Фараон

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук
Статуя фараона Хафра
Взяття міста Дапур Рамсесом II, Нове царство

Фарао́н — титул монарха у Стародавньому Єгипті. Сучасне найменування правителів Стародавнього Єгипту. Мабуть, ніколи не було офіційним титул ом, а виникло як евфемізм, що дозволяє обійтися без згадки царського імені та офіційних царських титулів, в епоху Нового царства і особливо поширилося до середині I тис. до н. е. Грецьке слово Φαραώ запозичене з Біблії (івр. פַּרְעֹה‎, [ пар'о̄ ]); оригінальне єгипетське per-oa буквально означає «великий будинок», тобто царський палац. Звичайним же найменуванням єгипетських царів був вираз «що належить очерету і Бджолі» ( «несу-бити»), тобто відповідно Верхнього і Нижнього Єгипту, або просто «повелитель обох земель» ( «небтауі») Слово «Фараон» — це грецьке спотворення єгипетського «пер о» (високий дім), що значило царський палац. Цим словом почали називати персону царя лише за часів Нового царства після 1580 року до н. е.

Фараон вважався живим богом, який після своєї смерті повинен приєднатися до інших богів. Він носив титул Сина Сонця і мав релігійну, політичну та військову владу у всьому Єгипті. Кожен фараон мав п'ять так званих титульних імен.

Помічником фараона був перший міністр (візир), керуючий виконавчою владою.

Історія[ред.ред. код]

Давньосхідна монархія в Стародавньому Єгипті зародилися в другій половині IV тис. До н. е. Після об'єднання Верхнього Єгипту і захоплення царями Нармером і Міною (Менесом) дельти Ніла (XXXI в. До н. Е.) Агресивний військовий характер цих монархій став змінюватися. Одночасно з розвитком бюрократичного апарату і перекладом господарства в пряме підпорядкування монарху йшла сакралізація його влади. Цар став розглядатися як гарант прихильності богів до країни. Починаючи з IV династії, він асоціюється не з богом Хором, а з богом сонця Ра, сином якого і вважається. Тоді ж одна за одною були побудовані Великі піраміди, хто уособлював виняткову міць і велич правителів того часу.

Із занепадом Стародавнього царства, кліматичною кризою XXIII-XXII ст. до н. е. та вступом Єгипту в I Перехідний період могутність і авторитет єгипетських царів ослабли, зріс вплив і багатство знаті і державних чиновників. Епоха Середнього царства так повністю і не повернула єгипетським царям втраченого. Після розпаду Середнього царства і завоювання Нижнього і частини Верхнього Єгипту гиксосами здебільшого країни почала правити гіксосскій династія, яка мала повноцінним сакральним статусом.

Після вигнання гіксосів на початку Нового царства Єгипет виявився в новому політичному становищі: він більше не домінував в регіоні, де у нього з'явилися такі могутні суперники, як царство Мітанні і пізніше Хат (Хетське царство). В результаті авторитет фараонів став ґрунтуватися в значній мірі на їх військові успіхи. Тим, хто їх не мав (як жінка Хатшепсут і цар-миротворець Аменхотеп III), доводилося посилено переконувати підданих в своєму божественному походженні. Незважаючи на це, морально-ідеологічна залежність суспільства від царя вже не йшла ні в яке порівняння з Давнім царством. До кінця II тис. До н. е. Децентралізація єгипетського суспільства, зростання впливу храмів і номарх ів закінчилися розпадом Нового царства.

З цього часу фараони не мали істотного впливу в регіоні. Лише деяким з них (наприклад, Псамметиху I) вдавалося об'єднати Єгипет і втручатися в справи сусідніх країн. Населення і окремі господарства ставали все більш незалежні від царя, а його сакральна роль посередника між народом і богами практично зникла. У 525-485 рр. до н. е. фараонами Єгипту офіційно вважалися перські царі Ахеменіди, в 332-323 рр. до н. е. - Олександр Македонський, а після смерті останнього - Птолемеї, нащадки його диадохи Птолемея Лага.

Атрибути[ред.ред. код]

Одягання фараона. Сучасна реконструкція на основі зображень в гробницях
  • Корона існувала в багатьох варіантах. Найбільш вживана подвійна корона «пшент» складалася з червоною корони Нижнього Єгипту «дешрет» і білої корони Верхнього Єгипту «хеджет». Кожна з цих двох корон належала також богиням, покровительствующим цих частин країни - відповідно Уаджит, богині-кобру, і Нехбет, почитавшейся у вигляді стерв'ятник а. Зображення Уаджит (урей) і Нехбет прикріплялися до корони спереду. Рідше надягали синя корона хепреш (для військових походів), золота корона Хаїт (для ритуальних обрядів), діадема сешед (в епоху Стародавнього царства), а також інші головні убори на кшталт корони хемхемет, частіше зустрічаються на зображеннях богів, ніж фараонів.
  • Хустка (Немес, або клафт) був звичайним головним убором в Єгипті, проте відрізнявся за кольорами в залежності від соціальної категорії носить. Царський хустку, судячи за наявними зображень, був золотим з синіми смугами. Іноді поверх нього надягала і корона.
  • Гак (хека) - короткий жезл із зігнутим верхнім кінцем. Відомий з додинастических часів і відбувається, ймовірно, від пастушого жезла. Його носили не тільки боги і царі, але також і вищі чиновники.
  • Батіг або ціп (нехех) зазвичай зображується разом з жезлом-гаком.
  • Жезл - довга палиця з роздвоєним нижнім кінцем і навершием у вигляді голови собаки або шакала, пізніше стилізованим.
  • Накладна борідка була символом влади і чоловічої сили царя, виготовлялася штучно і підв'язують.

Література[ред.ред. код]

  • Весь Египет. 2-е издание, дополненное. стор.7. (рос.) ISBN 88-8029-353-2

Посилання[ред.ред. код]


Корона принца крові Це незавершена стаття про монарха, династію чи її представника.
Ви можете допомогти проекту, виправивши або дописавши її.
Head of the Great Sphinx (icon).png Це незавершена стаття про Стародавній Єгипет.
Ви можете допомогти проекту, виправивши або дописавши її.