Анка-кулеметниця
Анка-кулеметниця — вигадана персонажка фільму братів Васильєвих «Чапаєв», знятого за мотивами роману Дмитра Фурманова «Чапаєв» і спогадами учасників подій, червоноармійка, командирка кулеметного розрахунку з найближчого оточення начдиву РККА Чапаєва. Роль Анки в кіно виконала Варвара Мясникова.
Сталін першу версію фільму забракував і наказав переробити так, щоб у фільмі було чотири головних персонажі:
- Червоний командир — виходець з трудового народу (Чапаєв)
- Червоний комісар — особа ВКП(б) (Фурманов)
- Солдат Червоної Армії — (Петька)
- Четверта персонажка повинна була відображати образ жінки в громадянську війну.
Братам Васильєвим довелося перекроювати фільм згідно з рекомендаціями вождя.
Достеменно невідомо, хто насправді стала прототипом головної героїні фільму.
Євгенія Чапаєва, правнучка начдива Василя Івановича Чапаєва, стверджує, що на роль прототипу претендувала консультантка фільму і дружина Фурманова Анна (до шлюбу Стешенко). Проте Євгенія вважає, що прототипом послужила інша жінка:
… Творцям фільму випадково попалася публікація про санітарку Марію Андріївну Попову, яка під час одного з боїв підповзла до пораненого кулеметника, а він, пригрозивши її пристрелити, змусив стріляти з «Максима». Марія Попова, за її словами, закривши очі, натиснула на гашетки кулемета, а сам солдат здоровою рукою керував стволом кулемета. Цей випадок і використовували постановники у своєму фільмі. А на те, щоб героїню звали Анною, наполіг Фурманов. Так і з'явилася Анка-кулеметниця. За право називатися прообразом героїні фільму Марія Попова і Анна Фурманова навіть збиралися судитися. Але Комітет партійного контролю пріоритет визнав все-таки за колишньою санітаркою.
Чапаєва Клавдія Василівна, дочка червоного комдива, описує цей випадок так:
Під час одного з боїв Марія, як завжди, принесла кулеметні стрічки розрахунку «Максима». Кулемет безнадійно мовчав — прямим попаданням ворожого снаряда другий номер був убитий, а кулеметник важко поранений. Прийшовши до тями, червоноармієць наказав Марії: — Лягай поруч і натискай на цю кнопку, а я здоровою рукою кулемет водити буду. — Ти що, з глузду з'їхав? Я боюся, — відмовилася Марія і спробувала піти. Вистріливши з «Нагана», кулеметник попередив дівчину: — Наступна куля — тобі. Що робити — лягла, відвернулася, заплющила очі і давай поливати колчаківців свинцевою зливою. Так Марія Попова стала кулеметницею. А Анкою її назвали на честь головного консультанта картини, дружини Дмитра Фурманова — Ганни Микитівни.
Дещо інша думка у сина Ганни Стешенко-Фурманової від другого шлюбу Анни (після смерті Фурманова) з Лайошом (Людвігом) Гавро — національним героєм Угорщини або, як його ще називали, «угорським Чапаєвим»:
… Анки-кулеметниці в реальному житті не існувало. Цей образ придуманий Васильєвими — творцями знаменитого кінофільму «Чапаєв». При зустрічі з мамою вони наполягли: мовляв, потрібен образ героїні громадянської війни. І назвали її іменем моєї матінки …
Стешенко Ганна Микитівна, як і Попова Марія Андріївна, кулеметницею ніколи не була. У Першу світову війну, закінчивши курси медсестер, стала сестрою милосердя царської армії в поїзді. Начальником цього санітарного поїзда був прапорщик Дмитро Фурманов, з яким вона і вступила у свій перший шлюб. Під час громадянської війни Стешенко стала завідувачкою Культпросвітполітвідділу 25-ї дивізії, штаб якої знаходився в Казахстані і якою командував Василь Іванович — головний герой роману Фурманова і фільму братів Васильєвих.