Вібгадж'явада
Ця стаття має кілька недоліків. Будь ласка, допоможіть удосконалити її або обговоріть ці проблеми на сторінці обговорення.
|
Вібгадж'явада (палі: Vibhajjavāda, санскрит: Vibhajyavāda) — школа буддизму, що ставить за мету вироблення початкових технік для внутрішнього розвитку. Назва походить від «вібгадж'я» (аналіз) і «вада» (ведення, вчення). Згідно вібгадж'яваді перший шлях всередину повинен поєднуватися з аналізом досвіду і критичним дослідженням замість сліпої віри.
Третій Буддійський Собор схвалив цей аналітичний підхід. Ті підшколи тхеравади, які прийняли цей підхід, перегрупувалися і стали іменувати себе Вібгадж'явадою. З послідовників Вібгадж'явади виросли школи Махішасака, Каш'япа, Дгармагуптака, Тамрапарнія[en]. Найпізнішою школою була Тхеравада з Шрі-Ланки.
За сингальскою традицією буддизм вібгадж'явади спочатку був принесений на Шрі-Ланку Махіндою в 246 до н. е., його вважають сином Ашокі, саме він приніс на Шрі-Ланку палийський канон.
Не брали участі в соборі Вібгадж'явади представники Махасангхіки, Сарвастівади та Самматії, ці напрямки вважалися єретичними представниками Вібгадж'явади (згідно твору Катхаваттху).
Школа Тхеравада, яка виникла від цієї школи часто згадується в творі Магавібгаша сарвастівади, де ведеться також жорстка полеміка з твором Катхаваттху.
- The Buddhist Council
- The Pali Text Society's Pali-English Dictionary [Архівовано 26 лютого 2010 у Wayback Machine.]
- Lance Cousins, «On the Vibhajjavādins», Buddhist Studies Review 18, 2 (2001)
Це незавершена стаття про буддизм. Ви можете допомогти проєкту, виправивши або дописавши її. |