Хнумхотеп і Ніанххнум
Хнумхотеп і Ніанххнум — давньоєгипетські високопоставлені придворні вельможі. Обидва носили звання доглядачів царського манікюру, були довіреними особами фараона та пророками Ра в Сонячному храмі Ніусерра.
Жили в епоху V династії (2450-2410 до н. е.), e роки правління фараонів Ніусерра або Менкаухора. Деякими дослідниками Хнумхотеп і Ніанххнум вважаються гомосексуальною парою (найдавнішою з відомих нам в історії).
В наші дні Хнумхотеп і Ніанххнум відомі майже виключно завдяки виявленій їх спільній гробниці, на стінах якої вони зображені в інтимних обіймах.[1]
І Хнумхотеп, і Ніанххнум були одружені (зображення дружин і дітей в їхньому гробі не надписані іменами, тобто умовні), однак неодноразово зображуються в інтимних обіймах[1]. Дослідники дають цьому різні пояснення. Деякі вважають їх парою близнюків[2] або навіть сіамськими близнюками[3]. Інші дослідники вважають їх гомосексуальною парою[4]. У будь-якому випадку, не викликає сумнівів, що таке їхнє зображення передбачає найвищий ступінь близькості й інтимної прихильності. Дотик кінчиками носів був у Давньому Єгипті еквівалентом поцілунку. І тим не менше, питання про інтерпретацію зображень Хнумхотепа і Ніанххнума залишається відкритим і понині.
|
ẖnm ḥtp Хнумхотеп «Хнум умиротворений» |
|
N (y) ˁnḫ ẖnmw Ніанххнум «Життя з Хнумом» |
Крім основного значення імена Ніанххнума і Хнумхотепа можуть тлумачитися і більш розлого — відповідно як «зв'язок в житті» та «зв'язок в блаженному світі мертвих». Таким чином, відразу обидва імені можна перевести як «разом в житті та в смерті»[5][6].
- ↑ а б Ahmed M. Moussa . Das Grab des Nianchchnum und Chnumhotep, Mainz am Rhein: Zabern, 1977.
- ↑ Parkinson. The Journal of Egyptian Archaeology 81 (1995), p. 62 (з літературою); V. Vasiljevć. Studien zur Altägyptischen Kultur 37 (2008), S. 363—372.
- ↑ The Enigmatic Tomb Chapel of Niankh-Khnum and Khnumhotep: A New Interpretation [Архівовано 2005-11-27 у Wayback Machine.]
- ↑ Thomas A. Dowson. Archaeologists, Feminists, and Queers: sexual politics in the construction of the past. P. 96 ff.
- ↑ Greg Reeder: Their names carved above the entrance to the rock -cut chamber
- ↑ "Khnumhotep and Niankhkhnum, " [Архівовано 2010-10-20 у Wayback Machine.] e-Museum, Minnesota State University