Республіка Західна Боснія

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук
Autonomna Pokrajina
Zapadna Bosna

Республіка
Західна Боснія
Республіка Боснія і Герцеговина Flag of Bosnia and Herzegovina (1992-1998).svg
1993 – 1995 Республіка Боснія і Герцеговина Flag of Bosnia and Herzegovina (1992-1998).svg
Розташування Західної Боснії (Zapadna Bosna)
Розташування Західної Боснії, 1994
Столиця Велика Кладуша
Форма правління Республіка
військовий губернатор і комісар (1993-1995) Фікрет Абдич
Історія
 - Засновано 27 вересня 1993
 - Ліквідовано 7 серпня 1995

Автономна область Західна Боснія (АОЗБ сербохорв. Autonomna Pokrajina Zapadna Bosna 27 вересня 1993—25 липня 1995) або Республіка Західна Боснія (РЗБ сербохорв. Republika Zapadna Bosna 26 липня - 7 серпня 1995) — державне утворення зі столицею в місті Велика Кладуша, що де-факто існувало після розпаду Югославії в західній частині Республіки Боснія і Герцеговина. Місцеві мусульмани на чолі з Фікретом Абдичем виступали за збереження федерації і проти уряду Алії Ізетбеговича. Автономію було знищено в серпні 1995 року в результаті операції «Буря».

Виникнення автономії[ред.ред. код]

Автономія була проголошена в 1993 році місцевими боснійцями, які були противниками Алії Ізетбеговича. Президентом Західної Боснії став Фікрет Абдич. Мусульмани автономії в боснійській війні співпрацювали і з хорватами (на початковому етапі війни) і з сербами.

Про значимість мусульманської автономії Абдича для сербів можна судити хоча б з того факту, що на території Республіки Сербська Країна, що на кордоні з АПЗБ (через річку Уна), в селі Шамаріце був створений спеціальний штаб для підтримки автономістів. Протягом війни Абдич отримував підтримку від таких сербських воєнізованих підрозділів як «Тигри Аркана», «Пантера» і «Скорпіон».

Відновлення автономії[ред.ред. код]

Докладніше: Операція Павук

Для звільнення території армія Фікрета Абдича бере участь у співпраці з сербськими спеціальними підрозділами в операції, яка отримала кодову назву «Павук». Для боротьби з Атифом Дудаковичем, командувачем армією Боснії та Герцеговини в Бихачі, Абдич отримав з усіх сербських територій істотну допомогу зброєю, боєприпасами, нафтою й іншої стратегічною сировиною. Ісламісти були вигнані, що дозволило відновити республіку.

Остаточне знищення автономії[ред.ред. код]

Докладніше: Операція «Буря»

Автономна область Західна Боснія була перейменована в Республіку Західна Боснія (сербохорв. Република Западна Босна) 25 липня-26 липня 1995[1], проте в цій якості вона проіснувала недовго.

РЗБ була ліквідована в серпні 1995 року п'ятим корпусом армії Боснії і Герцеговини в результаті операції «Олуя» (Буря).

Після розгрому основних сил країнських сербів, поріділі (багато солдатів Абдича з початком «Олуї» перейшли на бік ворога або дезертирували) сили Автономної області Західної Боснії, сконцентрувалися біля Великої Кладуші. 502-я бригада АРБіГ наступала на них з заходу, а більша частина 5-го корпусу - з фронту. Практично не зустрічаючи опору, ісламісти тріумфально увійшли до столиці «бунтівників».

Тридцять тисяч мусульман-прихильників Абдича після операції «Буря» спробували прорватися в західному напрямку, але були блоковані хорватською армією і поліцією в селі Купленсько за 20 км від хорватсько-боснійського кордону[2] Пізніше табір у Купленско було розформовано, і мусульманські біженці переселені в Гасінац та інші хорватські міста, у США та Канаду.

Див. також[ред.ред. код]

Примітки[ред.ред. код]

  1. Хроника догађаја за 1995. годину. «РЧП-Брчко». 6 октября 2006. Архів оригіналу за 2012-03-23. Процитовано 2009-02-17. 
  2. Кровь, овцы и миротворцы/«Эхо планеты»№45 4-10 ноября 1995