Візничий з острова Мотія, Сицилія

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
?
Візничий з острова Мотія, Сицилія, до 450 р. до н. е.
англ. Motya charioteer
мармур, висіканя, шліфування. Висота:
музей Джузеппе Вітакера, Мотія, Сицилія, острів Мотія

Візничий з острова Мотія, Сицилія (англ. Motya charioteer) — унікальна мармурова скульптура візничого, переможця змагань колісниць, знайдена на острові Мотія неподалік Сицилії.

Історія знахідки

[ред. | ред. код]
Місце знахідки

Оригінальна грецька скульптура з мармуру була знайдена 1979 року під час розкопок на малому острівці на західній кінечності Сицилії[1]. Враховуючи вік створення скульптури — вона непогано збереглася, незважаючи на всі пошкодження (втрачені ступні, обидві руки, подряпини та пошкодження на обличчі, на голові, де зачіска та дрібні втрати на всій поверхні)[1].

Скульптура не що інше, як монумент на честь переможця в змаганні колісниць на Олімпійських іграх, створена у повний зріст. Мармурова скульптура давньогрецьких майстрів була знайдена на колишній території фортеці фінікійців, котра базувалась на острові Мотія. Відомо з історії, що фінікійці робили військові походи на грецькі міста на Сицилії, грабували помешкання і храми, вивозили до власних поселень рабів і награбовані скарби, а також грецькі скульптури. Частка награбованих скульптур прикрашала їх місто Карфаген на півночі Африки[1].

Мармурова скульптура була знайдена в мурах фортеці, нашвидкоруч створеної фінікійцями для захисту від каральної експедиції грецьких вояків під проводом володаря міста Сіракузи Діонісія І[1]. Відомо, що 397 року до н. е. грецькі вояки під проводом Діонісія І звільнили острів Мотія від загарбників-фінікійців. Відомо також, що під час швидкого приготування до облоги від вояків-ворогів використовували будь-які тесані камені, скульптури і навіть надгробкові стели з кладовищ, аби зміцнити мури і витримати атаки[1].

Опис твору

[ред. | ред. код]
Обличчя скульптури переможця у перегонах колісниць

Скульптуру розпізнають як переможця у змаганні колісниць на Олімпійських іграх. Про призначення скульптури довідались як по аналогіям (серед них — Дельфійський візничий з бронзи), так і завдяки особливому одягу, реалістично і точно відтвореному давньогрецькими скульпторами в майстерні[1]. Це був довгий хітон з численними зморшками, котрий додатково фіксували поясом, щоби він не розлітався від повітря під час швидкого бігу колісниці[1]. Пояс також використовували для фіксації ременів вузди, аби ті не вислизнули з рук під час шаленого бігу коней. Це було небезпечно при будь-якій несподіванці на перегонах або при аварії при зіштовхуванні колісниць, але від такої практики не відмовлялись[1].

Переможець перегонів колісниць стоїть у зручній, дещо вільній і трохи гордовитій позі. Розташування правої руки скульптури, незважаючи на її відсутність, добре відтворюється завдяки залишкам пальців. Юнак стояв перед натовпом глядачів і скульпторами, спершись правицею у бік. Менше зрозумілого з розташуванням лівої руки.

Тонкий хітон наче обліпив струнке тіло атлета від поту чи після дрібного і теплого дощику.

Монумент спортсмену-переможцю колись мав «всефасадність». Монумент переможцю можна було обійти навкруги та розгледіти з усіх боків. Ретельно обробленими були всі поверхні монументу хоч спереду, хоч зі спини. «Всефасадність» зберігає скульптура і нині, незважаючи на пошкодження поверхні та нестачу обламаних рук.

Музейне утримання

[ред. | ред. код]

Після позбавлення поверхні скульптури від бруду, її передали на експонуваня у музей Джузеппе Вітакера на острові Мотія[1]. Аналіз твору доводить, що монумент переможцю перегонів колісниць належить до кращих зразків давньогрецької скульптури в світі.

Галерея

[ред. | ред. код]

Див. також

[ред. | ред. код]

Посилання

[ред. | ред. код]

Примітки

[ред. | ред. код]
  1. а б в г д е ж и к Архівована копія. Архів оригіналу за 27 червня 2017. Процитовано 17 червня 2017.{{cite web}}: Обслуговування CS1: Сторінки з текстом «archived copy» як значення параметру title (посилання)

Джерела

[ред. | ред. код]