даунтауні Лос-Анжелесу, проходить Голлівуд та йде узбережжям Каліфорнії, Орегону й Вашингтону до Олімпійського півострова.

Хоча автошлях США 101 залишається головним прибережним сполученням напрямку північ — південь уздовж узбережжя Тихого океану на північ від Сан-Франциско, його загальне транспортне значення замінила міжштатна автомагістраль 5 (I-5), що є сучаснішою за своїм транспортним рішенням, проходить через великі міста та має пряміше спрямування через значно простішу географію на більшій частині шляху. Автошлях США 101 є основним паралельним маршрутом між Лос-Анджелесом та Сан-Франциско і є альтернативою міжштатній автостраді 5 протягом більшості його довжини. У 1964 році після закінчення І-5 Каліфорнія урізала південний кінець автошляху США 1 у Лос-Анджелесі. Історичні залишки автошляху США 101 до Сан-Дієго залишилися на півночі повіту Сан-Дієго й відомі тепер, як повітовий шосе 21 (CR S21).

Через приблизно 2500 км після Лос-Анджелеса північний кінець автомагістралі розташовано у Тумвотер (Вашингтон), де автошлях США 101 обходить по прибережному периметру Олімпійській півострів на заході, півночі та сході; найпівнічніша точка автошляху розташована у Порт-Анджелесі. Південний кінець автошляху США 101 розташовано у Даунтауні Лос-Анджелесу на Східній Лос-Анджелеській розв'язці, — найзайнятішій автомагістральній розв'язці у світі.

Нумерація[ред. | ред. код]

Відповідно до схеми нумерації Американської асоціації державних автомобільних й транспортних службовців (AASHTO) для нумерованих автошляхів США, трицифрові номери маршрутів, як правило, є дочірніми двоцифровими маршрутами. Однак головним маршрутам на північ — південь були призначені номери, що закінчуються на «1». Замість того, щоб надати західному побережному автошляху США номер «91» й втратити чотири доступних номери автошляхів напрямку північ — південь (93, 95, 97 та 99), що за планом нумерації, мають бути на захід від автошляху США 91, або призначивши первинному шосе на західному узбережжі «менший» номер (той, що не закінчується на 1), AASHTO зробив виняток зі свого двозначного правила. Таким чином, автошлях США 101 трактується як первинний двоцифровий маршрут з «першою цифрою» 10, а не як відріг автошляху США 1, що прокладено уздовж східного узбережжя, на протилежній стороні ЗДА. Таким чином, автошлях США 101, а не автошлях США 99, є найзахіднішим шосе напрямку північ-південь у мережі автомобільних шляхів США.

Опис маршруту[ред. | ред. код]

Місцеві назви[ред. | ред. код]

Автошлях США 101 називається Орегонським береговим шосе в Орегоні, частково у Каліфорнії — Тихоокеанським шосе. Південні каліфорнійці називають його також «The 101» (вимовляється «зе ван-оу-ван» (той, хто один));[1] й мешканцями Північної Каліфорнії, Орегону та Вашингтона — просто «101» («ван-оу-ван»).

Міські ділянки маршруту у Південній Каліфорнії мають назву Санта-Анійська автомагістраль,[2] Голлівудська автомагістраль та Вентурська автомагістраль у різних точках між Бойл-Хайтс та Карпінтерією.[3] У 2003 році частина автошляху США 101 у повіті Вентура було названо Шосе кричущих орлів на честь 101-ї повітряно-десантної дивізії ЗС США[4]. Міські ділянки маршруту в області Сан-Франциської затоки називаються автомагістраллю Джеймса Ліка, автомагістраллю Бейшор (затоковий берег) та Центральною автомагістраллю. Частина автошляху між Південною Каліфорнією та областю Сан-Франциської затоки називаються Ель-Каміно-Ріал або шосе Ель-Каміно-Ріал, але ці назви рідко використовуються розмовно; замість цього використовується номер. У Північній Каліфорнії частину автошляху США 101 між повітами Сонома й Марин часто називають «Новатська тіснина» через звуження з шести до чотирьох смуг.

На північ від Сан-Франциско й майже до межі з Орегоном, він також підписаний як Редвудське шосе, через ліси червоної деревини, якими простує.

