Призначення: Нор'Дирен

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Призначення:Нор’Дирен
англ. Assignment Nor'Dyren
Жанрнаукова фантастика
Формароман
АвторСідні Дж. ван Сайок[de]
Моваанглійська
Опубліковано1973
Країна США

Призначення: Нор'Дирен (1990, ISBN 3-453-04463-0, Originaltitel Assignment Nor’Dyren, 1973, Avon Books; ISBN 0-380-17160-0) - науково-фантастичний роман американської письменниці Сідні Дж. ван Сайок[de]. В романі йдеться про вигаданий світ Нор’Дирен, де живе гуманоїдна інопланетна раса, соціальна система якої набагато краще структурована, ніж соціальна система у людства Землі. Коли люди приходять в Нор'Дирен, вони виявляють, що там існує три спеціалізованих типи Нор'Диренців. Але при пильному розгляді виявляється, що таке тристороннє розділення областей завдань, знань та праці, жодним чином не працює. Ніхто у Нор'Дирені не в змозі полагодити несправні машини. Нових розробок і новітніх винаходів не існує. Археологічні дослідження показують, що світ Нор'Дирен знаходиться в занепаді протягом 200 років з його культурного і технологічного піку.

Зміст

[ред. | ред. код]


Конфлікт на Нор’Дирен

[ред. | ред. код]

Через деякий час, після своїх спостережень та досліджень люди з'ясовують, що ще десь 200 років тому існувало чотири окремі групи нор'діренців, а саме:

  • Аллегони
  • Беррегони
  • Гоннегони
  • Каттагони

Четверта група, Каттагон, відповідала за всі творчі розробки та художню творчість. Майже 200 років тому Каттагони, просували дуже радикальні ідеї і, тим самим, потрапили у сварку з групою Гоннегонів. Гоннегони, які відповідали за адміністративні функції та контроль діяльності мешканців планети, вступивши в конфлікт з Каттагонами, зняли їх з соціальної структури планети. Це було можливо, тому що Каттагони були нездатні до дітородіння. Їх народження завжди було результатом схрещування трьох інших рас. Цю програму розведення контролювала адміністрація, тобто Гоннегони.

Схема зачаття на Нор'Дирен

[ред. | ред. код]
  • Аллегон та Аллегон дають Алегон
  • Беррегон та Беррегон дають Беррегон
  • Гоннегон та Гоннегон дають Гоннегон
  • Каттагон є нездатними до запліднення
  • Аллегон та Беррегон або Гоннегон дають Каттагон
  • Беррегон та Гоннегон дають Каттагон

Щоб виключити Каттагонів, Гоннегони прийняли закон, згідно з яким членам трьох інших груп дозволялося мати потомство виключно з партнерами по власній групі. Логічним наслідком цього розпорядження було те, що з цього моменту жоден Каттагон не народився. Причина того, чому Каттагон вийшов з-під контролю і став проблемою для Нор'Дирена, полягала в тому, що баланс між чотирма групами був спроектований так, щоб підходити для декількох світів, які були частиною великої міжзоряної імперії. Але, в далекому минулому, ця імперія впала. Після розпаду імперії Нор'Дирен був ізольований і наданий самому собі, і більше не міг компенсувати і без того майже безмірну творчість Каттагона. В результаті цього вся система вийшла з-під контролю.

Генна інженерія та людська раса

[ред. | ред. код]

Найцікавіший технічний аспект роману стосується генної інженерії. Чотири підгрупи жителів Нор'Дирена (Аллегон, Беррегон, Гоннегон та Каттагон) є результатом генетичних маніпуляцій з метою отримання за допомогою селекції спеціалізованих груп, призначених для підтримки дуже стабільної соціальної структури жителів. Це ж стосується і людства - жителів Землі. Точно так само вони зараз інтенсивно досліджують космос і займаються змінами, які відбуваються в результаті прогресу науки і техніки, розвитку нових технологій-наприклад, питаннями про те, чи є в космосі інші гуманоїдні раси, які також займаються космічними подорожами (див. Проект SETI), а також питаннями про те, чи повинна людська раса генетично модифікуватися, щоб стимулювати свій власний розвиток.

Гомосексуальність і творчість

[ред. | ред. код]

Крім генної інженерії, роман присвячений такій соціальній складовій як зв'язок творчості з гомосексуальністю. Можливість зв'язку між гомосексуальністю і творчістю є предметом суперечок в науці протягом багатьох років. Одні вчені бачать прямий зв'язок між гомосексуальністю та творчістю, [1][2] інші, в свою чергу, категорично відкидають гіпотезу про такий зв'язок [3]. Однак, в той же час спостерігається вплив гомосексуальності на суспільство.

Дослідження, спрямовані на те, щоб довести, що гомосексуальність виникає через відхилення функцій мозку, просуваються мляво, і в даний час результати таких досліджень досить мізерні та примітивні.[4][5]. В ході цих досліджень основна увага приділяється зв'язку між гомосексуальністю і творчістю.

Значення для людства

[ред. | ред. код]

Призначення:Нор’Дирен - це приємний детективний роман, дія якого відбувається в цікавому інопланетному світі, але він також змушує читача задуматися про деякі важливі для Землі проблеми.

Примітки

[ред. | ред. код]
  1. Ellis A (October 1959). Homosexuality and creativity. J Clin Psychol. 15: 376—9. PMID 13820018.
  2. Domino G (1977). Homosexuality and creativity. J Homosex. 2 (3): 261—7. PMID 864247.
  3. Архівна копія на сайті Wayback Machine. at www.eng.uci.edu
  4. Swaab DF, Gooren LJ, Hofman MA (1995). Brain research, gender and sexual orientation. J Homosex. 28 (3–4): 283—301. PMID 7560933.
  5. Lasco MS, Jordan TJ, Edgar MA, Petito CK, Byne W (May 2002). A lack of dimorphism of sex or sexual orientation in the human anterior commissure. Brain Res. 936 (1–2): 95—8. doi:10.1016/S0006-8993(02)02590-8. PMID 11988236.

Посилання

[ред. | ред. код]