Під кайфом та збентежені

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Під кайфом та збентежені
англ. Dazed and Confused
Жанркінокомедія[1][2], молодіжний фільм, історія про дорослішання і драматичний фільм
РежисерРічард Лінклейтер[2][3]
ПродюсерШон Деніел, Джеймс Джекс і Річард Лінклейтер
СценаристРічард Лінклейтер
У головних
ролях
Джейсон Лондон[1][4][3], Рорі Кокрейн[1][4], Вайлі Віггінсd[1][4][3], Адам Ґолдберґ[4][3], Меттью Мак-Конагей[1][4], Паркер Поузі[4], Мілла Йовович[4][3], Бен Аффлек[4], Michelle Burked[4], Ентоні Репп[4], Коул Гаузер[4], Джой Лорен Адамсd[4], Ніккі Кеттd[4], Марісса Рібізі[5], Рене Зеллвегер[5], Kim Krizand[5], Sasha Jensond, Шон Ендрюс, Christine Harnosd, Esteban Powelld і Christin Hinojosad
ОператорLee Danield
КомпозиторАлан Сільвестрі
Дистриб'юторGramercy Picturesd і Netflix
Тривалість98 хв.
Моваанглійська
Країна США
IMDbID 0106677

«Під кайфом та збентежені» (іноді «Приголомшені та збентежені»[6], англ. Dazed and Confused) — американський комедійний фільм 1993 року про дорослішання, знятий режисером Річардом Лінклейтером за власним сценарієм[7][8][6]. 24 вересня 1993 фільм випущений у кінопрокат компанією Gramercy Pictures, 26 травня 2003 — реліз на DVD та Blu-ray Disc[6]; також фільм доступний на Netflix (для Північної Америки)[9].

У фільмі розповідається про багатьох підлітків в останній день школи в Остіні, штат Техас, у 1976 році. У фільмі немає жодного головного героя чи центрального конфлікту, історія скоріше слідує за взаємопов'язаними сюжетними нитками між різними соціальними групами та персонажами, наприклад молодшими дев'ятикласниками, які проходять ритуали посвяти у старшокласники, відмова футбольної зірки підписати зобов'язання про чисте життя для свого тренера та різні персонажі, які тусуються в більярдному залі.

У фільмі представлений великий акторський склад, який згодом стане зірками: Джейсон Лондон, Бен Аффлек, Мілла Йовович, Коул Гаузер, Паркер Поузі, Адам Голдберг, Меттью Мак-Конагей, Ніккі Кетт, Джой Лорен Адамс, Рорі Кокрейн[6].

Річард Лінклейтер спочатку планував зняти підлітковий фільм після свого проривного повнометражного фільму «Нероба»[en]. «Нероба» привернув увагу продюсера Universal Pictures Джима Джекса, який отримав 6 мільйонів доларів за наступний повнометражний фільм Лінклейтера. Під час написання сценарію Лінклейтер багато в чому спирався на своє підліткове життя в Гантсвілі, штат Техас, використавши для персонажів імена кількох людей зі свого рідного міста[10]. Більшість акторів, зібраних для фільму, були нерозкритими талантами, включаючи Меттью Мак-Конагей, який став новою зіркою фільму. Лінклейтер знімав фільм в Остіні, штат Техас, разом із кількома членами своєї команди з «Нероби»[10]. Акторів заохочували імпровізувати та розвивати власних персонажів, дехто допомагав писати сценарії в додаткових сценах. Лінклейтер зібрав кілька рок-пісень 1970-х років для саундтреку, проте із прикрістю бачив, що компанія Gramercy Pictures рекламувала проєкт як «стоунер-фільм» (фільм, зосереджений на темі куріння марихуани).

Вийшовши на екрани 24 вересня 1993 року, «Під кайфом та збентежені» став комерційним розчаруванням у прокаті, зібравши в Сполучених Штатах менш як 8 мільйонів доларів. Згодом фільм отримав успіх на ринку домашнього відео та став культовою класикою. Він посів третє місце в списку 50 найкращих фільмів для середньої школи журналу Entertainment Weekly[11]. Журнал також поставив його на 10 місце у своєму списку «Найсмішніші фільми за останні 25 років»[12]. Рецензенти високо оцінили фільм за точне й реалістичне зображення обстановки та шкільного життя[13][14].

Синопсис

[ред. | ред. код]

Фільм переносить глядачів у кінець 1970-х років у місто Остін, штат Техас, де старшокласники готуються до щорічного знущання з дев'ятикласників. Серед головних героїв — Пінк, він же Рендалл Флойд, зірковий футболіст школи, якому пропонують підписати зобов'язання не вживати наркотики та не порушувати правила досягнення чемпіонського сезону. Під час вечора випускного Рендалл та інші персонажі вирушають у нічний марафон веселощів, який міняє їхнє уявлення про життя та дружбу.

Упродовж ночі герої переживають різноманітні пригоди, знайомляться з новими людьми та долають внутрішні конфлікти. Вони вперше пробують пиво, курять марихуану, а також вступають у конфлікти та підтримують один одного в складних ситуаціях. Кожен персонаж змушений зіткнутися з власними переконаннями та зробити важливий вибір щодо свого майбутнього.

Акторський склад

[ред. | ред. код]

Примітки

[ред. | ред. код]
  1. а б в г д http://www.metacritic.com/movie/dazed-and-confused
  2. а б http://www.imdb.com/title/tt0106677/
  3. а б в г д http://www.bbfc.co.uk/releases/dazed-and-confused-film
  4. а б в г д е ж и к л м н п http://www.imdb.com/title/tt0106677/fullcredits
  5. а б в ČSFD — 2001.
  6. а б в г Приголомшені та збентежені (укр.), процитовано 13 травня 2024
  7. Під кайфом та збентежені / Dazed and Confused (1993) / Джарвіс - ваш асистент з вибору фільмів. jarvis.net.ua (укр.). Процитовано 13 травня 2024.
  8. Під кайфом та збентежені (ua) , процитовано 13 травня 2024
  9. Watch Dazed and Confused | Netflix. www.netflix.com (англ.). Процитовано 13 травня 2024.
  10. а б Oswalt, Patton (18 листопада 2020). How Richard Linklater’s ‘Dazed and Confused’ Came to Exist. The New York Times (амер.). ISSN 0362-4331. Процитовано 13 травня 2024.
  11. 50 Best High School Movies - Entertainment Weekly. www.filmsite.org. Процитовано 13 травня 2024.
  12. The Comedy 25: The Funniest Movies of the Past 25 Years. EW.com (англ.). Процитовано 13 травня 2024.
  13. Ebert, Roger. Dazed and Confused movie review (1993) | Roger Ebert. https://www.rogerebert.com/ (англ.). Процитовано 13 травня 2024.
  14. Travers, Peter (24 вересня 1993). Dazed and Confused. Rolling Stone (амер.). Процитовано 13 травня 2024.