Каротаж потенціалів самочинної поляризації
Каротаж потенціалів самочинної поляризації (ПС), (від франц. carotte — буровий керн; від лат. potentia — сила; від лат. polus; від грец. πόλος — вісь) (рос.каротаж потенциалов самопроизвольной поляризации (ПС); англ. spontaneous-polarization (self-potential, SP) logging; нім. Potentialmessung f des Eigenpotentials) — один з основних методів електричного каротажу, оснований на вимірюванні потенціалів самочинної поляризації, тобто на вивченні природного стаціонарного електричного поля у свердловинах (утворення якого пов'язане з фізико-хімічними процесами, які проходять на поверхнях розділу свердловина — породи і між пластами різної літології).
Він дає змогу вирішити широке коло задач, пов'язаних з вивченням літології порід, встановленням меж пластів, проведенням кореляції розрізів, виділенням в розрізах порід колекторів, визначенням мінералізації пластових вод і фільтрату промивної рідини, визначенням коефіцієнта глинистості, пористості, проникності і нафтогазонасиченості порід.
- Мала гірнича енциклопедія : у 3 т. / за ред. В. С. Білецького. — Д. : Донбас, 2004. — Т. 1 : А — К. — 640 с. — ISBN 966-7804-14-3.
- Бойко В. С., Бойко Р. В. Тлумачно-термінологічний словник-довідник з нафти і газу: у 2-х томах. — Київ : Міжнародна економічна фундація, 2004. — Т. 1: А–К. — 560 с.
Це незавершена стаття з геофізики. Ви можете допомогти проєкту, виправивши або дописавши її. |