Герб Вармійського князівства

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Герб Вармійського князівства
Версії
Простіший герб у синьому полі використовується рідше
Деталі
НосійВармійське князівство
Прапор Вармійського єпископства з 15 століття (за Banderia Prutenorum )
Герб Вармінсько-Мазурського воєводства
Надвірний наріжний камінь з гербом єпископа з церкви св. Катерини в Браньєво

Герб Вармійського князівства - символ Вармії та відмітна риса його самобутності в Пруссії, що створений на основі герба Вармійського єпископства: на червоному полі білий Агнець Божий кровоточить у келих, із золотим німбом та прапором, який він тримає з піднятою ногою.

Зображення ягняти було розміщено на печатці у XIV столітті. З кінця XIV століття ягня було розміщене на наріжному камені на склепінні церкви св. Катажина в Бранєво (на даний момент зберігається в замку вармійських єпископів у Лідзбарку Вармінському). Агнець Божий розташований як на гербі Вармійського єпископства, так і на прапорі. Під час Грюнвальдської битви єпископ Вармійський став на бік тевтонських лицарів. Вармійський прапор разом з іншими тевтонськими прапорами (51 число) були захоплені польсько-литовськими військами. У Вавельському соборі вивішені захоплені прапори як обітниця. Ян Длугош у творі під назвою "Banderia Prutenorum" сумлінно відтворив і описав тевтонські знамена. У нові часи ягня зазвичай зображували без чаші, іноді в положенні на колінах, тоді як щит увінчався атрибутами, відповідними титулу князів.

Символи

[ред. | ред. код]

Символіка герба є християнською. Боже Ягня (лат. Агнус Дей) у Новому Завіті означає Ісуса Христа. Ісус Христос - це справжній Агнець Божий, який знімає гріхи світу. УВ Євхаристії це одна з постійних частин мес, молитви перед причастям. У мистецтві він символізує Христа та його жертву спокутування; одне з найвідоміших вистав Агнця Божого - Вівтар Містичного Ягня Хуберта та Яна ван Ейкова .

Герб Вармінського єпископства назавжди увійшов до територіальної геральдики. Він також відповідає всім правилам церковної геральдики. Повна версія складалася з таких компонентів: щит, хрест, капелюха священників, митри, патериці та двох шнурів, кожен з яких закінчується шістьма китицями. З часу, коли Вармія стала архієпархією (1992), шнури мають десять китиць. Архієпархіальний хрест має два рамена. Цей герб також виражав церковний характер Вармійського князівства, а отже, його особливе становище в межах Королівської Пруссії та щодо трьох прусських провінцій. Герб єпископату був на печатках адміністратора єпархії та глави країни, він також збігався з гербом міста столиці Вармії - Лідзбарком Вармінським.

Герб червоний. Цей колір нагадує вармійським єпископам про вірність Церкві до пролиття крові. Ягня та прапор срібні, німб золотий. На прапорі є червоний хрест рівнобедрений.

Текст пісні "Агнець Божий"

[ред. | ред. код]

Ця пісня співається під час меси.

Польською мовою : Латиною :
Baranku Boży, który gładzisz grzechy świata,

zmiłuj się nad nami.

Baranku Boży, który gładzisz grzechy świata,

zmiłuj się nad nami.

Baranku Boży, który gładzisz grzechy świata,

obdarz nas pokojem.

Agnus Dei, qui tollis peccata mundi, miserere nobis.

Agnus Dei, qui tollis peccata mundi,

miserere nobis.

Agnus Dei, qui tollis peccata mundi,

dona nobis pacem.

Джерела

[ред. | ред. код]
  • Станіслав Ахремчик, Вармія, Ольштин 2000.
  • Анджей Копічко, вармійська ягня, вармійський вісник або маріанський календар на рік Господній 2000, стор. 143.
  • Ян Хлоста, Словник Вармії (історико-географічний), Ольштин 2002.
  • Ян Облок, Історія Вармінської єпархії, Ольштин 1959 року.

Див. також

[ред. | ред. код]

Зовнішні посилання

[ред. | ред. код]