Герб Слуцька

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Герб Слуцька
Деталі
НосійСлуцьк

Герб Слуцька — геральдичний символ Слуцька, наданий місту королем польським і великим князем литовським Яном Казимиром 27 серпня 1652 : «в блакитному полі срібний кінь з крилами; на червоній попоні під князівською короною монограма R[adivil] D[ux]».

Офіційний опис:

У синьому полі барокового щита на зеленій землі срібний Пегас, покритий червоною попоною із золотою монограмою RD (Radzivill Dux — князь Радзівіл) під княжою короною.

Оригінальний текст (рос.)
В синем поле барочного щита на зелёной земле серебряный Пегас, покрытый красной попоной с золотой монограммой RD (Radzivill Dux — князь Радзивилл) под княжеской короной.

Історія

[ред. | ред. код]
1. Сучасний герб Слуцька.
2. Малюнок печатки Слуцького магістрату другої половини XVII—XVIII ст.
3. Поливний і неполивний кахлі з Біржанського замку, 1660-і рр.
4. Кахля зі Слуцького Верхнього замку, 1650-1660-і рр.
5. Зображення монограми Б. Радзивілла з інвентарю гармат Слуцької фортеці 1705 р.

1441 року місто Слуцьк отримав обмежене самоврядування на основі магдебурзького права і герб. У 1700 році місту надано повне магдебурзьке право і герб.

Герб Слуцька у 1840-х роках

Після входження до складу Російської імперії в результаті другого поділу Польщі, 22 січня 1796 року був затверджений герб повітового міста Слуцька: «у верхній частині щита — герб Мінський; в нижній частині — на червоному тлі, вершник, який стрибає, одягнений в панцир, який прикривається щитом і тримає в правій руці меч на розмаху».

У 1992 році міська рада Слуцька затвердила гербом міста герб із Погонею. Один з депутатів, отець Міхаїл Вейга висловив переконання в тому, що «Пегас» — це символ язичницький, і православна церква проти.[1]

18 червня 1996 року рішенням Слуцької міської ради був затверджений герб з Пегасом[2]. У гербовому матрикулі Білорусі значиться під № 47.

Монограма

[ред. | ред. код]

Відповідно до прийнятого офіційного опису зображення герба, реконструйованого відомим білоруським дослідником Анатолем Титовим, монограма на гербі Слуцька мала вигляд букв R[adivil] D[ux]. Реконструкція герба була зроблена А. Титовим, визнаним фахівцем в галузі сфрагістики та геральдики, згідно з образами міських печаток Слуцька XVII — XVIII ст. Однак, зображення монограми на попоні дуже нерозбірливе, що зовсім не дивно у випадку мініатюрного формату відбитків друку.

Інтерпретацію А. Титова монограми на гербі Слуцька поставила під сумнів Тамара Габро[3]. Авторка стверджувала, що «монограма, розташована під князівською короною, досить легко розкладається на латинські літери „В“ і „R“ — початкові букви імені Богуслава Радзивілла».

Втім, археологічні та архівні матеріали свідчать про те, що монограма насправді складається не з двох, а з трьох букв: BRD — Boguslaus Radzivil Dux (лат. Богуслав Радзивіл Князь) .

Джерела

[ред. | ред. код]
  1. По следам слуцкого герба или двадцать пять лет спустя. Архів оригіналу за 26 січня 2020. Процитовано 5 лютого 2020.
  2. Решение сессии Слуцкого городского Совета депутатов от 18 июня 1996 г. № 35.
  3. Габрусь, Т. Навошта каню крылы, альбо ўшанаванне Багуслава Радзівіла // Спадчына. — 1993. — № 1. — С. 69-75.

Література

[ред. | ред. код]
  • Цітоў А. Геральдыка Беларускіх местаў / Маст. А. Бажэнаў. — Менск: «Полымя», 1998. — 287 с.: іл. ISBN 985-07-0131-5.