Роберт Гіффен

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Роберт Гіффен
Народився22 липня 1837(1837-07-22)
Стратхейвен, Ланаркшир, Шотландія
Помер12 квітня 1910(1910-04-12) (72 роки)
Форт Огастус, Шотландія
Країна Сполучене Королівство
НаціональністьБританець
Діяльністьекономіст, статистик, письменник
Alma materУніверситет Глазго
Галузьстатистика
Посадаpresident of the Royal Statistical Societyd[1]
ЧленствоЛондонське королівське товариство
Шведська королівська академія наук
Королівське статистичне товариство
Нагороди

Роберт Гіффен (англ. Sir Robert Giffen, 22 липня 1837(18370722), Стратхейвен, Ланаркшир — 12 квітня 1910, Форт-Огастус, Шотландія) — британський статистик та економіст; автор теорії Гіффенівське благо.


Біографія

[ред. | ред. код]

Гіффен народився в Стратхейвені, Ланаркшир. Почавши свою кар'єру в конторі повіреного в Глазго, він відвідував курси в університеті і занурився в журналістику. Після роботи в The Journal of Arthur Stirling, він переїхав до Лондона в 1862 році, де приєднався до колективу Globe[прояснити]. Також він допомагав Джону Морлі, коли останній редагував The Fortnightly Review. У 1868 році він починає працювати в редакції відомого журналу The Economist на посаді помічника редактора Волтера Беджета; він також працював міським редактором Daily News у 1873 році та пізніше – у The Times.

Його репутація фінансового журналіста та експерта зі статистики, заслужена в ці роки, привела до його призначення в 1876 році головою статистичного відділу в Раді торгівлі. Згодом він став помічником секретаря (1882) і генеральним контролером (1892).

Гіффен був президентом Королівського статистичного товариства (1882—1884). У 1891 році він став кавалером Орден Лазні. У 1892 році він був обраний членом Лондонського королівського товариства, а в 1894 році отримав медаль Гая (золоту) від RSS. У 1897 році він став членом Шведської королівської академії наук.

Роберт Гіффен активно брав участь у суспільних дискусіях щодо фінансів та оподаткування і мав великий авторитет і практичний досвід в цих питаннях. Він раптово помер у Форт-Огастусі, Шотландія, 12 квітня 1910 року.

Науковий внесок

[ред. | ред. код]

Роберт Гіффен встановив, що під час голоду в Ірландії у XIX столітті, попит на картоплю значно зріс при тому, що і ціна на неї також мала тенденцію до зростання, що суперечило закону попиту. Цю парадоксальну з економічної точки зору ситуацію він пояснив тим, що картопля була основним продуктом харчування для ірландських бідняків і, порівняно з іншими продуктами, її ціна залишалася впродовж тривалого часу відносно низькою.

Поняття «товар Гіффена» було запроваджене в науковий лексикон на честь Роберта Гіффена Альфредом Маршаллом. У своїй праці «Принципи економіки» (англ. "Principles of Economics"), опублікованій у 1895 році, Маршалл детальніше описав економічне явище, зафікосоване Гіффеном. Бідні люди збільшували свої витрати на хліб у разі зростання цін на нього. У XIX столітті хліб був основним продуктом харчування для багатьох бідних сімей, і коли ціни на нього зростали, ці сім'ї витрачали більшу частину свого доходу на хліб, залишаючи менше грошей на інші товари.

Парадокс Гіффена

[ред. | ред. код]

Товар Гіффена  — це той товар, попит на який зростає, при тому, що його ціна зростає також, що суперечить звичайному закону попиту. Зазвичай, коли ціна товару зростає, споживачі купляють менше. Проте, у випадку з товарами Гіффена, зростання цін на них призводить до зростання попиту через відсутність дешевшого товару замінника. Цей феномен спостерігається під час будь-яких криз, таких як катастрофи, природні лиха, епідемії, фінансові кризи, перевороти, війни, неврожаї та інші негаразди.

Товари Гіффена та їх характеристики

[ред. | ред. код]

Існує кілька причин, через які товар може виявитися товаром Гіффена. Одна з них полягає в тому, що товар може бути критично необхідним для споживачів. Це означає, що товар є основою їхнього виживання, і вони будуть придбавати його, навіть якщо його ціна підніметься. Ще одна причина полягає в тому, що товар може бути низької якості. Це означає, що товар може бути не надто якісним, але він доступний за невелику ціну, і споживачі будуть придбавати його, якщо не зможуть собі дозволити кращий товар.

Ознаки

[ред. | ред. код]

Основні ознаки товарів Гіффена:

  • товар має бути неякісним в уявленні споживача;
  • частка витрат на цей товар має бути значною;
  • товари мають порівняно невисоку вартість;
  • це товари повсякденного попиту;
  • споживачі даного товару — люди з низьким та середнім доходом.

Математична модель ефекту Гіффена

[ред. | ред. код]

Задано прибуток споживача . При цінах на товари споживач вибирає споживання відповідно до якихось критеріїв. Якщо у якогось товару при заданих буде , цей товар і буде товаром Гіффена.

Примітки

[ред. | ред. код]

Див. також

[ред. | ред. код]

Джерела

[ред. | ред. код]
  • Sir Robert Giffen - Dead (pdf). New York Times. 13 квітня 1910.

Посилання

[ред. | ред. код]