Каліфорнія[ред. | ред. код]

У Південній Каліфорнії шосе 101 рясно використовується для щоденних поїздок мешканців північної частини Лос-Анджелеса (зосереджена у Сан-Фернандській долині) з Голівудом та Даунтауном Лос-Анджелеса; а також — для передміських поїздок у північно — західній частині Великого Лос-Анджелеса. До зв'язаних передмість входять громади повіту Вентура в долині Вест-Конехо, Окснардській рівнині й громади повіту Лос-Анджелес у долині Іст-Конехо та заходу Сан-Фернандської долини.

Міст Золоті Ворота несе автошлях США   101 через Сан-Франциську затоку

У Північній Каліфорнії, автошлях США 101 є основним прибережним маршрутом, що забезпечує автомобілістам доступ до області Сан-Франциської затоки, а також основний маршрут між Сан-Франциско та Норт-Бей (Північна затока — північної сторони області Сан-Франциської затоки). Він є одним з двох основних автошляхів (у Кремнієвій долині 101-ша є автомагістраллю), що з'єднує Сан-Хосе й Кремнієву долину з Сан-Франциско та Північною затокою.

У районах, де автошлях США 101 повертає углиб від узбережжя, автошлях 1 Каліфорнії відходить від 101-ї для обслуговування прибережних громад.

Орегон[ред. | ред. код]

Автошлях США 101 входить до Орегону за 10 км на південний схід від Брукінгса. З нього рідко губиться прямий вид на Тихий океан, за винятком відрізку від Порт-Орфорда до Флоренса, більшості повіту Тілламук та північного кінця біля Асторії. 101-ий автошлях несуть багато мальовничих мостів уздовж узбережжя штату Орегон, як наприклад, міст затоки Якуїна у Ньюпорті. Автошлях перетинає: річку Четко у Брукінгсі, річку Роґ у Голд-Біч, річку Кокілл на північ від Бандона, затоку Кус у Норт-Бенді, річку Упкуа у Рідспорті, річку Саюсло у Флоренсі, річку Якуїна у Ньюпорті, затоку Янгс та гирло річки Колумбія шириною у 6 км по мосту Асторія-Меглер, з Асторії на захід від Меглера у Вашингтоні.

Відрізок між Флоренс й Яхатс вважається однією з найпривабливіших ділянок 101-го шосе. Уздовж узбережжя Тихого океану є щонайменше 86 Орегонських державних парків, у тому числі маяк Хесіта. Влітку дорожній рух часто перевантажений, бо автошлях США 101 є головною вулицею майже всіх прибережних міст Орегону (за винятком Кеннон-Біч та декількох інших).

Міст Асторія-Меглер переносе автошлях США   101 над річкою Колумбія з міста Асторія до штату Вашингтон

Автошлях 42 Орегону ввібрав у себе старі відрізки автошляху США 101, слідуючи в обхід Кокіля. Реконструкції автошляху США 101 після Другої світової війни скоротила відстані та ліквідувала найгірші вузькі та криві ділянки у різних місцях Орегонського узбережжя.

Вашингтон[ред. | ред. код]

Автошлях США 101 починається у Вашингтоні на північному кінці мосту Асторія-Меглер на захід від Меглера на перехресті з автошляхом 401 Вашингтону, Автошлях США 101 слідує вниз за північним берегом річки Колумбія до Айлвако. У цей момент він повертає на північний схід та йде берегом затоки Віллапа та річки Віллапа до Реймонда, звідки прямує прямо на північ до Абердина, й надає доступ автотранспорту від цього міста до національного парку Олимпік.

У північно-західній частині півострову Олимпік, автошлях США 101 повертає на схід й проходить уздовж північного краю півострова, паралельно протоці Хуан-де-Фука. Автошлях США 101 йде до Шелтона й нарешті, закінчується на I-5 у місті Тумвотер, що примикає до столиці штату Олимпії.

Проте прямим маршрутом між містами Абердин (на узбережжі) та Олимпією все ж є автошлях США 12 та автошлях 8 Вашингтону.

Історія[ред. | ред. код]

Автошлях 101 США як гравійна дорога в Депо-Бей на центральному узбережжі штату Орегон у 1938 році

Частини старого автошляху США 101 досі можна знайти у повіті Сан-Дієго між Оушенсайдом та кордоном з Мексикою під різними назвами. У Оушенсайді вона називається Набережним шосе. У Карлсбаді він стає Карлсбадським бульваром, але на південь в Енсінітасі — Набережним шосе 101. У Солана-Біч він досі залишається автошляхом 101; у Дел-Мар — Каміно-Дел-Мар.

