Чавунні труби

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Чавунні труби.
Тріснута чавунна труба.

Чавунні труби — труби, виготовлені з чавуну.

Чавун є крихким матеріалом, сприйнятливим до динамічних навантажень, характеризується великою масою та незручністю при ремонтних роботах. Застосовують чавунні труби, головним чином, у низьконапірних трубопроводах, які не потребують частої перекладки при невеликій абразивності транспортованих твердих матеріалів та підвищеній агресивності несучого середовища. Чавунні труби є особливо довговічними проти хімічної агресії.

В Україні чавунні труби та з'єднувальні фасонні частини до них виготовляють відповідно до ГОСТ 9583-75 діаметром до 1200 мм, довжиною від 2 до 7 м класів ЛА, А та Б на різний внутрішній тиск — на максимальний робочий тиск до 3,5-4,0 МПа.

Виготовляють чавунні труби з гумовими ущільнювальними кільцями, розтрубно-гвинтові з чавунною або пластмасовою запірною муфтою з гумовим ущільнювальним кільцем діаметром 65–300 мм.

Між собою чавунні труби, як правило, з'єднують за допомоги розтрубів. Зазор між розтрубом та циліндричними кінцями труб заповнюють набивкою з промащеного або бітумізованого канату з подальшим введенням заповнювача — свинцю, цементу або азбоцементу. Застосовують також гумові кільця.

Перші чавунні труби було виготовлено 1313 року.[1]

Технічна характеристика чавунних труб.
Умовний прохід, мм Максимальний тиск, МПа
ЛА А Б
300 2,5 3,5 4,0
350–600 2,0 3,0 3,5
700–1200 2.0 2,5 3,0

Див. також

[ред. | ред. код]

Література

[ред. | ред. код]

Виноски

[ред. | ред. код]
  1. The history of pipe. // S. Kraemer, D. Ginley, C. Joyce. The Lifecycle Analysis of Materials Competition for Pipe in the Construction Industry. Bureau of Mines, 1991. P. 4. (англ.)