Федерація Боснія і Герцеговина: відмінності між версіями

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
[неперевірена версія][неперевірена версія]
Вилучено вміст Додано вміст
Немає опису редагування
Luckas-bot (обговорення | внесок)
м r2.7.1) (робот додав: vi:Liên bang Bosne và Hercegovine
Рядок 124: Рядок 124:
[[tr:Bosna-Hersek Federasyonu]]
[[tr:Bosna-Hersek Federasyonu]]
[[ur:وفاق بوسنیا و ہرزیگووینا]]
[[ur:وفاق بوسنیا و ہرزیگووینا]]
[[vi:Liên bang Bosne và Hercegovine]]
[[zh:波士尼亞與赫塞哥維納聯邦]]
[[zh:波士尼亞與赫塞哥維納聯邦]]

Версія за 06:46, 27 квітня 2011

Federacija Bosne i Hercegovine
Федерација Босне и Херцеговине
Федерація Боснія і Герцеговина
Республіка Боснія і Герцеговина
1994 – сьогодення Боснія і Герцеговина
Прапор Герб
Прапор Герб
Федерації Боснія і Герцеговина: історичні кордони на карті
Федерації Боснія і Герцеговина: історичні кордони на карті
Розташування Федерації Боснія і Герцеговина (жовтий) у Боснії та Герцеговині 1. (1992-1995).
Столиця Сараєво
Мови Боснійська,
хорватська, сербська
Форма правління Парламентська республіка
Президент Живко Будимир
Прем'єр-міністр Нермин Никшич
Історія
 - Засновано 1994
 - Ліквідовано сьогодення
Площа 24 382 км2
Населення
 -  2 849 306 осіб
     Густота 116,9 осіб/км² 
Валюта Конвертована марка (BAD)
Вікісховище має мультимедійні дані
за темою: Федерація Боснія і Герцеговина

Федерація Боснія і Герцеговина (Боснійська, Хорватська, Сербська, Сербо-хорватська: Federacija Bosne i Hercegovine, Сербська кирилична абетка: Федерација Босне и Херцеговине) — одна з двох складових Боснії і Герцеговини (інша складова — Республіка Сербська) .

Федерація Боснія і Герцеговина, населена головним чином боснійцями і боснійськими хорватами і саме тому вона неофіційно має назву Боснійсько-Хорватської федерації. Але, за рішенням Конституційного суду 2001, серби були оголошені третьою нацією-засновницею Федерації. Таке ж рішення прийнято що до боснійців і боснійських хорватів в Республіці Сербській.

Федерація була створена згідно з Вашингтонськими угодами 18 березня 1994, яка створила Установчі збори (Ustavotvorna skupština/Ustavotvorbeni Sabor ). Установчі збори продовжували свою роботу до жовтня 1996.

Наразі Федерація має свою власну столицю, уряд, президента, парламент, митний і поліційний департаменти, поштову систему (фактично дві), і авіакомпанію (BH Airlines). До 2006 р. обидві складові федерації мали власні збройні сили (Збройні сили республіки Сербської та Збройні сили Федерації Боснії і Герцеговини), але з 6 червня 2006 р. вони інтегровані у Збройні сили Боснії і Герцеговини.

Історія

Федерація Боснія і Герцеговина була створена згідно Вашингтонських угод 18 березня 1994. Відповідно до угоди, об'єднана територія підконтрольна хорватським і БіГ військовим, була розділена на десять автономних кантонів. Система кантонів була обрана для запобігання панування однієї етнічної групи над іншою.

У 1995, військові сили боснійського уряду і боснійських хорватів перемогли війська автономної провінції Західна Боснія, і ця територія була включена у федерацію.

Згідно Дейтонських угод 1995 року, Федерація Боснія і Герцеговина була визначена в якості одного з двох засновників Боснії і Герцеговини і включала 51% території Боснії і Герцеговини (інший суб'єкт, Республіка Сербська мала 49%).

8 березня 2000, округ Брчко було створено в якості самостійної одиниці в складі Боснії і Герцеговини, його було утворено на частині території обох Боснійських держав-засновниць. Округ Брчко наразі є спільною територією, яка підпорядковується обом державам.

Дискусії про інституційне майбутнє Боснії та Герцеговини включає в себе кілька варіантів, один з них підтримуємий багатьма хорватами можливість створення третьої, хорватської частини в рамках БіГ.

Див. також