Теорема про рівні вписані кола

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Якщо сині кола рівні, то зелені кола також рівні.

Теорема про рівні вписані кола бере початок у японських сангаку і стосується такої побудови: серія променів проводиться з якоїсь точки до перетину з заданою прямою так, що кола, вписані в трикутники, утворені суміжними променями і прямою, однакові. На ілюстрації однакові сині кола визначають кути між променями, як описано вище.

Формулювання теореми

[ред. | ред. код]

Теорема стверджує, що за описаної вище побудови кола, вписані в трикутники, утворені променями через один (тобто отримані об'єднанням двох сусідніх трикутників), через два і т. д., також рівні. Випадок сусідніх трикутників показано на малюнку зеленими колами: всі вони однакові.

З факту, що твердження теореми не залежить від кута між початковим променем і заданою прямою, можна зробити висновок, що теорема скоріше належить до математичного аналізу, а не геометрії, і повинна мати стосунок до неперервної маштабної функції, яка визначає відстань між променями. Фактично цією функцією є гіперболічний синус.

Теорема є прямим наслідком такої леми.

Припустимо, що n-й промінь утворює з нормаллю до базової прямої кут . Якщо параметризовано відповідно до рівності , то значення , де і  — дійсні сталі, визначають послідовність променів, які задовольняють умовам вписаних кіл (див. вище), і щобільше, будь-яку послідовність променів, що задовольняють цим умовам, можна отримати належним вибором параметрів і .

Доведення леми

[ред. | ред. код]

На малюнку суміжні промені PS і PT утворюютьють з прямою PR, перпендикулярною до базової прямої RT, кути і .

Проведемо через центр O вписаного в трикутник PST кола пряму QY, паралельну до базової прямої. Це коло дотикається до променів у точках W і Z. відрізок PQ має довжину , а відрізок QR має довжину , що дорівнює радіусу вписаного кола.

Тоді OWX подібний PQX, OZY подібний PQY, а з XY = XO + OY ми отримуємо

Це відношення на множині кутів виражає умову рівності вписаних кіл.

Для доведення леми покладемо . Цей вираз можна перетворити на .

Використовуючи рівність , застосовуємо додаткові правила для і і перевіряємо, що відношення рівності кіл задовольняється виразом

Ми отримали вираз для параметра в термінах геометричних величин і . Далі, визначаючи , отримуємо вираз для радіусів вписаних кіл, утворених вибором кожного N-го променя стороною трикутника:

Див. також

[ред. | ред. код]

Література

[ред. | ред. код]