Королівська Пруссія

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Провінція Королівська Пруссія
1466 – 1772 Західна Пруссія Flagge Preußen - Provinz Westpreußen.svg
Прапор Герб
Прапор Герб
Розташування Королівська Пруссія
На мапі Королівська Пруссія позначена рожевим
Столиця Not specified
Державний устрій Not specified
Історія
 - Засновано 19 жовтня 1466
 - Ліквідовано 5 серпня 1772

Королівська Пруссія (нім. Königliches Preußen; лат. Prussia Regalis; пол. Prusy Królewskie) — одна із провінцій Королівства Польського з 1466, а потім Речі Посполитої 1569—1772. Королівська Пруссія включала Померанію, Кульмляндія (Хелмська земля), Мальборкське воєводство (Marienburg), Гданськ (Данциг), Торунь (Thorn) і Ельблонг (Elbing). Королівська Пруссія відрізняється від герцогства Пруссії. Королівська Пруссія була частиною Польщі, а герцогство Пруссія було тільки під польським сюзеренітетом як польський ленн, (до 1657, коли влада перейшла до курфюстів Бранденбургу, бувши в особистій унії з Бранденбургом з 1618). У старих текстах (до 16-го/17-го століття) і латинській термін Prut(h)enia відноситься до Королівської Пруссії, її східного сусіда герцогства Пруссія та їх загального попередника Тевтонської Пруссії. Адміністративно Королівська Пруссія була частиною Великопольської провінції разом з Великопольщею, Мазовією і Ленчиця і Серадз зі столицею — Познань.

До вторгнення тевтонських лицарів на початку 1300-х регіон включав Померанію і південно-західну частину Пруссії.

Історія[ред. | ред. код]

Під час Тринадцятирічної війни, у лютому 1454, прусська конфедерація на чолі з містами Данциг, Ельблонг, і Торунь і шляхтою Кульмляндії зажадали від польського короля підтримку в боротьбі з Тевтонським орденом і включення Пруссії в склад Королівства Польща. Повстання також включало великі міста в східній частині держави Ордена, таких як Кнайпхоф, частини Кенігсбергу. Війна закінчилася в жовтні 1466, і згідно з Другим Торуньським миром до Польщі відійшла західна частина володінь ордена — Гданське Помор'я, землі Хелминьська й Михаловська, Мальборк, Ельблонг й єпископство Архієпископство Вармія.

Королівська Пруссія користується суттєвою автономією під владою Польської корони — вона мала власний сейм, скарбництво, грошову одиницю і армію[1]. Керувалася сеймом, підпорядкованим польському королю, члени якого були вибрані з місцевої шляхти та багатих громадян. Прусси також мали місця у польського сейму, але вони не користувалися цим правом до Люблінської унії.

В результаті Люблінської унії 1569 р., автономія Королівської Пруссії була скасована, а регіон було об'єднано з польською короною. Пруссія з цього часу мала представників у польському сеймі[2].

У ході першого (1772) і другого (1793) Королівська Пруссія була приєднана до Королівства Пруссія. Її територія становить основу провінції Західна Пруссія утвореної в 1773 році.

Примітки[ред. | ред. код]

Джерела[ред. | ред. код]