Більшість старого автошляху 101 між Гілроєм й Сан-Франциско досі діє, та означено вказівниками, як Бізнес автошлях США 101 або як автошлях 82 Каліфорнії.

Велика частина старого автошляху США 101 й автошляху 82 Каліфорнії між Сан-Франциско та Сан-Дієго позначені Ель-Каміно-Реаль (Королівська дорога), назву, що первинно надавали будь-якому шляху під безпосереднім керівництвом короля Іспанії та його намісників. Ці ділянки залишків Ель-Каміно-Реаль являють собою першу історичну велику дорогу у Каліфорнії.

До того, як був завершений міст Золота Брама, автошлях США 101 розділявся перед Сан-Франциською затокою на західний та східний маршрути, що відповідно позначалися літерами «W» та «E». Автошлях 101W був тотожній сучасному маршруту від Сан-Хосе до Сан-Франциско. Автошлях 101E, як правило, слідував сучасному I-880 від Сан-Хосе до Окланда, потім через міст Каркінес приєднувався до автошляху 101W по тому, що зараз є автошляхом 37 Каліфорнії. Оскільки мосту Золота брама тоді ще не було, автошлях США 101W використовував пором від пристані Хайд-стріт через протоку Золота Брама до Саусаліто.[5]

У популярній культурі[ред. | ред. код]

Історичний шлях 101 у Солана-Біч

Автошлях США 101 став всесвітньо відомим у кіно, популярній культурі та у піснях. Його часто цитують поряд з іншими легендарними маршрутами, наприклад, автошляхом США 66 від Чикаго до Лос-Анджелеса, як визнаний символ американської культури та американського способу життя. Кантрі музичний гурт Highway 101 було засновано у Лос-Анджелесі, на південному кінці автошляху. Їх дебютний альбом містив назву «101», зображеному у стилізованому вказівникові автошляху. США 101 надихнув численні пісні, серед яких «Highway 101» від Social Distortion, «Surf Route 101» Jan and Dean, «Back to the 101» Альберта Хаммонда-молодшого та хіт-сингл Герба Альперта «Route 101», що досяг 37 місця у хіт-параді. The Cheers записали одну з перших байкерських пісень про терор 101-го шосе під назвою «Black Denim Trousers and Motorcycle Boots».

Сингл "Каліфорнія" Phantom Planet, що було використано як пісенна тема для хіт-шоу 2000-х «OC», згадує шосе з текстами «Безцеремонники хапають зброю / Твоя тінь важить тонну / Їдучі вниз 101-им». Техаський митець Нік Локкен випустив сингл для свого майбутнього альбому під назвою The 101, що призвело до партнерства з виробником одягу на західному узбережжі Specifically Pacific, якому належить торгова марка «The 101».

Живий альбом 1989 року й документальний фільм «101» британського електронного гурту Depeche Mode названо за 101-м шосе. Його було знято й записано протягом американського туру для альбому «Music for Masses», під час якого останній концерт гурту у Пасадіна Роуз боул у Лос-Анджелесі був їхнім 101-м концертом у дорозі, що мав місце недалеко від відповідного шосе.

Примітки[ред. | ред. код]

  1. Masters, Nathan (November 10, 2015). Why Southern Californians Love Saying 'the' Before Freeway Numbers. KCET. Процитовано August 4, 2017. 
  2. California Department of Transportation (2013). 2013 Named Freeways, Highways, Structures and Other Appurtenances in California. California Department of Transportation. с. 83. Процитовано June 13, 2014. 
  3. California Department of Transportation (2008). 2008 Named Freeways, Highways, Structures and Other Appurtenances in California (PDF). California Department of Transportation. Процитовано January 29, 2013. 
  4. California Assembly Committee on Transportation. Summary of Legislation (DOC). Архів оригіналу за March 26, 2010. Процитовано January 29, 2013. 
  5. Sausalito ferry. Процитовано January 29, 2013. 

Посилання[ред. | ред. код]

US blank.svg Номерні автомобільні шляхи США
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 29 30 31 33 34 35 36 40 41 42 43 44 45
46 48 49 50 51 52 53 54 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67
68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 87 89
90 91 92 93 95 96 97 98 101 163 395 400 412 425
Списки  Номерні автомобільні шляхи США